REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zaksięgować koszty z duplikatu faktury

Joanna Krawczyk

REKLAMA

W marcu 2007 r. otrzymaliśmy duplikat faktury VAT z czerwca 2006 r. (oryginał wysłany pocztą nie dotarł do nas). VAT odliczyłam w marcu 2007 r. Kiedy należy w pkpir zaksięgować kwotę netto w koszty uzyskania przychodu? Faktura dotyczy zakupu materiałów i usług.

 


rada

 


Koszty materiałów i koszty usług wynikające z duplikatu faktury VAT należy ująć odrębnie. Koszt zakupu materiałów należy ująć w księdze w 2006 r., korygując koszty. Podstawą księgowania będzie opis dostawy lub specyfikacja dostawcy. Koszty usług należy ująć w 2007 r. pod datą wystawienia duplikatu faktury.


uzasadnienie


W przypadku przedstawionym przez Czytelnika odrębnie należy rozważyć moment ujęcia towarów i materiałów, a inaczej usług wynikających z otrzymanego duplikatu faktury.


Zakup materiałów


Zakup materiałów, które zaliczają się do materiałów podstawowych w myśl przepisów o pkpir, należy ująć w dacie ich otrzymania, mimo iż faktura została wystawiona i przekazana podatnikowi w późniejszym czasie. W takiej sytuacji, do czasu otrzymania faktury, podstawą ujęcia nabytych materiałów podstawowych jest opis dostawy sporządzony przez podatnika (nabywcę) albo specyfikacja dostawcy. Podobnie należy udokumentować nabycie materiałów pomocniczych, chociaż w tym przypadku ustawodawca nie wymaga, aby były one księgowane od razu w dniu otrzymania. Niemniej dysponując właściwym dokumentem księgowym, którym w tym przypadku powinien być opis dostawy albo specyfikacja dostawcy, należało również na ich podstawie ująć materiały pomocnicze w pkpir za 2006 r.


Wobec tego, w przypadku gdy materiały otrzymane w czerwcu 2006 r. były materiałami podstawowymi lub pomocniczymi, należy dokonać korekty kosztów z tytułu zakupu tych materiałów i uwzględnić je w kosztach 2006 r. Oczywiście podlegają one również spisowi z natury na 31 grudnia 2006 r. Oznacza to także korektę zeznania rocznego za 2006 r., jeśli zostało ono już złożone.


Jeżeli chodzi o techniczną stronę dokonania korekty w pkpir, to wobec braku możliwości cofnięcia się do okresu, w którym otrzymano materiały (tj. czerwca 2006 r.), należy ich zakup ująć jako ostatnią pozycję w księdze za 2006 r., uwzględniając w ten sposób w sumie kosztów za ten rok.


W kolumnie „uwagi” należy natomiast zaznaczyć, jaka była faktyczna data otrzymania materiałów, i dopisać dane dotyczące duplikatu faktury otrzymanego już w 2007 r.


Zakup usług


Natomiast inne koszty (np. nabycia usług), które zostały udokumentowane duplikatem faktury, należy ująć w dacie wystawienia tego duplikatu. Wcześniej bowiem nie było podstaw (brak właściwego dokumentu księgowego) do uwzględnienia tego rodzaju kosztu w zapisach pkpir. Takim dokumentem jest dopiero duplikat faktury VAT. Ponadto takie są zasady rozliczania kosztów w czasie wynikające z ustawy (art. 22 ust. 5b updof), a mianowicie w przypadku gdy nie można ująć kosztu w okresie, którego dotyczy (a jednocześnie jest to koszt bezpośredni), należy rozliczyć go w dacie poniesienia. Za datę tę należy uznać datę wystawienia dokumentu potwierdzającego koszt. W tym przypadku będzie to data wystawienia duplikatu faktury VAT. Należy tak postąpić zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy to kosztu pośredniego, a także gdy podatnik ujmuje koszty, co do zasady, w dacie poniesienia (art. 22 ust. 4 updof).


Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 5-6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

- § 12 ust. 2 pkt 2, § 16-17, § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229


Joanna Krawczyk

doradca podatkowy,

właścicielka kancelarii podatkowej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA