reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy należy sporządzać dowody przesunięć, jeśli sprzedaż jest ewidencjonowana przez kasę fiskalną

Aktualizacja: 11.05.2006

Podatnik prowadzi zakład cukierniczy, rozliczając się na podstawie pkpir. Sprzedaż wyrobów odbywa się w 3 punktach sprzedaży: w siedzibie i dwóch innych punktach. Są tam sprzedawane tylko wyroby własnej produkcji. Czy należy sporządzać "dowody przesunięć" dokumentujące wydawanie towarów, gdy sprzedaż jest dokonywana za pomocą kasy fiskalnej? »

Kiedy rozliczyć zaliczkę, jeśli dostawa towarów nastąpi po kilku miesiącach od jej wpływu

Aktualizacja: 11.05.2006

Kiedy można odliczyć podatek VAT z faktury VAT, dokumentującej zaliczkę na zakup maszyn produkcyjnych, które następnie będą wciągnięte do ewidencji środków trwałych, jeśli dostawa maszyn nastąpi po czterech miesiącach po dokonanej przedpłacie? Fakturę otrzymaliśmy w kwietniu. Kiedy możemy ją odliczyć? »

Kiedy sprzedaż przez Internet należy ewidencjonować w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 09.05.2006

Nasza spółka prowadzi sprzedaż internetową, również osobom fizycznym. Czy mamy obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży w kasie fiskalnej? Na każdą dokonaną sprzedaż wysyłkową wystawiamy fakturę VAT. Jeżeli byłby obowiązek ewidencjonowania, to w którym momencie należałoby tego dokonać? Spółka posiada również sklep w siedzibie firmy, gdzie jest kasa fiskalna i jest ewidencjonowana sprzedaż osobom fizycznym dokonującym zakupu w sklepie. »

Kiedy możemy wystawiać faktury raz w miesiącu

Aktualizacja: 09.05.2006

Dostarczam kilka razy w miesiącu towar do innego zakładu. Faktury sprzedaży, zgodnie z życzeniem tamtego kontrahenta, wystawiam dwa razy w miesiącu, tj. na 15. dnia i na 31. dnia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Wiem, że faktura powinna być wystawiona do 7 dni od daty wydania towaru. Jakie mogą być konsekwencje przekroczenia terminu wystawienia faktury? »

Jak ująć w pkpir wynagrodzenia i składki w ZPChr

Aktualizacja: 09.05.2006

Prowadzimy zakład pracy chronionej i nie opłacamy składek ubezpieczeniowych w pełnej wysokości, gdyż część składek finansuje PFRON i budżet. Czy prawidłowo zaliczam do kolumny 13 pkpir kwotę wypłaconego wynagrodzenia pomniejszoną o naliczone składki ZUS z listy płac? Składki ubezpieczeniowe księguję w kolumnie 14 pkpir. »

Jak przeliczyć kwotę na fakturze w przypadku wpłaty zaliczki w euro

Aktualizacja: 09.05.2006

Kontrahent unijny wpłacił w euro zaliczkę na poczet zamówionego zlecenia. W ciągu 7 dni od daty wpłaty muszę zafakturować tę zaliczkę. Według jakiego kursu wystawiam fakturę - czy z dnia wpłaty zaliczki, czy z dnia wystawienia faktury? »

Jak rozliczyć podatek przy pośredniczeniu w zakwaterowaniu pracowników

Aktualizacja: 08.05.2006

Mam firmę, która zajmuje się zakwaterowaniem pracowników. Dostaję od firmy A zlecenie na zakwaterowanie 50 osób i zapewnienie im wyżywienia (w tym obiad, napoje). Nie posiadam swojego hotelu. Ludzi umieszczam w prywatnych kwaterach i hotelach. Otrzymuję faktury VAT za wyżywienie i noclegi. Czy zgodnie z ustawą o VAT mam prawo odliczyć podatek naliczony od zakwaterowania i wyżywienia? Firmie A wystawiam fakturę VAT na całość usługi na 7%. »

