reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować obciążanie zleceniodawców ponoszonymi przez firmę kosztami ich dojazdu i noclegu

Jak dokumentować obciążanie zleceniodawców ponoszonymi przez firmę kosztami ich dojazdu i noclegu

Nasza firma współpracuje z osobami fizycznymi na podstawie umów cywilnoprawnych. Osoby te mają własne działalności gospodarcze. Mamy zawarte z nimi umowy, że będą uczestniczyć w szkoleniach, które im firma wskaże. Otrzymujemy faktury za szkolenie tych osób, opłacamy dojazd i noclegi, a następnie refakturujemy te wydatki na poszczególne osoby, których wydatek dotyczył. Czy mogę w tym przypadku skorzystać z refaktury?

Jestem podatnikiem podatku VAT, ale w związku z tym, że mamy sprzedaż zwolnioną, nie składamy deklaracji VAT. Czy mogę refakturować te wydatki na osobę fizyczną poprzez wystawienie faktury VAT? Czy może powinnam wystawić notę obciążeniową? Jeśli faktura za szkolenie to stawka „zw”, jaką stawkę zastosować do noclegów i dojazdów? Czy w omawianej sytuacji ciąży na mnie obowiązek uiszczenia podatku VAT, jeśli nie mam prawa do odliczenia?

RADA
Obciążanie kosztami dojazdu oraz noclegu należy traktować jako odsprzedaż usług transportowych oraz noclegowych. Czynności tych nie należy dokumentować fakturami, lecz rachunkami. Nie są bowiem Państwo zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że firma ponosi koszty dojazdów oraz noclegów osób prowadzących organizowane przez nią szkolenia, a następnie obciąża tymi kosztami te osoby. Należy zatem uznać, że dochodzi do odsprzedaży nabywanych przez firmę usług transportowych oraz noclegowych.
Świadczenie usług transportowych i noclegowych, w tym odsprzedaż tych usług, podlega opodatkowaniu. W obu przypadkach według obniżonej stawki 7%.
Z treści pytania wynika jednak, że firma prowadzi działalność szkoleniową, a więc świadczy usługi zwolnione przedmiotowo od podatku. Z tego względu nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.
WAŻNE!
Usługi szkoleniowe traktowane są jako działalność edukacyjna i korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT.
W tej sytuacji odsprzedaż usług transportowych i noclegowych należy traktować jako sprzedaż dokonywaną w ramach zwolnienia podmiotowego (por. art. 113 ustawy o VAT). Zwolnienie to przysługuje pod warunkiem, że sprzedaż opodatkowana nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 10 000 euro (dla 2006 r. jest to 39 200 zł). Ewentualne przekroczenie w ciągu roku tej kwoty skutkuje utratą prawa do tego zwolnienia (por. art. 113 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).
O ile wartość odsprzedawanych usług transportowych i noclegowych nie przekroczyła w 2006 r. kwoty 39 200 zł, odsprzedaż tych usług należy dokumentować rachunkami. Nie należy naliczać na tych rachunkach podatku VAT. W tej sytuacji nie jest dopuszczalne wystawianie faktur. Faktury wystawiać mogą wyłącznie podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Dotyczy to również usług szkoleniowych. Skoro nie są Państwo zarejestrowani jako podatnik VAT czynny, nie mogą Państwo wystawiać faktur ze stawką „zw”.
Ewentualne przekroczenie kwoty 39 200 zł spowoduje obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. Przy czym do wartości sprzedaży opodatkowanej nie należy wliczać obrotu z tytułu świadczenia usług szkoleniowych oraz innych czynności zwolnionych przedmiotowo od podatku. Od tej chwili odsprzedaż przedmiotowych usług transportowych i noclegowych trzeba będzie dokumentować fakturami VAT z naliczonym na nich podatkiem VAT. Również od tej chwili świadczenie usług szkoleniowych powinno być dokumentowane fakturami ze stawką „zw”.

• art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama