REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć import usługi szkoleniowej

Otrzymałem od kontrahenta rachunek (nie fakturę, być może coś na wzór rachunków wystawianych przez polski podmiot zwolniony z VAT podmiotowo) za usługi szkoleniowe prowadzone w Polsce. Kontrahent jest firmą niemiecką, na rachunku nie został zamieszczony jego numer identyfikacyjny na potrzeby obrotu wewnątrzunijnego. Jest tam jedynie informacja, że cena zawiera 16% podatek USt. (nawet nie Mstw.). Jak rozliczyć taką transakcję? Czy powstaje u mnie obowiązek podatkowy w imporcie usług?
Firma zobowiązana będzie potraktować nabytą usługę jako import usług podlegający zwolnieniu z opodatkowania VAT.
 
Miejscem opodatkowania przy świadczeniu usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę ma siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności – ono właśnie. W przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności usługa będzie opodatkowana w miejscu stałego zamieszkania (art. 27 ust. 1 ustawy o VAT). Nie jest to jednak zasada mająca zastosowanie do każdej świadczonej usługi. Przepisy ustawy określają również inne, odmienne od wymienionej, miejsca opodatkowania usług – w zależności od ich rodzaju. Ma to zastosowanie również do przedstawionych w pytaniu usług. Dla usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki za miejsce ich świadczenia przepisy nakazują przyjąć to, gdzie są one faktycznie świadczone. W omawianej sytuacji miejscem opodatkowania usług szkoleniowych jest Polska.
W przypadku świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest miejsce ich świadczenia i usługodawcą jest podmiot z innego kraju unijnego niż kraj ich świadczenia, mogą powstać dwie sytuacje:
• gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika VAT (w Polsce) lub podatku od wartości dodanej (w innym kraju unijnym), podatek należny z tej usługi rozlicza jej nabywca z tytułu importu usług,
• gdy usługa jest świadczona na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem VAT lub podatnikiem od wartości dodanej, podmiot wykonujący usługę jest zobowiązany do zarejestrowania się w kraju jej świadczenia i rozliczenia podatku według przepisów obowiązujących w tym kraju.
W omawianej sytuacji usługa została wykonana na rzecz podatnika VAT, zatem na firmie formalnie ciąży obowiązek rozliczenia podatku należnego od nabytej usługi. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnikiem jest również usługobiorca usług świadczonych przez podatnika posiadającego siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest zobowiązany zapłacić, z wyjątkiem przypadków gdy wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru lub gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Trudno uznać, że ten ostatni przypadek miał miejsce na podstawie wręczonego firmie rachunku. Kwota podatku należnego stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Zasady takie obowiązują, gdy usługa nabyta podlega opodatkowaniu VAT.
Zważywszy jednak na fakt, że w Polsce usługi te korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 (zał. nr 4, poz. 7 do ustawy), podatek należny nie wystąpi. Transakcję tę należy wykazywać w deklaracji podatkowej w poz. 32 i 33. Natomiast po stronie podatku naliczonego nie przewiduje się odpowiedniej rubryki w deklaracji na wykazanie wartości nabytej usługi korzystającej ze zwolnienia z VAT. Usługa ta powinna zostać jednak uwzględniona w ewidencji na potrzeby VAT.
• art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 29 ust. 17, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 1, ust. 2 pkt 3, art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA