reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzedaż samochodu ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Czy sprzedaż samochodu ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Czy sprzedaż auta osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma wpływ na ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej? Na razie korzystam ze zwolnienia podmiotowego.


RADA

Sprzedaż samochodu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Wartość tej sprzedaży powinna zostać na zasadach ogólnych wliczona do obrotu podlegającego takiemu obowiązkowi. W konsekwencji dokonanie sprzedaży samochodu takiej osobie może spowodować utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Zasada ta dotyczy wszelkiej sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych), w tym sprzedaży samochodów.

W konsekwencji sprzedaż samochodu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (czy rolnikowi ryczałtowemu) jest sprzedażą podlegającą, co do zasady, obowiązkowi zaewidencjonowania za pomocą kasy. Jednocześnie żaden przepis nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania w przypadku sprzedaży samochodów. Do sprzedaży takiej nie ma też zastosowania żaden z określonych przepisami zwolnień przedmiotowych. W konsekwencji taka sprzedaż nie musi być ewidencjonowana za pomocą tej kasy tylko wówczas, gdy podatnik jej dokonujący korzysta ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania.

Zwolnieniem takim jest przede wszystkim zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania przysługujące ze względu na wysokość obrotów z tytułu sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania (a więc z tytułu sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).

Zwolnienie to w przypadku podatników kontynuujących rozpoczętą w poprzednim roku lub wcześniej działalność przysługuje, jeśli obrót ten w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania
 

WAŻNE!
Ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej podatników, u których obrót w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa powyżej, wartość samochodu sprzedanego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinna być na zasadach ogólnych uwzględniona przy ustalaniu prawa do korzystania z tego zwolnienia (a więc zsumowana z „normalnym” obrotem z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).
Jeśli na skutek tego:
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama