Jesteśmy stowarzyszeniem, które zajmuje się opieką i pomocą dla dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych życiowo. Od firmy odzieżowej otrzymaliśmy w formie darowizny różnego rodzaju odzież (bez magazynowania). Odzież została rozdana dzieciom. Otrzymaliśmy fakturę VAT. Jak poprawnie zaksięgować ten przychód?
Odpowiedź
Aktywa, o których mowa w pytaniu, należy ująć jako pozostałe
przychody operacyjne. Wycenia się je według cen rynkowych.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości aktywa otrzymane nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, na inne cele niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki. Zalicza się je w ewidencji księgowej do pozostałych przychodów operacyjnych. Nieodpłatnie otrzymane aktywa wycenia się – zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości – według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu (a więc według aktualnej ceny rynkowej).
Ewidencję księgową otrzymanej darowizny przedstawiamy na przykładzie:
PRZYKŁAD
Stowarzyszenie otrzymało w formie darowizny odzież o wartości rynkowej 6000 zł. Odzież bez magazynowania została rozdana dzieciom.
Ewidencja księgowa
1. Nieodpłatnie otrzymane materiały – wydane bezpośrednio po otrzymaniu 6000,00 zł
Wn konto 40 „Koszty według rodzajów” (w analityce „Zużycie materiałów”) lub konto zespołu 5
Ma konto 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”
Gdyby otrzymane materiały zostały objęte ewidencją bilansową w toku składowania (przyjęte do magazynu), ewidencja przebiegałaby następująco:
1. Przyjęcie materiałów do magazynu
Wn konto 31 „Materiały”
Ma konto 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”
2. Wydanie nieodpłatne materiałów
Wn konto 40 „Koszty według rodzajów” (w analityce „Zużycie materiałów”) lub konto zespołu 5
Ma konto 31 „Materiały”
Jednocześnie należy podkreślić, że darczyńca, który przekazał odzież, nieprawidłowo udokumentował tę operację. Nie ma w tym przypadku podstawy do wystawienia faktury VAT.
Jeżeli darczyńca miał
prawo przy zakupie darowanych następnie towarów do odliczenia podatku
VAT, to zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o
VAT powinien był wystawić w jednym egzemplarzu fakturę wewnętrzną
VAT, która służy wyłącznie do rozliczenia podatku należnego z tytułu przekazania darowizny. Faktura ta pozostaje w aktach darczyńcy. Stowarzyszenie powinno otrzymać jedynie dokument (protokół przekazania, oświadczenie), z którego wynikałby fakt przekazania darowizny oraz jej wartość.
Podstawy prawne
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Anna Kędziora