Jakie problemy mają księgowi ze środkami trwałymi stanowiącymi współwłasność

Aktualizacja: 08.05.2006

Nasza spółka chciałaby nabyć drogą maszynę, dzieląc się kosztami zakupu wspólnie po połowie z sąsiadującą spółką. Będziemy wykorzystywać ją na zmianę w zależności od potrzeb. Jak powinien zostać udokumentowany taki zakup? Jak księgować koszty amortyzacji, remontów? Co w związku ze współwłasnością należy ujawnić w sprawozdaniu finansowym? »

Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Aktualizacja: 05.05.2006

Jak należy opodatkować zakup praw autorskich od osoby prawnej mającej siedzibę w Austrii oraz od firmy zarejestrowanej na Słowacji? Faktury za przeniesienie praw autorskich do wydania książki otrzymaliśmy z Austrii oraz z firmy na Słowacji. Czy musimy żądać certyfikatów rezydencji z obydwu państw, aby zwolnić należności z opodatkowania? »

Jak rozliczyć fakturę zaliczkową za zakup samochodu

Aktualizacja: 05.05.2006

Wpłaciliśmy zaliczkę na zakup samochodu ciężarowego w wysokości 10%. Sprzedawca wystawił nam fakturę VAT na tę zaliczkę. Samochód otrzymamy i resztę należności zapłacimy w czerwcu. Jak zaksięgować fakturę na wpłaconą zaliczkę i kiedy odliczyć VAT? »

Jak potraktować niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym

Aktualizacja: 04.05.2006

W wynajmowanym budynku spółka akcyjna przeprowadziła prace modernizacyjne i adaptacyjne. Poniesione z tego tytułu wydatki zostały zakwalifikowane do inwestycji w obcym środku trwałym. Obecnie spółka wypowiedziała umowę najmu. Od wynajmującego ma otrzymać częściowy zwrot poniesionych kosztów modernizacji i adaptacji. Czy niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym spółka może jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »

Jak rozliczyć w pkpir wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz podróż służbową właściciela firmy

Aktualizacja: 04.05.2006

Nabyłam towar w Czechach. Jak wystawić fakturę polską dla potrzeb podatku dochodowego i VAT? Faktura od dostawcy jest wystawiona w euro. Jak rozliczyć transport? Towar jest przywieziony własnym samochodem. Jak rozliczyć delegację właściciela firmy? Nie korzystam z hotelu, pobyt trwał 12 godzin. Za granicą zamawiałem tylko obiad w restauracji. »

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej podatek od środków transportu

Aktualizacja: 28.04.2006

Spółka wzięła w leasing operacyjny samochód ciężarowy. Firma otrzymała fakturę na ratę leasingową, na której wykazano podatek od środków transportowych i naliczono od niego 22% VAT. Czy VAT naliczony od podatku od środków transportowych na ww. fakturze podlega odliczeniu? »

Jak rozliczać zaliczki udzielone w walucie obcej

Aktualizacja: 28.04.2006

Firma prowadzi konto walutowe w dolarach i kasę walutową. Na potrzeby inwestycji w Rosji pracownikom są udzielane zaliczki w dolarach na zakup materiałów. Wymieniają oni dolary na ruble w Rosji i dokonują zakupu w rublach, dlatego do rozliczenia zaliczek przedstawiają rachunki i faktury w rublach. Jak i według jakiego kursu należy rozliczyć te zaliczki? »

Jak należy się zachować, jeśli kontrahent po przyjęciu faktury wycofał się z umowy

Aktualizacja: 28.04.2006

Spółka podpisała umowę na wykonanie usługi. Została wystawiona faktura, którą odbiorca - kontrahent - przyjął. Przedstawiliśmy specyfikację i cały kosztorys, którego kontrahent nie przyjął i chce wycofać się z umowy. Czy możemy teraz anulować taką fakturę? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama