REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć import usługi szkoleniowej

REKLAMA

Otrzymałem od kontrahenta rachunek (nie fakturę, być może coś na wzór rachunków wystawianych przez polski podmiot zwolniony z VAT podmiotowo) za usługi szkoleniowe prowadzone w Polsce. Kontrahent jest firmą niemiecką, na rachunku nie został zamieszczony jego numer identyfikacyjny na potrzeby obrotu wewnątrzunijnego. Jest tam jedynie informacja, że cena zawiera 16% podatek USt. (nawet nie Mstw.). Jak rozliczyć taką transakcję? Czy powstaje u mnie obowiązek podatkowy w imporcie usług?
Firma zobowiązana będzie potraktować nabytą usługę jako import usług podlegający zwolnieniu z opodatkowania VAT.
 
Miejscem opodatkowania przy świadczeniu usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę ma siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności – ono właśnie. W przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności usługa będzie opodatkowana w miejscu stałego zamieszkania (art. 27 ust. 1 ustawy o VAT). Nie jest to jednak zasada mająca zastosowanie do każdej świadczonej usługi. Przepisy ustawy określają również inne, odmienne od wymienionej, miejsca opodatkowania usług – w zależności od ich rodzaju. Ma to zastosowanie również do przedstawionych w pytaniu usług. Dla usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki za miejsce ich świadczenia przepisy nakazują przyjąć to, gdzie są one faktycznie świadczone. W omawianej sytuacji miejscem opodatkowania usług szkoleniowych jest Polska.
W przypadku świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest miejsce ich świadczenia i usługodawcą jest podmiot z innego kraju unijnego niż kraj ich świadczenia, mogą powstać dwie sytuacje:
• gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika VAT (w Polsce) lub podatku od wartości dodanej (w innym kraju unijnym), podatek należny z tej usługi rozlicza jej nabywca z tytułu importu usług,
• gdy usługa jest świadczona na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem VAT lub podatnikiem od wartości dodanej, podmiot wykonujący usługę jest zobowiązany do zarejestrowania się w kraju jej świadczenia i rozliczenia podatku według przepisów obowiązujących w tym kraju.
W omawianej sytuacji usługa została wykonana na rzecz podatnika VAT, zatem na firmie formalnie ciąży obowiązek rozliczenia podatku należnego od nabytej usługi. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnikiem jest również usługobiorca usług świadczonych przez podatnika posiadającego siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest zobowiązany zapłacić, z wyjątkiem przypadków gdy wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru lub gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Trudno uznać, że ten ostatni przypadek miał miejsce na podstawie wręczonego firmie rachunku. Kwota podatku należnego stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Zasady takie obowiązują, gdy usługa nabyta podlega opodatkowaniu VAT.
Zważywszy jednak na fakt, że w Polsce usługi te korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 (zał. nr 4, poz. 7 do ustawy), podatek należny nie wystąpi. Transakcję tę należy wykazywać w deklaracji podatkowej w poz. 32 i 33. Natomiast po stronie podatku naliczonego nie przewiduje się odpowiedniej rubryki w deklaracji na wykazanie wartości nabytej usługi korzystającej ze zwolnienia z VAT. Usługa ta powinna zostać jednak uwzględniona w ewidencji na potrzeby VAT.
• art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 29 ust. 17, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 1, ust. 2 pkt 3, art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA