reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w pkpir rozdawanie próbek własnych wyrobów

Jak ująć w pkpir rozdawanie próbek własnych wyrobów

W celu zdobycia klientów rozdajemy próbki naszych wyrobów na festynie. Jak to zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy towary służące wytworzeniu próbek wyrobów należy przeksięgować z kolumny 10 do 12 pkpir?

RADA
Przekazanie próbek na potrzeby reklamy nie podlega ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie ma potrzeby przeksięgowywać towarów służących wytworzeniu próbek wyrobów z kolumny 10 do 12, ponieważ rozdanie próbek na festynie stanowi koszt reklamy publicznej nielimitowanej. Należy je jednak przeksięgować do kolumny 14 pkpir.

UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że wydatki na towary czy też materiały służące do wytworzenia próbek były już wcześniej zaksięgowane w koszty w kolumnie 10. Czytelnik przekazując w ramach prowadzonej działalności towary handlowe nabyte w celu odsprzedaży lub też wyroby własne wyprodukowane przez siebie na potrzeby reprezentacji i reklamy prowadzonej w ramach reklamy publicznej, nie ma obowiązku przeksięgowania wydatków z kolumny 10 do 12 pkpir. Ewidencja w kolumnie 12 dotyczy bowiem tylko wydatków objętych limitem 0,25% przychodu podatkowego. Koszty reklamy nielimitowanej ujmuje się w kolumnie 14. Dlatego też przekazane towary na wytworzenie próbek należy przeksięgować z kolumny 10 do 14 pkpir.
Dodam, że czynność przekazania próbek na potrzeby reklamy publicznej nie podlega opodatkowaniu VAT. Czytelnik nie ma więc obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej. Jeśli wykonuje czynności opodatkowane, ma pełne prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów handlowych i materiałów.

PRZYKŁAD
Podatnik wyprodukował dla potrzeb festynu odbywającego się z okazji imprezy sportowej próbki lodów owocowych w wafelku, które były rozdawane uczestnikom imprezy wraz z ulotkami zachęcającymi do nabywania nowej smakowo serii lodów. Do ich wyprodukowania zużyto składniki spożywcze nabywane na faktury od dostawców, które w momencie zakupu zaewidencjonowano w koszty w kolumnie 10 pkpir. W miesiącu przekazania towarów do wytworzenia próbek przeksięgowano je z kolumny 10 do 14 pkpir.

•  art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
•  art. 7 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
•  pkt 10, 12 i 14 objaśnień do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama