Czy sprzedaż samochodu ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych
REKLAMA
RADA
Sprzedaż samochodu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Wartość tej sprzedaży powinna zostać na zasadach ogólnych wliczona do obrotu podlegającego takiemu obowiązkowi. W konsekwencji dokonanie sprzedaży samochodu takiej osobie może spowodować utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania.
UZASADNIENIE
Podatnicy dokonujący sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Zasada ta dotyczy wszelkiej sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych), w tym sprzedaży samochodów.
W konsekwencji sprzedaż samochodu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (czy rolnikowi ryczałtowemu) jest sprzedażą podlegającą, co do zasady, obowiązkowi zaewidencjonowania za pomocą kasy. Jednocześnie żaden przepis nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania w przypadku sprzedaży samochodów. Do sprzedaży takiej nie ma też zastosowania żaden z określonych przepisami zwolnień przedmiotowych. W konsekwencji taka sprzedaż nie musi być ewidencjonowana za pomocą tej kasy tylko wówczas, gdy podatnik jej dokonujący korzysta ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania.
Zwolnieniem takim jest przede wszystkim zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania przysługujące ze względu na wysokość obrotów z tytułu sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania (a więc z tytułu sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).
Zwolnienie to w przypadku podatników kontynuujących rozpoczętą w poprzednim roku lub wcześniej działalność przysługuje, jeśli obrót ten w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania
WAŻNE!
W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa powyżej, wartość samochodu sprzedanego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinna być na zasadach ogólnych uwzględniona przy ustalaniu prawa do korzystania z tego zwolnienia (a więc zsumowana z „normalnym” obrotem z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).
Jeśli na skutek tego:
Podstawa prawna:
- art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Tomasz Krywan
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat