REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowania

REKLAMA

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowaniaSpółka z o.o. nabywa surowce od powiązanej rodzinnie spółki komandytowej. Wartość transakcji przekracza limity, o których mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy powstały w wyniku tej transakcji obowiązek dokumentowania powinna realizować spółka komandytowa (sprzedawca) czy spółka z o.o. (odbiorca)?
Podatnicy uczestniczący w transakcji uznanej za transakcję między podmiotami powiązanymi będą zobowiązani do prowadzenie dokumentacji tej transakcji. Oznacza to, że dokumentację powinna prowadzić spółka z o.o. i z osobna wspólnicy spółki komandytowej.
Począwszy od 1 stycznia 2001 r. podatnicy zawierający transakcje z podmiotem powiązanym są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmującej m.in.:
1) określenie funkcji, jakie będą spełniać uczestnicy transakcji,
2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formy i terminu zapłaty,
3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
4) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach,
5) wskazanie innych czynników – w przypadku gdy były uwzględnione w celu określenia wartości przedmiotu transakcji,
6) określenie korzyści, oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji, związanych z uzyskaniem świadczeń – w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.
Obowiązek obejmuje transakcje między podmiotami powiązanymi, w zależności od wysokości łącznej kwoty świadczeń w jednym roku oraz przedmiotu świadczenia. Do celów podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
1) 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego (akcyjnego), określonego zgodnie z art. 16 ust. 7, albo
2) 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo
3) 50 000 euro – w pozostałych przypadkach.
Do celów podatku dochodowego od osób fizycznych analogiczniy obowiązek powstaje w przypadku przekroczenia limitu określonego wyżej – w punktach 2) i 3).
Jak sądzę, w przypadku Czytelnika mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi w myśl art. 11 updop i art. 25 updof. Co więcej, transakcje miedzy spółką z o.o. i spółką komandytową przekroczyły wskazane limity. W tej sytuacji wątpliwości Czytelnika budzi to, który z uczestników transakcji powinien ją udokumentować. Ponieważ ustawodawca nie określił wyłączeń z obowiązku dokumentowania transakcji, należy uznać, że obowiązek taki spoczywa na wszystkich jej stronach.
Przykład
Spółka z o.o. dokumentuje transakcję z powiązaną spółką akcyjną. Dokumentację tej transakcji prowadzi spółka akcyjna. Do spółki z o.o. zwrócił się organ podatkowy o przedłożenie w ciągu 7 dni dokumentacji tej transakcji. W tej sytuacji spółka z o.o. wskazała mu, że dokumentację taką może znaleźć w siedzibie spółki akcyjnej. Jeżeli urzędnik oszacuje dochód z transakcji w wyższej wysokości niż spółka. z o.o. (lub stratę w wysokości niższej), będzie miał w tym przypadku prawo do zastosowania 50% sankcji na tej różnicy.
Należy zaznaczyć, że kontrahent spółki z o.o. jest spółką komandytową, czyli spółką osobową prawa handlowego, dlatego nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami tego podatku są wspólnicy spółki komandytowej. Ponieważ art. 25a updof nakłada obowiązek dokumentowania transakcji na podatnika, a nie na stronę, wynika z tego obowiązek prowadzenia tej dokumentacji dla poszczególnych wspólników spółki komandytowej.
Dokumentacja, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, powinna zostać sporządzona w celu udokumentowania transakcji pomiędzy spółką z o.o. i wspólnikami spółki komandytowej. Ponieważ skutki podatkowe odnoszą się w tym samym zakresie do wszystkich wspólników, dla celów dokumentacji za uczestników transakcji uznać należy spółkę z o.o. i spółkę komandytową. Struktura wkładów wspólników spółki komandytowej i struktura podziału między nimi zysku nie ma znaczenia dla analizy przedmiotu transakcji, analizy funkcjonalnej uczestników transakcji oraz sposobu i metody określania ceny transferowej. Uznanie spółki z o.o. i spółki komandytowej (a nie pojedynczych jej wspólników) za uczestników transakcji dla celów tej dokumentacji odzwierciedla naturę kontraktową stosunków cywilnoprawnych, które stanowią zasadniczy przedmiot udokumentowania.
W praktyce może to oznaczać, że dokumentacje prowadzone dla poszczególnych wspólników spółki komandytowej mogą być we wspólnym zakresie ujednolicone (a więc podstawowe elementy dokumentacji będą wspólne). Powyższe uwagi odnoszą się także do transakcji, w której stronę stanowiłaby spółka jawna.
Zagrożenia
Jeżeli władze określą dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) niż zadeklarowana przez podatnika w związku z dokonaniem transakcji, o których mowa wyżej, a podatnik nie przedstawi wymaganej art. 9a updop (lub art. 25a updof) dokumentacji – różnicę opodatkowuje się stawką 50% (art. 19 ust. 4 updop i art. 30d updof).
• art. 9a, art. 19 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
• art. 25a i 30d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
Sławomir Biliński
prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA