reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy z konta internetowego

Aktualizacja: 29.07.2005

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat "włamań" dokonywanych przez hakerów na konta tych klientów banków, którzy korzystają ze swoich kont poprzez Internet. W związku z tym chciałabym zapytać, czy korzystanie z bankowości elektronicznej jest bezpieczne oraz jakimi zasadami należy się kierować, aby uniknąć "włamania" na konto i utraty zgromadzonych tam środków. »

Błąd w stawce podatku - wystawienie faktury korygującej

Aktualizacja: 29.07.2005

W grudniu 2004 r. wystawiłam trzy faktury, które okazały się błędne. Błąd polega na tym, że zamiast zwolnienia (stawka podatku) napisałam 0 proc. Czy w tej sytuacji mogę wystawić fakturę korygującą? »

Kiedy należy wystawić fakturę korygującą

Aktualizacja: 29.07.2005

Czy ustawa o VAT wymaga wystawienia faktury korygującej w odpowiednim terminie? Czy ma znaczenie, z jakiego powodu jest wystawiana faktura korygująca, np. z powodu reklamacji, pomyłki w cenie, rabatu? Czy ma znaczenie, czy jest to sprzedaż krajowa, WDT czy eksport? Czy sprzedawca może wystawić notę korygującą? »

Jakie są konsekwencje niezaewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 29.07.2005

27 stycznia 2005 r. wystawiono fakturę dokumentującą sprzedaż, która powinna być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej. Sprzedaży tej nie zaewidencjonowano w kasie i nie odprowadzono VAT z tego tytułu. Proszę o poradę, jak postąpić w takiej sytuacji. Jak prawidłowo rozliczyć VAT i jak ująć w ewidencji - jakie są skutki prawne takiego niedopatrzenia. »

Kiedy należy wystawić fakturę wewnętrzną

Aktualizacja: 29.07.2005

Proszę o podanie, w jaki sposób zapisać w rejestrze VAT nabycie wewnątrzwspólnotowe. Z jaką datą należy wystawić fakturę wewnętrzną, w jakiej walucie, w jakiej stawce VAT, kto jest sprzedawcą i kto nabywcą? »

Kosztowny prezent dla członka zarządu

Aktualizacja: 29.07.2005

W celach reprezentacji zamierzamy przekazać laptop o wartości 5000 zł prezesowi spółki z o.o., będącej ważnym dla nas kontrahentem. Prezes ten jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę. Czy będzie to dla niego przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »

Czy świadczący usługi parkingowe zawsze musi ewidencjonować obrót w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 29.07.2005

W związku z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży z tytułu usług parkingowych proszę o wyjaśnienie, czy automatyczny system parkingowy - działający na zasadzie wrzutu monety przy wyjeździe (2 zł, bez względu na czas postoju), wyposażony w licznik, spełnia kryteria obowiązku fiskalizacji? »

Czy sprzedaż samochodów używanych podlega zwolnieniu z opodatkowania

Aktualizacja: 29.07.2005

Jaką stawkę VAT należy stosować do sprzedaży samochodów używanych? Samochody kupowane są na umowy sprzedaży. Do 31 grudnia 2004 r. stosowało się stawkę 0%. Jaką stawkę stosować od 1 stycznia 2005 r. - 0% czy zwolnienie? »

Kiedy ostatecznie można ująć nieściągalną wierzytelność w kosztach

Aktualizacja: 29.07.2005

Mam problemy z rozliczeniem należności nieściągalnych. Kiedy mija termin zaliczenia ich do kosztu uzyskania przychodu? »

Jak sfinansować inwestycję do czasu otrzymania dotacji unijnej

Aktualizacja: 28.07.2005

Pracuję na stanowisku samodzielnej księgowej w małym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Być może będziemy się ubiegać o dotację unijną. Wiemy już, że warunkiem jej uzyskania jest posiadanie dość znaczących środków własnych, które planujemy uzupełnić kredytem bankowym. Czy zazwyczaj dotacja jest wypłacana przed, czy też po realizacji inwestycji? Co to są koszty kwalifikowane i czy wlicza się w nie VAT? Co jest najczęściej wymaganym zabezpieczeniem kredytu pod dotację? »

Pełnomocnictwa dla biur rachunkowych

Aktualizacja: 28.07.2005

Prowadzę księgi rachunkowe dla kilku firm. Każda z nich upoważniła mnie do prowadzenia ich spraw w urzędzie skarbowym, gdzie złożyłam pełnomocnictwa. Czy w każdej sprawie, w jakiej biorę udział, powinnam mieć odrębne pełnomocnictwo? Jak wygląda kwestia opłaty skarbowej? »

Jak wykorzystać regułę Pareto do badania efektywności działań przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 28.07.2005

Kieruję centrum finansowym dużego przedsiębiorstwa. W skład tego centrum wchodzą m.in. dział finansowo-księgowy, dział controllingu i analiz finansowych, windykacja oraz kadry i płace. W swojej praktyce obserwuję, iż coraz częściej w polskich przedsiębiorstwach do łask powraca reguła Pareto. A przecież to tak stara metoda. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby polskie przedsiębiorstwa coraz uważniej przyglądały się efektywności realizowanych przez siebie działań, a nie tylko stawiały na dynamiczny rozwój? Proszę o krótkie przykłady zastosowań tej reguły w zakresie działań efektywnościowych w różnych obszarach przedsiębiorstwa (np. klienci, obniżka kosztów). »

Jak wybrać najlepszego konsultanta dla przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 28.07.2005

Pracuję na stanowisku głównego księgowego w małym przedsiębiorstwie handlowym. W naszej firmie dużo mówi się o podnoszeniu efektywności działań, racjonalizacji kosztów itd. W związku z tym polecono mi zatrudnienie zewnętrznego konsultanta, który ma w sposób obiektywny przyjrzeć się naszej firmie i zaproponować konkretne rozwiązania. Na jakie elementy powinienem szczególnie zwracać uwagę przy wyborze konsultanta? Nie ukrywam, iż cena również stanowi dla nas istotny wyznacznik, gdyż nie stać nas na drogie doradztwo. »

Czy można odliczyć podatek wadliwie ustalony w dokumencie SAD

Aktualizacja: 28.07.2005

W jakim momencie można odliczyć VAT wykazany w dokumencie SAD, w sytuacji gdy agencja celna, dokonując odprawy, przyjęła nieprawidłową walutę? Zamiast EUR wpisano USD. Tym samym zaniżyli wartość statystyczną, od której są wyliczane należności. Urząd celny takie zgłoszenie przyjął i dopuścił towar do wolnego obrotu. Wniosek o wydanie decyzji korygującej zgłoszenie został złożony i oczekujemy na wydanie tej decyzji. Czy mogę odliczyć VAT w nieprawidłowej wysokości z kopii dokumentu SAD? Czy muszę czekać na decyzję i dopiero wtedy odliczyć w prawidłowej wysokości? »

Jak dokumentować wywóz towarów po zakończeniu usługi uszlachetniania

Aktualizacja: 25.07.2005

Jak udokumentować, że towar, na którym świadczyliśmy usługę uszlachetnienia, został wywieziony w ciągu 30 dni od momentu zakończenia usługi? Czy potrzebne jest potwierdzenie przez odbiorcę (zasady ogólne), czy wystarczy dokumentacja wewnętrzna naszej firmy (wykaz produkcji zakończonej oraz dokument CMR bez potwierdzenia odbioru)? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama