reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracownika wykonawcy stanowią koszty podatkowe

Czy wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracownika wykonawcy stanowią koszty podatkowe

Zakład budżetowy przeprowadził remont kanalizacji sanitarnej. Zgrzewanie rur zlecił firmie X. Zgodnie z umową zakład poniósł koszty zakwaterowania i wyżywienia pracownika firmy X. Czy wydatki na ten cel będą stanowić w zakładzie koszty uzyskania przychodów?


RADA
Tak, wydatki takie stanowią koszty uzyskania przychodu zakładu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której remont sfinansowano bezpośrednio z dochodów zwolnionych od podatku.

UZASADNIENIE
Kosztami uzyskania przychodów są, między innymi, koszty remontów składników majątku należących do podatników. Dbanie o stan posiadanych przez podatnika składników majątku jest niezbędne z punktu widzenia dalszego prowadzenia działalności przez tych podatników, a w konsekwencji – uzyskiwania przychodów z tej działalności. Spełniony jest zatem warunek ponoszenia kosztów w celu osiągnięcia przychodów.

Gdy remont wykonywany jest przez inny podmiot niż podatnika, kosztami remontu są wydatki wynikające z realizacji umowy zawartej z wykonawcą. Na koszty te składa się nie tylko wynagrodzenie należne wykonawcy, lecz również inne świadczenia, których obowiązek ponoszenia wynika z zawartej umowy. Wydatki na zakwaterowanie lub wyżywienie pracownika wykonawcy umowy należy więc zaliczyć do kosztów remontu.

Wyjątkiem od tej zasady jest przypadek, gdy wydatki ponoszone w związku z remontem (w tym koszty zakwaterowania i wyżywienia pracowników firmy X) będą bezpośrednio finansowane z:
1) dochodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24 i 42 updop,
2) dochodów zwolnionych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14, 14b, 25 oraz 27 updop, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., oraz
3) środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Wydatków ponoszonych przez zakład w tym zakresie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 58 updop oraz art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2003 r.).

PRZYKŁAD
Gminny zakład budżetowy przeprowadza remont kanalizacji sanitarnej. Remont ten finansowany jest częściowo ze środków własnych zakładu, częściowo z dotacji otrzymanej z budżetu gminy. Dotacja ta jest wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2003 r. W tej sytuacji:
1) wszelkie wydatki (w tym wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników firmy, której zlecony został remont) finansowane ze środków własnych zakładu stanowią koszty uzyskania przychodów tego zakładu oraz
2) wszelkie wydatki (w tym wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracowników firmy, której zlecony został remont) finansowane z dotacji otrzymanej z budżetu gminy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 updop w związku z art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej z 2003 r.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 5 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. Nr 202, poz. 1957; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama