| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak amortyzować używane sezonowo środki trwałe

Jak amortyzować używane sezonowo środki trwałe

Nasza spółka prowadzi ośrodek konferencyjny, czynny od maja do września. Jak amortyzować środki trwałe w ośrodku? Jak obliczyć wartość miesięcznych odpisów?

RADA
Od środków trwałych używanych sezonowo odpisów dokonuje się w okresie ich wykorzystywania. Wysokość odpisów miesięcznych może być ustalana jako iloraz sumy odpisów rocznych oraz liczby miesięcy w sezonie albo jako iloraz sumy odpisów rocznych oraz 12 miesięcy.

UZASADNIENIE
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych w okresie ich wykorzystania (art. 16h ust. 1 pkt 3 updop). Wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.
Należy tu od razu zastrzec, że regulacja ta nie odnosi się do środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) niewykorzystywanych przez podatnika w działalności gospodarczej na skutek przerwy w prowadzonej działalności, w której te środki trwałe były wykorzystywane. Zastosowanie ma do środków trwałych używanych sezonowo ze względu na swoją specyfikę czy też rodzaj prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
WAŻNE!
Odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych należy dokonywać w okresie ich wykorzystania.
Działalność sezonowa nie jest co prawda zdefiniowana w ustawie. Określenie to zostało wyjaśnione w wyrokach NSA. W wyroku NSA z 22 lipca 2005 r. (sygn. I FSK 134/05) stwierdza się:
pod określeniem „sezonowość (…)” należy rozumieć taką działalność, która cechuje się znaczną, powtarzającą się, możliwą do przewidzenia zmiennością nadwyżki przychodów operacyjnych, a więc przychodów osiąganych z podstawowej działalności w poszczególnych okresach roku. Wahania w wykazywanej nadwyżce obrotów nad zakupami powinny być determinowane obiektywnymi, pozostającymi poza kontrolą podatnika, czynnikami zewnętrznymi, np. klimatycznymi, bądź okresowymi, istotnymi i znaczącymi zmianami w wielkości popytu. W działalności o charakterze sezonowym możliwość uzyskiwania obrotów pojawia się jedynie w krótkim, ściśle określonym okresie roku. Patrz także wyrok NSA z 15 czerwca 2000 r. (sygn. akt I SA/Kr 2488/99), wyrok NSA z 16 czerwca 1998 r. (sygn. akt I SA/Wr 2233/96), wyrok NSA z 10 kwietnia 2002 r. (sygn. akt I SA/Lu 1018/01).
Jak stwierdziliśmy, istnieją dwie metody ustalenia wysokości odpisu miesięcznego przy amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo. Decyzja, którą z metod wybrać, należy do Państwa. Obie przedstawiamy w poniższych przykładach .

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »