reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak są opodatkowane dochody z pracy we Francji

Jak są opodatkowane dochody z pracy we Francji

Czy Polak wyjeżdżający do Francji, podpisując umowę o pracę z pracodawcą mającym siedzibę w tym kraju, ma obowiązek płacić podatki z tego tytułu we Francji czy w Polsce? Czy ma on możliwość wyboru kraju, w którym będzie płacił podatki?

Jeżeli praca jest wykonywana we Francji, to otrzymane za nią wynagrodzenie podlega opodatkowaniu we Francji. Do rozliczenia tych dochodów w Polsce będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, pod warunkiem osiągnięcia w Polsce dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Od opodatkowania wolna jest część dochodów osób, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy w wysokości stanowiącej równowartość trzydziestokrotności diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.
Jeżeli praca z tytułu zatrudnienia u pracodawcy mającego siedzibę we Francji jest tam wykonywana, to osiągnięte za nią wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu we Francji (na podstawie art. 15 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartego między Polską a Francją).
Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga przychody, które stosownie do postanowień umowy podlegają opodatkowaniu we Francji, to Polska wyłączy te przychody spod opodatkowania. Polska może jednak przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu tej osoby zastosować stawkę podatkową, która zostałaby zastosowana, gdyby przychody te nie zostały wyłączone spod opodatkowania (art. 23 ust. 1 lit. a tej umowy).
Polska ustawa podatkowa przewiduje takie rozwiązanie w art. 27 ust. 8.
Jeżeli podatnik, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, to podatek określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali,
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Pamiętać przy tym należy, że od podatku zwolniona jest część dochodów osób, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.
Zwolnienie to dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet (art. 21 ust. 1 pkt 20 updof).
Według załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. (poz. 29) dieta dla Francji wynosi 45 euro. Trzydziestokrotność diety wynosi 1350 euro, zatem dochód w wysokości równowartości w złotych tej kwoty wolny jest od podatku dochodowego od osób fizycznych. Do określenia równowartości w złotych wynagrodzenia i diet mają zastosowanie przepisy art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama