REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowania

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowaniaSpółka z o.o. nabywa surowce od powiązanej rodzinnie spółki komandytowej. Wartość transakcji przekracza limity, o których mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy powstały w wyniku tej transakcji obowiązek dokumentowania powinna realizować spółka komandytowa (sprzedawca) czy spółka z o.o. (odbiorca)?
Podatnicy uczestniczący w transakcji uznanej za transakcję między podmiotami powiązanymi będą zobowiązani do prowadzenie dokumentacji tej transakcji. Oznacza to, że dokumentację powinna prowadzić spółka z o.o. i z osobna wspólnicy spółki komandytowej.
Począwszy od 1 stycznia 2001 r. podatnicy zawierający transakcje z podmiotem powiązanym są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmującej m.in.:
1) określenie funkcji, jakie będą spełniać uczestnicy transakcji,
2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formy i terminu zapłaty,
3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
4) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach,
5) wskazanie innych czynników – w przypadku gdy były uwzględnione w celu określenia wartości przedmiotu transakcji,
6) określenie korzyści, oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji, związanych z uzyskaniem świadczeń – w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.
Obowiązek obejmuje transakcje między podmiotami powiązanymi, w zależności od wysokości łącznej kwoty świadczeń w jednym roku oraz przedmiotu świadczenia. Do celów podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
1) 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego (akcyjnego), określonego zgodnie z art. 16 ust. 7, albo
2) 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo
3) 50 000 euro – w pozostałych przypadkach.
Do celów podatku dochodowego od osób fizycznych analogiczniy obowiązek powstaje w przypadku przekroczenia limitu określonego wyżej – w punktach 2) i 3).
Jak sądzę, w przypadku Czytelnika mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi w myśl art. 11 updop i art. 25 updof. Co więcej, transakcje miedzy spółką z o.o. i spółką komandytową przekroczyły wskazane limity. W tej sytuacji wątpliwości Czytelnika budzi to, który z uczestników transakcji powinien ją udokumentować. Ponieważ ustawodawca nie określił wyłączeń z obowiązku dokumentowania transakcji, należy uznać, że obowiązek taki spoczywa na wszystkich jej stronach.
Przykład
Spółka z o.o. dokumentuje transakcję z powiązaną spółką akcyjną. Dokumentację tej transakcji prowadzi spółka akcyjna. Do spółki z o.o. zwrócił się organ podatkowy o przedłożenie w ciągu 7 dni dokumentacji tej transakcji. W tej sytuacji spółka z o.o. wskazała mu, że dokumentację taką może znaleźć w siedzibie spółki akcyjnej. Jeżeli urzędnik oszacuje dochód z transakcji w wyższej wysokości niż spółka. z o.o. (lub stratę w wysokości niższej), będzie miał w tym przypadku prawo do zastosowania 50% sankcji na tej różnicy.
Należy zaznaczyć, że kontrahent spółki z o.o. jest spółką komandytową, czyli spółką osobową prawa handlowego, dlatego nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami tego podatku są wspólnicy spółki komandytowej. Ponieważ art. 25a updof nakłada obowiązek dokumentowania transakcji na podatnika, a nie na stronę, wynika z tego obowiązek prowadzenia tej dokumentacji dla poszczególnych wspólników spółki komandytowej.
Dokumentacja, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, powinna zostać sporządzona w celu udokumentowania transakcji pomiędzy spółką z o.o. i wspólnikami spółki komandytowej. Ponieważ skutki podatkowe odnoszą się w tym samym zakresie do wszystkich wspólników, dla celów dokumentacji za uczestników transakcji uznać należy spółkę z o.o. i spółkę komandytową. Struktura wkładów wspólników spółki komandytowej i struktura podziału między nimi zysku nie ma znaczenia dla analizy przedmiotu transakcji, analizy funkcjonalnej uczestników transakcji oraz sposobu i metody określania ceny transferowej. Uznanie spółki z o.o. i spółki komandytowej (a nie pojedynczych jej wspólników) za uczestników transakcji dla celów tej dokumentacji odzwierciedla naturę kontraktową stosunków cywilnoprawnych, które stanowią zasadniczy przedmiot udokumentowania.
W praktyce może to oznaczać, że dokumentacje prowadzone dla poszczególnych wspólników spółki komandytowej mogą być we wspólnym zakresie ujednolicone (a więc podstawowe elementy dokumentacji będą wspólne). Powyższe uwagi odnoszą się także do transakcji, w której stronę stanowiłaby spółka jawna.
Zagrożenia
Jeżeli władze określą dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) niż zadeklarowana przez podatnika w związku z dokonaniem transakcji, o których mowa wyżej, a podatnik nie przedstawi wymaganej art. 9a updop (lub art. 25a updof) dokumentacji – różnicę opodatkowuje się stawką 50% (art. 19 ust. 4 updop i art. 30d updof).
• art. 9a, art. 19 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
• art. 25a i 30d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
Sławomir Biliński
prawnik


Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2026: Koniec z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

REKLAMA

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych. Są 3 limity kwotowe: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

REKLAMA

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA