REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki podatkowe wywoła przekształcenie małżeńskiej spółki cywilnej w działalność prowadzoną przez jednego z małżonków

REKLAMA

Małżonkowie prowadzący spółkę cywilną mają zamiar przekształcić ją w działalność jednoosobową prowadzoną przez jednego małżonka. Czy małżonek po zarejestrowaniu działalności na siebie może kupić towary, środki trwałe i wyposażenie ze spółki cywilnej, w której jest udziałowcem, dokumentując to fakturą VAT? Czy uzyska prawo do odliczenia VAT od tego zakupu? Czy może przekazanie takie powinno odbyć się w innej formie?
Z brzmienia przepisów wynika, że nie jest możliwa sprzedaż towarów będących przedmiotem wspólności małżeńskiej między małżonkami. Czynność taka jest z punktu widzenia prawa cywilnego bezskuteczna. W zakresie rozliczeń VAT może być natomiast uznana za czynność skuteczną.
Z treści pytania wynika, iż małżonkowie prowadzą działalność w formie spółki cywilnej. Oznacza to, że na gruncie VAT podatnikiem jest spółka cywilna, a nie jeden z małżonków (jest to odmienna sytuacja od prowadzenia działalności na imię obojga małżonków, bez zawiązania spółki cywilnej).
Małżonkowie zamierzają przekształcić działalność prowadzoną w formie spółki na działalność prowadzoną przez jednego z małżonków. W związku z tym należy zauważyć, że przepisy nie przewidują procedury takiego przekształcenia. Konieczne jest więc założenie odrębnej działalności przez jednego z małżonków (na swoje imię), a następnie ewentualne przekazanie składników majątkowych spółki do działalności odrębnej małżonka.
Z punktu widzenia prawa cywilnego przekazanie takie nie wywołuje żadnych skutków. Aczkolwiek z treści pytania nie wynika to wprost, można założyć, iż małżonkowie objęci są wspólnością majątkową. Oznacza to, że niezależnie od poczynań małżonków przedmioty należące do spółki (a więc do małżonków) pozostaną współwłasnością małżonków. Dlatego też z punktu widzenia prawa cywilnego przedmiotów tych nie można sprzedawać między małżonkami, a ewentualne umowy zawierane między nimi w tym zakresie będą bezskuteczne.
Fakt ten w olbrzymi sposób utrudnia odpowiedź na przedstawione pytanie. Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Podobny zapis przewiduje art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Trzymając się jednoznacznego brzmienia przepisów, należy uznać, że czynności te (sprzedaż towarów przez spółkę cywilną małżonków jednemu z małżonków) nie wywołują żadnych skutków podatkowych. Z momentem rozwiązania spółki należy sporządzić remanent likwidacyjny na gruncie VAT (art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz remanent likwidacyjny na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w celu ustalenia dochodu małżonka niekontynuującego prowadzenia działalności gospodarczej – art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jednocześnie nie jest wykluczone przyjęcie odmiennego stanowiska i uznanie, że na gruncie podatkowym możliwe jest zawieranie transakcji, których przedmiotem są towary objęte wspólnością małżeńską. Dotyczy to głównie podatku VAT. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie stwierdzał, iż nie są istotne skutki cywilnoprawne czynności wykonywanych przez podatnika, lecz skutki ekonomiczne. Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że możliwa jest „sprzedaż” towarów przez spółkę cywilną małżonkowi będącemu wspólnikiem tej spółki. Transakcja taka nie różniłaby się od innych dostaw towarów (należałoby wystawić fakturę VAT), a jednocześnie nabywcy przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku na zasadach ogólnych. „Sprzedaż” taka spowodowałaby również, że przedmiotowe towary nie byłyby objęte remanentem likwidacyjnym, jaki będzie musiał być sporządzony po rozwiązaniu spółki cywilnej (art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług).
Trudno stwierdzić, jak postępowanie takie oceniłyby organy podatkowe. Z udzielanych przez nie wyjaśnień wynika, że nie dostrzegają one najczęściej aspektu cywilnoprawnego transakcji między małżonkami, których przedmiotem są towary należące do majątku wspólnego. Dlatego nie jest wykluczone, że zaakceptowałyby one praktykę sprzedaży towarów między małżonkami (zwłaszcza na gruncie VAT, gdzie spółka cywilna jest odrębnym podatnikiem).
• art. 31 i nast. ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA