REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy kapitał własny jest ujemny

REKLAMA

Na koniec II kwartału 2006 r. kapitał własny w naszej spółce wykazał wartość ujemną. Co to oznacza dla spółki? Jak i gdzie należy wykazać ujemny kapitał własny?

RADA
Przedsiębiorstwo wykazuje ujemny kapitał wtedy, gdy poniesiona strata przewyższa wartość kapitału własnego. Ujemny kapitał własny oznacza zagrożenie dla kontynuacji działalności spółki. Wartość kapitału własnego ujawnia się w bilansie po stronie pasywów.

UZASADNIENIE
Kapitał własny stanowi podstawowe źródło finansowania przedsiębiorstwa. Bez kapitału własnego firma nie może funkcjonować. Jak sama nazwa wskazuje, kapitał własny należy do właścicieli, którzy w zamian za wniesione środki oczekują przyrostu ich wartości. Dodatni wynik finansowy powoduje przyrost kapitału własnego. Ujemny wynik finansowy z kolei zmniejsza jego wartość.

Celem sprawozdania finansowego jest przekazanie jego użytkownikom, w tym również właścicielom, którzy na co dzień nie mają wglądu w księgi rachunkowe, rzetelnego i wiarygodnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa. Dla właścicieli zaś najważniejszą informacją jest wynik finansowy, ponieważ odzwierciedla on kształtowanie wartości ich inwestycji.

Dlatego w ślad za MSR nr 1 – „Prezentacja sprawozdań finansowych” ustawa o rachunkowości wymaga wykazania elementów kapitału własnego w bilansie. Niektóre jednostki ustawa zobowiązuje również do szczegółowego przedstawiania informacji o zmianach zachodzących w tym kapitale w ciągu roku obrotowego w oddzielnym sprawozdaniu, tj. w zestawieniu zmian w kapitale własnym.

MSR nr 1 formułuje minimalny zakres informacji, które powinny być ujawnione w sprawozdaniu finansowym. Ustawa o rachunkowości w załączniku nr 1 określa nie tylko zakres, ale i formę prezentacji tych informacji.

Jeżeli spółka w kolejnych latach ponosi stratę, to uszczupla ona wartość kapitału własnego. W przypadku gdy poniesione straty przekraczają wartość kapitału własnego, występuje ujemny kapitał własny.

Kapitał własny jest kapitałem powierzonym spółce przez właścicieli i pełni istotne funkcje w przedsiębiorstwie. Jest nie tylko gwarantem spłaty zobowiązań wobec wierzycieli i zabezpieczeniem ryzyka związanego z działalnością spółki, ale stanowi też podstawę oceny jej wiarygodności.

Ujemny kapitał własny znacznie zmniejsza szansę na pozyskanie finansowania, tak samo zresztą jak niski kapitał podstawowy. Stanowi to poważne zagrożenie dla kontynuacji działalności przedsiębiorstwa. Dlatego już w okresie „ubywania” wartości kapitału kierownictwo spółki powinno wprowadzić środki zaradcze. Najczęściej stosowanym (a w zasadzie jedynym możliwym) rozwiązaniem jest podwyższenie kapitału podstawowego, tj. uzyskanie dodatkowego dofinansowania od właścicieli. Wymaga to oczywiście przedstawienia wiarygodnych prognoz realizacji działań przynoszących zysk.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Natomiast w przypadku braku zainteresowania dalszym funkcjonowaniem spółki udziałowcy powinni złożyć wniosek o jej upadłość.

Przykład
Spółka w ostatnich latach poniosła znaczne straty w prowadzonej działalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kapitał własny na koniec II kwartału 2006 r. kształtuje się następująco:
A. Kapitał własny (140 000)
I. Kapitał podstawowy 100 000
II. Należne wpłaty na kapitał podstawowy 0
III. Udziały własne 0
IV. Kapitał zapasowy 25 000
V. Kapitał z aktualizacji wyceny 0
VI. Pozostałe kapitały rezerwowe
VII. Zysk (strata) z lat ubiegłych (175 000)
VIII. Zysk (strata) netto (90 000)
Ujemny kapitał własny na przestrzeni ubiegłych lat jest coraz większy i nie daje możliwości samodzielnego sfinansowania działalności.
W księgach rachunkowych wartości te pojawiają się na następujących kontach:
„Kapitał podstawowy” – 100 000 zł (saldo kredytowe),
„Kapitał zapasowy” – 25 000 zł (saldo kredytowe),
„Rozliczenie wyniku finansowego” – 175 000 zł (saldo debetowe),
„Wynik finansowy” – 90 000 zł (saldo debetowe).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


UWAGA!
Saldo konta „Wynik finansowy” na koniec roku obrotowego powinno być przeniesione na konto „Rozliczenie wyniku finansowego”.

•  § 8, § 96–101 Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 1 – „Prezentacja sprawozdań finansowych”

Gyöngyvér Takáts
ekspert ds. rachunkowości, pracownik redakcji
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA