REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odsetki od kredytu na nabycie gruntu są kosztem

REKLAMA

Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt, za który nabyła grunt. Został on następnie wydzierżawiony na cele działalności gospodarczej innemu podmiotowi. Czy odsetki od tego kredytu będą kosztem uzyskania przychodu bezpośrednio, czy też zwiększą koszty dopiero w przypadku sprzedaży gruntu?
Środki trwałe: Grunty są środkami trwałymi. Odsetki od kredytu na nabycie gruntu, wydzierżawionego na działalność gospodarczą, spłacane po dniu przekazania gruntu do używania są kosztem uzyskania przychodu.
 
Niewątpliwie kredyt ten został zaciągnięty w celu uzyskania przychodów, w związku z czym odsetki od kredytu należy, zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, uznać za wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu. Spółka uzyskuje bowiem przychody z dzierżawy gruntu.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a updop). Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 16c pkt 1 updop grunty, choć nie podlegają amortyzacji, są również uznawane za środki trwałe. W związku z tym wartość początkową gruntu należy określić według ceny jego nabycia.
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o opłaty notarialne, skarbowe, odsetki, prowizje (art. 16g ust. 3 updop).
Odsetki będą zatem zwiększały wartość początkową gruntu do dnia przekazania go do używania. Odsetki te, jako zwiększające wartość początkową gruntu, nie będą stanowiły kosztu, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 updop. Ale odsetki, które nie zwiększały wartości początkowej gruntu, zapłacone po dniu przekazania gruntu do używania, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodu.
Powinny być one traktowane na analogicznych zasadach jak odsetki od kredytu na nabycie środków trwałych podlegających amortyzacji.
Odsetki zapłacone po dniu przekazania gruntu do używania będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodu.
Przykład
Spółka z o.o. nabyła za kredyt grunt, który wydzierżawiła innemu podmiotowi gospodarczemu. Cena nabycia tego gruntu wynosiła 1 000 000 zł.
Spółka ta wydzierżawiała grunt przez trzy lata, osiągając z tego tytułu corocznie przychód w wysokości 120 000 zł, który zwiększał przychody spółki opodatkowane na zasadach ogólnych.
Odsetki od kredytu, w wysokości 100 000 zł, były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Po trzech latach dzierżawy spółka sprzedała grunt, osiągając z tego tytułu przychód w wysokości 1 300 000 zł.
Koszt uzyskania tego przychodu spółka określi na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a upodp.
Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów; wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych, bez względu na czas ich poniesienia.
Ponieważ od gruntu nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne, to kosztem w przypadku jego odpłatnego zbycia będą wydatki na nabycie gruntu, tj. 1 000 000 zł. Spółka osiągnie zatem dochód na tej sprzedaży w wysokości 1 300 000 zł – 1 000 000 zł = 300 000 zł. Odsetki od kredytu nie będą natomiast zmniejszały tego dochodu, ponieważ były na bieżąco, w momencie ich zapłaty, zaliczane do kosztów podatkowych (przepisy nie przewidują możliwości wyboru przez podatnika momentu zaliczenia tych odsetek do kosztów podatkowych, tak by mógł je zaliczyć do kosztów np. w chwili sprzedaży gruntu).
Krzysztof Wieluński
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  REKLAMA