REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umorzenie pożyczki podlega opodatkowaniu VAT

REKLAMA

Czy umorzenie pożyczki otrzymanej na modernizację sieci ciepłowniczej przez NFOŚiGW jest opodatkowane VAT?
Umorzenie pożyczki wykorzystanej na modernizację instalacji sieci ciepłowniczej nie jest dotacją, subwencją lub inną dopłatą o podobnym charakterze związaną z dostawą lub świadczeniem usług uznaną w świetle przepisów o VAT za obrót podlegający opodatkowaniu. Nie występuje tu powiązanie otrzymanych środków bezpośrednio z obrotem firmy, czyli w konsekwencji – z obniżeniem ceny dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Środki te nie będą zatem podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Podstawą opodatkowania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług jest obrót (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Z kolei za sprzedaż na potrzeby VAT uważa się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (oraz niektóre czynności wykonywane nieodpłatnie zrównane przez ustawę z odpłatną dostawą lub świadczeniem), eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Udzielona pożyczka nie spełnia w świetle tego cech wskazujących na zaliczenie jej do obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. Przepisy obowiązującej ustawy nakazują uznać za obrót również otrzymane dotacje i subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, jeżeli są one związane z dostawą lub świadczeniem usług, czyli obrotem. Oznacza to, że otrzymane środki finansowe będą podlegały opodatkowaniu wówczas, gdy będą związane z wykonywaną działalnością gospodarczą danego podmiotu, czyli będą miały wpływ na obniżenie cen stosowanych przy dostawie towarów lub świadczeniu usług. Z kolei przepis art. 90 ust. 7 ustawy nakazuje do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wliczyć również kwoty otrzymanych dotacji i subwencji innych niż określone w art. 29 ust. 1, czyli takich, które nie są związane z obrotem i nie podlegają opodatkowaniu.
To, kiedy dotacja czy subwencja będzie podstawą opodatkowania w VAT, będzie zależało nie od tego, z jakiego źródła została ona przekazana, tylko czy będzie ona miała wpływ na obniżenie ceny wykonywanych przez firmę czynności w związku z prowadzoną działalnością. Opodatkowaniu VAT będą podlegały wyłącznie takie dotacje i subwencje lub inne dopłaty o podobnym charakterze, które będą miały bezpośredni wpływ na obniżenie ceny towarów lub usługi dla ich nabywców i tylko one będą podlegały obowiązkowi zaliczenia ich do obrotu podlegającego VAT, co w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca. Wówczas będą one opodatkowane według stawki właściwej dla danego towaru lub usługi.
Taka sytuacja miałaby miejsce, gdyby dokonana dotacja lub dopłata była przeznaczona np. na dofinansowanie obniżonej ceny biletów wstępu na imprezę kulturalną.
Przedstawiona w pytaniu sytuacja, polegająca na umorzeniu pożyczki wykorzystanej na modernizację sieci ciepłowniczej, nie spełnia cech dopłaty mającej wpływ na obniżenie ceny świadczonych usług dla ich nabywców. Nie będzie zatem stanowiła obrotu firmy podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedmiotowa umorzona pożyczka nie jest związana z obrotem, czyli ze sprzedażą, tylko z kosztami firmy, a więc nabyciem. Oznacza to, że w takiej sytuacji nie może stanowić obrotu.
• art. 19 ust. 21, art. 29 ust. 1 i art. 90 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA