REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna oprogramowania komputerowego

REKLAMA

Jak obecnie przedstawia się sprawa odliczenia i dokumentowania przekazanej przez spółkę z o.o. darowizny w postaci oprogramowania komputerowego (wartość brutto 355 zł) na rzecz organizacji osób niewidomych (Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski - organizacja pożytku publicznego)?
W przypadku CIT w przeciwieństwie do PIT zmiany dotyczące odliczania darowizn w 2005 r. nie idą tak daleko i to niezależnie od tego, czy darowizna została przekazana w formie pieniężnej czy rzeczowej. Można powiedzieć, że zmiany nie dotyczą istoty odliczenia, a doszły jedynie nowe obowiązki informacyjne. Dalej możliwe jest odliczenie od dochodu darowizn przekazanych w postaci towarów i wówczas za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek VAT, jeżeli towary opodatkowane są tym podatkiem.
Odliczeniu podlegają darowizny na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.), przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego – do wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. W analizowanej sytuacji, aby spółka mogła odliczyć kwotę 355 zł, musi zatem wykazać dochód w wysokości co najmniej 3550 zł. Dochód będący podstawą limitu odliczenia darowizn jest dochodem po pomniejszeniu o dochody wolne, ale przed pomniejszeniem o straty z lat ubiegłych.
Dalej w zakresie prawa do odliczania darowizn istotne jest, na rzecz kogo są przekazywane darowizny uprawniające podatników do odliczenia. Podatnicy mogą bowiem dokonywać odliczeń darowizn na rzecz organizacji pozarządowych wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale organizacje te nie muszą posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Bez wątpienia Polski Związek Niewidomych zgodnie ze swoim statutem realizuje cele wymienione w ustawie o działalności pożytku publicznego i przekazane na jego rzecz darowizny podlegają odliczeniu od dochodu. W ustawie zastrzeżono, że odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz osób prawnych, w tym stowarzyszeń, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Aby spółka mogła skorzystać z odliczenia, obdarowany nie może zatem prowadzić tzw. działalności akcyzowej.
W przypadku darowizny innej niż pieniężna odliczenie kwoty darowizny może być stosowane, jeżeli z dokumentu przekazania darowizny wynika jej wartość oraz podatnik korzystający z odliczenia uzyska od obdarowanego oświadczenie o jej przyjęciu. Zmiany uregulowań w zakresie dokumentowania darowizn w 2005 r. dotyczą natomiast dodatkowych obowiązków w zakresie informowania urzędu skarbowego m.in. o odliczanych darowiznach na dodatkowym formularzu podatkowym CIT-D. Podatnicy przekazujący darowiznę i równocześnie korzystający z jej odliczenia są bowiem obowiązani wykazać w tym formularzu między innymi kwoty przekazanych darowizn oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanych (nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej). Łączną kwotę dokonanego odliczenia podatnik wykazuje natomiast w odrębnym formularzu CIT-8/O, stanowiącym również załącznik do zeznania.
Generalnie formularz CIT-D jest przeznaczony zarówno dla podatników otrzymujących darowizny (część C), jak i dla podatników przekazujących darowizny i korzystających z odliczenia na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 u.p.d.o.p. (część D). Istnieje zatem obowiązek przekazania odrębnych informacji, zarówno przez podatników otrzymujących darowiznę, jak i dokonujących darowizny, którzy korzystają z odliczenia. Formularz CIT-D składa się jako załącznik do zeznania, ale może też być składany samodzielnie przez podatników, którzy nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nowe rozwiązania dotyczą darowizn otrzymanych/przekazanych od dnia 1 stycznia 2005 r.
Spółka z o.o. korzystając z odliczenia darowizny na rzecz Polskiego Związku Niewidomych w kwocie 355 zł będzie zatem zobowiązana do przekazania informacji dotyczących odliczenia darowizny w ramach CIT-2/O (informacji miesięcznej) i CIT-8/O (informacji rocznej) oraz danych o kwocie przekazanej darowizny i obdarowanym na formularzu CIT-D (informacji rocznej).
Poniżej fragment formularza CIT-D, w którym spółka wykazuje poszczególne kwoty darowizn przekazanych obdarowanym oraz informacje o nich.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Dawidziuk
Podstawa prawna:
art. 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA