reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak dokumentować premie pieniężne

Aktualizacja: 20.01.2006

Firma nasza otrzymała od hurtowni premię pieniężną za terminowe płatności. Premia będzie wypłacana w postaci dodatkowych upustów przy kolejnych zamówieniach. Czy premia ta powinna być udokumentowana przez dostawcę fakturą korygującą obniżającą cenę towarów? Czy nasza firma powinna wykazać tę premię jako przychód? »

Jak zaewidencjonować pcc zapłacony w związku z zakupem samochodu od osoby fizycznej

Aktualizacja: 20.01.2006

Jesteśmy spółką z o.o. i zakupiliśmy od osoby prywatnej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy na firmę. Spisaliśmy umowę na kwotę 10 000 zł. W urzędzie skarbowym musimy opłacić od umowy 2% podatku. Jak należy ten fakt zaewidencjonować? Czy można zaliczyć podatek do kosztów? »

Czy używanie znaku towarowego otrzymanego z kraju UE obliguje do wystawienia faktury wewnętrznej

Aktualizacja: 20.01.2006

Uiszczamy opłatę za użytkowanie znaków towarowych dla kontrahenta z Niemiec w wysokości 1200 euro. Otrzymaliśmy rachunek wystawiony na tę kwotę. Znaki te wykorzystujemy przy wysyłce za granicę produktu, który wytwarzamy. Czy powinnam wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT? Rachunek jest wystawiony 5 stycznia 2005 r., a do działu księgowości dotarł dopiero teraz. Jak w takiej sytuacji należy postąpić? »

Jak wyceniać i aktualizować zapasy

Aktualizacja: 19.01.2006

Posiadamy w firmie niesprzedane zapasy. Wiemy, że już nie znajdą one nabywców po proponowanych przez nas cenach. W jaki sposób należy wyceniać takie znajdujące się na stanie magazynu materiały? W jaki sposób powinniśmy dokonać przeszacowania, jeżeli cena detaliczna jest zbyt wysoka, a jednak zależy nam na ich sprzedaży? »

Kto może korzystać z podatku liniowego

Aktualizacja: 19.01.2006

W 2006 r. wybrałam podatek liniowy. Czy skorzystanie z podatku liniowego wymaga wykazania zysku za 2005 r.? Firmę założyłam w 2005 r. i za ten rok mam stratę. Będę wykonywać zlecenia dla firmy byłego pracodawcy - umowę o pracę rozwiązałam w 2004 r. Zakres usług świadczonych przez moją firmę pokrywa się z zadaniami wykonywanymi w ramach umowy o pracę. »

W jaki sposób ewidencjonować przedawnione zobowiązania

Aktualizacja: 19.01.2006

Przedsiębiorstwo, w którym jestem księgową, jeszcze w 2000 r. zakupiło towar od kontrahenta. Krótko po tej transakcji tamta firma przestała istnieć. Obecnie nie ma nawet możliwości ustalenia pobytu jej właściciela. Zakupiony towar, którego duża część leży jeszcze w magazynach, nie został wtedy opłacony. Ponad sto tysięcy złotych nadal obciąża zobowiązania. Czy można przeksięgować tę kwotę na konto właściciela jako zobowiązanie przedawnione po 3 latach? »

Czy trzeba wystawić fakturę zbiorczą

Aktualizacja: 18.01.2006

Jeden z naszych klientów wpłacał zaliczki na poczet dostawy towarów. Po każdej wpłacie wystawiane były faktury, jednak w opisie pierwszej z nich wpisane było: "zaliczka z tytułu zamówienia z dnia...". Suma wpłaconych zaliczek odpowiadała wartości wydanych towarów. Klient chce otrzymać fakturę zbiorczą, która obejmie cały sprzedany towar z faktur częściowych. Czy mam obowiązek sporządzić taką fakturę? »

Jak udokumentować przekazanie środka trwałego na potrzeby własne podatnika

Aktualizacja: 18.01.2006

Prowadzę działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych. Jedną z chłodziarek, stanowiącą środek trwały, chciałbym przekazać na swoje prywatne potrzeby. Jak udokumentować taką operację? »

Jak ewidencjonować faktury na przełomie roku

Aktualizacja: 18.01.2006

Faktury za telefony komórkowe wystawione w grudniu zawierają abonamenty za okres od 20 grudnia do 19 stycznia. Z kolei rozmowy w okresie od 20 grudnia do 19 stycznia zafakturowane są dopiero w styczniu. Jak zaksięgować te koszty na przełomie roku? Czy będą to koszty podatkowe? »

Likwidacja jednostki a amortyzacja środków trwałych

Aktualizacja: 17.01.2006

Jesteśmy spółką, która została postawiona w stan likwidacji. Dotychczas użytkowaliśmy kilka budynków i maszyn. Jednakże w związku z likwidacją działalności część z nich nie będzie już używana. Będziemy chcieli je w przyszłości sprzedać. Czy musimy dalej amortyzować te środki trwałe aż do zupełnej likwidacji? »

Jak dokonać korekty częściowo odliczonego podatku naliczonego w 2005 r.

Aktualizacja: 17.01.2006

Miejski ośrodek kultury prowadzi zarówno działalność pozwalającą na odliczanie VAT (wynajem pomieszczeń i sprzętu - VAT 22%), jak i działalność niepozwalającą na odliczenie (statutowa praca z dziećmi i młodzieżą). Jak powinniśmy dokonać korekty podatku naliczonego za 2005 r., jeżeli udział sprzedaży opodatkowanej VAT w stosunku do sprzedaży ogółem wyniósł 54%. Nie prowadzimy całościowej ewidencji zakupu VAT. »

Zapłata kartą płatniczą za zakup paliwa za granicą - ujęcie księgowe

Aktualizacja: 17.01.2006

Podczas delegacji zagranicznej nasz pracownik opłacił zakup paliwa kartą płatniczą. Po otrzymaniu wyciągu bankowego dotyczącego konta złotówkowego stwierdzono, że kwota z niego wynikająca jest wyższa niż ta z dokonanej wyceny zakupu. Jak należy zaksięgować taką sytuację? »

Kiedy montaż alarmu w siedzibie firmy zwiększy wartość początkową budynku

Aktualizacja: 16.01.2006

Rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem podatnikiem VAT. Czy wydatki na zakup systemu alarmowego wraz z jego montażem w siedzibie firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »

Przekazana zaliczka na poczet dostaw w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 16.01.2006

Jesteśmy spółką z o.o i przekazaliśmy naszemu kontrahentowi zaliczkę na poczet dostawy towaru. Dostawca wystawił nam z tego tytułu fakturę VAT dokumentującą otrzymaną zaliczkę. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych przekazaną zaliczkę na dostawę i otrzymaną fakturę? Czy ustawa o rachunkowości przewiduje swobodę co do wyboru przez jednostkę ewidencji na koncie "Rozliczenie zakupu"? »

Czy faktura za poradę prawną powinna zawierać VAT

Aktualizacja: 16.01.2006

Porada prawna została udzielona przez adwokata w Polsce dla przedstawiciela firmy francuskiej. Nabywcą faktury jest firma z siedzibą we Francji, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Czy faktura za poradę prawną powinna zawierać VAT? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama