REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego do innego kraju UE

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W jaki sposób rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego firmie w innym kraju Unii Europejskiej? Jaką zastosować stawkę na fakturze? W jakiej pozycji deklaracji rozliczyć taką sprzedaż?

RADA
Sprzedaż samochodu ciężarowego podatnikowi z innego kraju Unii Europejskiej będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towaru. Na wystawianej fakturze należy zastosować stawkę 0%, gdy obie strony transakcji będą zarejestrowanymi podatnikami VAT UE. Sprzedaż tę należy rozliczyć w pozycji 30 deklaracji VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W pytaniu piszą Państwo, że zamierzacie sprzedać firmie z innego kraju UE samochód ciężarowy, który jest Waszym środkiem trwałym. Aby móc rozliczyć taką sprzedaż jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, powinniście być – Państwa firma i nabywca samochodu – zarejestrowanymi podatnikami VAT UE. Zakładam, że tak właśnie jest. Jeśli jedna ze stron lub obie nie spełniają tego warunku, sprzedaż samochodu należy opodatkować stawką krajową.

Aby prawidłowo rozliczyć dokonaną sprzedaż, należy ustalić, kiedy powstanie u Państwa obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej dostawy. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Jeżeli jednak przed tym terminem zostanie wystawiona faktura, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury.

Przykład
10 października br. podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy maszyny podatnikowi z Niemiec. 12 października wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż. W związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy powstał 12 października, a transakcję należy rozliczyć w deklaracji VAT za październik, czyli do 25 listopada br. Ponieważ w tym roku 25 listopada przypada w sobotę, deklarację za październik można złożyć do 27 listopada, czyli do poniedziałku. Jeżeli podatnik do 15 października nie wystawiłby faktury, obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy powstałby 15 listopada, a dostawę samochodu należałoby rozliczyć do 25 grudnia br. Jednak ponieważ 25 grudnia przypada w niedzielę, zaś 26 jest dniem wolnym, deklarację za listopad należałoby złożyć do 27 grudnia br.

Trzeba jednak pamiętać, że gdyby Państwo otrzymali zaliczkę przed dokonaniem dostawy samochodu, obowiązek podatkowy powstałby z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie tej zaliczki.

W piśmie z 29 maja 2006 r., nr PI/005-669/05/P/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku stwierdził, że „zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie części ceny. Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje, iż od 1 czerwca 2005 r. wystawienie faktury jest jedynym elementem warunkującym powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki. Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu każdej z otrzymanych na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zaliczek jest zatem tożsamy z momentem wystawienia przez Podatnika faktury VAT dokumentującej jej otrzymanie”.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu obniżoną do 0% stawką VAT. Jednak aby mogli Państwo skorzystać ze stosowania preferencyjnej stawki, trzeba spełnić kilka warunków.

Po pierwsze – na wystawionej fakturze należy podać numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany nabywcy. Obowiązek ten dotyczy również Państwa firmy jako dostawcy. Polscy podatnicy zidentyfikowani na potrzeby takich transakcji mają obowiązek podawania swojego NIP poprzedzonego kodem PL.

WAŻNE!
Polscy podatnicy zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych mają obowiązek podawania swojego NIP poprzedzonego kodem PL w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Po drugie – przed złożeniem deklaracji VAT-7 za okres, w którym będziecie Państwo rozliczali taką dostawę, powinniście posiadać dowód, że towar został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony nabywcy. Jako dowody mogą posłużyć Państwu łącznie następujące dokumenty: kopia faktury dostawy, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku oraz dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika.

Jeżeli z tych dokumentów nie wynikałoby jednoznacznie, że towar został dostarczony nabywcy, możecie Państwo posłużyć się również innymi dokumentami, takimi jak m.in. korespondencja handlowa, dokumenty dotyczące ubezpieczenia czy też dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru.

W piśmie z 23 czerwca 2006 r., nr 1471/NUR1/443-124/06/IK, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdził, że „Zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3–5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie; w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
4) dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju”.

Po spełnieniu powyższych warunków możecie Państwo wykazać w deklaracji VAT-7 sprzedaż samochodu ciężarowego ze stawką 0%. Jeżeli do dnia złożenia tej deklaracji nie będziecie Państwo posiadali potrzebnych dokumentów, taką sprzedaż należy wykazać ze stawką krajową, a po otrzymaniu dokumentów dokonać korekty złożonej deklaracji, w której wykazaliście taką dostawę.

Jeżeli będziecie Państwo uprawnieni do wykazania sprzedaży samochodu ciężarowego jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla której zastosowaliście preferencyjną stawkę 0%, to transakcję należy wykazać w poz. 30 deklaracji VAT-7.

Jeżeli nie, to w zależności od czasu używania samochodu taka dostawa może albo korzystać ze zwolnienia z VAT (gdy dodatkowo nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT), albo być opodatkowana stawką podstawową, czyli 22%. W takiej sytuacji należy ją wykazać w poz. 20 lub 28 i 29 deklaracji VAT-7. Następnie, po otrzymaniu potrzebnych dokumentów, dokonacie Państwo korekty tej deklaracji, zmniejszając wartość sprzedaży krajowej, a zwiększając wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – w poz. 30 deklaracji VAT-7.

Również jeżeli sprzedaż samochodu nie mogłaby zostać potraktowana przez Państwa jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, należy ją potraktować jako dostawę krajową i zastosować stawkę krajową (22% lub zwolnienie z VAT).

• art. 13 ust. 1, art. 20, art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie VAT
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA