REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

REKLAMA

W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa linie produkcyjne od podatników z krajów Unii Europejskiej. Dostawcy dokonują dostaw tych urządzeń do spółki wraz z montażem. Kiedy powstaje w tym przypadku obowiązek podatkowy?

RADA
Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7. dnia od daty wydania towarów. Gdy przed wydaniem towarów zostanie zapłacona zaliczka, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej zapłaty.

UZASADNIENIE
W tym przypadku nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Przepisy ustawy wyłączają z wewnątrzwspólnotowego nabycia przemieszczenia towarów w przypadku, gdy towary te są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego.

Przepisy określają taką transakcję jako dostawę, dla której podatnikiem jest nabywca. Nabywca staje się podatnikiem z tytułu tej dostawy w przypadku, gdy dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Dla tych transakcji przepisy przewidują również specjalne zasady ustalania miejsca ich dostawy. Miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.

Przepisy nie uznają za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z taką właśnie transakcją mamy do czynienia w Państwa przypadku. Będziecie zobowiązani do rozliczenia VAT od dostawy, do której podatnikiem jest nabywca.

Zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy przepisy art. 19 ust. 1–4, 11, 13 pkt 1, lit. a), pkt 3 i 5 oraz ust. 16–17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Tak jak w przypadku importu usług przepisy nie określają, co decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego – data wystawienia faktury wewnętrznej przez nabywcę czy data faktury wystawionej przez dostawcę. Powinna decydować data wystawienia faktury wewnętrznej. Jednak organy podatkowe uznają, że decyduje moment wystawienia faktury przez dostawcę.

W piśmie z 16 grudnia 2005 r. Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego, nr US.PPM/443-74/BB/05, czytamy: „Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury handlowej przez kontrahenta unijnego, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od daty wydania urządzenia”.

Sytuacja będzie wyglądała inaczej, gdy przed wydaniem towarów zapłacimy zaliczkę. Obowiązek podatkowy powstaje wtedy z chwilą jej zapłaty. Należy zauważyć, że dla powstania obowiązku podatkowego, z tytułu zapłacenia części lub całości należności przed wydaniem towaru, nie ma znaczenia, czy fakt ten został udokumentowany fakturą, czy też nie.

W przypadku gdy zostanie dokonana zapłata tylko części należności, obowiązek podatkowy z tytułu pozostałej kwoty powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania urządzenia.

Przykład
Spółka zakupiła urządzenie, którego montażu dokonał dostawca z Niemiec. 15 września zapłaciła zaliczkę w wysokości 10 000 euro. Pozostałą część zapłaciła po montażu. Urządzenie zostało wydane 30 września i zamontowane. 12 października wystawiono fakturę i spółka zapłaciła pozostałą część – 20 000 euro. Dlatego obowiązek podatkowy powstał w stosunku do zaliczki z 15 września. Natomiast do pozostałej części – 7 października.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA