| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można sporządzić korektę, jeśli kontrahent nie uregulował należności

Czy można sporządzić korektę, jeśli kontrahent nie uregulował należności

Moja firma zajmuje się budową, a następnie wynajmowaniem pomieszczeń biurowych innym podmiotom gospodarczym. Za usługę najmu i dodatkowe opłaty za zużycie wody, energii itd. wystawiamy faktury VAT. Niektórzy klienci okazali się nierzetelni i nie uregulowali wszystkich należności wynikających z wystawionych dla nich faktur VAT. Teraz nie mamy już możliwości wyegzekwowania od nich tych płatności. Czy w tej sytuacji możemy sporządzić korekty faktur VAT, a następnie korekty deklaracji podatkowych VAT-7?

Na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Jeśli podatnik otrzymał zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem są również kwoty otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszone o przypadający od nich podatek. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.
Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Wynika z tego, że wysokość podstawy opodatkowania nie jest uzależniona od kwot faktycznie uzyskanych od nabywcy. Według omówionego przepisu podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży.
Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Z listu Czytelnika należy wnioskować, że z tytułu wykonania usługi najmu wystawił dla poszczególnych nabywców faktury, i na ich podstawie odprowadził podatek VAT. Niestety, płatności wynikające z faktur nie zostały w całości uregulowane przez nabywcę usługi. W takiej sytuacji podatnik zapłacił podatek wynikający z faktury, ale faktycznie kwota tego podatku łącznie z pozostałą wartością faktury nie została uregulowana na rzecz podatnika przez nabywcę usługi. Powstaje zatem pytanie, czy podatnik może w tym przypadku sporządzić korekty faktur i jednocześnie skorygować rozliczenie VAT.
Zasady wystawiania faktur oraz faktur korygujących regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia podatnicy mają obowiązek sporządzać korekty faktur m.in. w przypadku udzielonych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) oraz w sytuacji, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK