| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Ewidencja księgowa

Jak ewidencjonować dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Aktualizacja: 28.04.2008

Jak rozliczyć księgowo otrzymane z urzędu gminy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika po zdanym egzaminie? »

Różnice kursowe w księgach przy stosowaniu metody podatkowej

Aktualizacja: 25.04.2008

Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe od 2007 r. Jak powinny być rozliczane różnice kursowe, jeżeli spółka stosuje zasady ustawy podatkowej. »

Jak ustalić wartość początkową importowanego środka trwałego

Aktualizacja: 24.04.2008

Spółka kupiła środek trwały z importu. W jaki sposób powinniśmy ustalić jego wartość początkową oraz jaki kurs zastosować do wyceny? »

Do jakich kosztów zaliczyć wydatki na badania i szkolenia pracowników

Aktualizacja: 22.04.2008

Na jakie konto kosztów w układzie kalkulacyjnym powinny być księgowane koszty szkoleń i badań lekarskich pracowników bezpośrednio produkcyjnych? Czy są to koszty wydziałowe działalności podstawowej, czy koszty ogólne zarządu (koszty ogólnogospodarcze)? »

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane bezpośrednio z należności

Aktualizacja: 16.04.2008

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane przez bank w przypadku wpływu środków z zagranicy? Kontrahent przekazuje pełną kwotę zapłaty, a na rachunek bankowy spółki wpływa kwota pomniejszona o pobraną prowizję w wysokości 7 euro. Czy w takiej sytuacji do wyceny prowizji i należności zastosowanie będzie miał ten sam kurs? Jak to zaksięgować? »

Ujęcie refundacji kwot, które niezasadnie obciążały ZFŚS

Aktualizacja: 16.04.2008

Czy opłata za prowadzenie rachunku bankowego dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz prowizje od przelewów powinny obciążać środki na rachunku ZFŚS, czy powinny być pokrywane przez pracodawcę i nie obciążać środków z odpisu na ZFŚS? Jeżeli opłaty i prowizje byłyby nienależnie pobierane z rachunku funduszu socjalnego, to czy można teraz zrobić korektę i czy pracodawca powinien za te lata przekazać odpis zwiększony o te kwoty opłat i prowizji? Proszę o wskazanie właściwego toku postępowania wraz z podstawą prawną. »

Jak zaewidencjonować opłatę paliwową

Aktualizacja: 09.04.2008

Na fakturze za przesyłki kurierskie kontrahent wykazał tzw. opłatę paliwową. Jak ją zaewidencjonować? Czy można ująć ją razem z kosztami transportu czy należy wykazać odrębnie w kosztach „Podatki i opłaty”? »

Jak zaewidencjonować koszty związane z rozbiórką budynku

Aktualizacja: 01.04.2008

Spółka kupiła grunt wraz z budynkiem gospodarczym przeznaczonym do rozbiórki. Na tym gruncie zamierza wybudować własny budynek biurowy. W akcie notarialnym oddzielnie wpisano kwotę zakupu gruntu i kwotę zakupu budynku. Jak to zaksięgować? Czy budynek przeznaczony do rozbiórki należy w momencie nabycia zaliczyć do środków trwałych, a w chwili jego likwidacji wyksięgować? »

Jak rozliczyć rezerwę na poczet nałożonej kary

Aktualizacja: 31.03.2008

W 2006 r. utworzona została rezerwa na poczet zapłaty w 2007 r. kary po zakończeniu postępowania przed sądem. Obecnie toczy się postępowanie odwoławcze. »

Obcy weksel ewidencjonuje się jako inwestycje

Aktualizacja: 27.03.2008

Weksel płatny w terminie przekraczającym trzy miesiące od daty jego wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy, ujawnia się w bilansie jako inne papiery wartościowe. »

Jak rozliczyć w księgach nieużywane środki trwałe

Aktualizacja: 25.03.2008

Spółka ma w ewidencji środki trwałe nieużywane od kilku lat. Środki te dawno już utraciły swoją przydatność. Większość z nich została już zezłomowana. Po przeprowadzonej inwentaryzacji ustalono, które środki nie są używane bądź które zostały zutylizowane. Co należy zrobić, aby w ewidencji figurowały tylko środki używane przez spółkę? »

Ewidencja kredytu przeznaczonego na inwestycje

Aktualizacja: 20.03.2008

Jesteśmy hurtownią spożywczą działającą w formie spółki z o.o. Nasza firma w związku z rozszerzaniem swojej działalności zaciągnęła kredyt na sfinansowanie kosztów związanych z budową nowego magazynu. »

Przedmioty o niskiej wartości w ewidencji pozabilansowej

Aktualizacja: 19.03.2008

Spółka posiada przedmioty o niskiej jednostkowej wartości zaewidencjonowane jako środki trwałe. Czy aktywa te można wyksięgować z bilansowej ewidencji środków trwałych i przenieść je do ewidencji pozabilansowej? »

Jak rozliczyć stratę bilansową i podatkową

Aktualizacja: 17.03.2008

Za rok 2006 spółka poniosła stratę podatkową. Rok 2007 zakończył się zyskiem. Jak rozliczyć stratę? Jak wykazać to w księgach rachunkowych? »

Kiedy i jak korzystać z konta 580 "Rozliczenie kosztów produkcji"

Aktualizacja: 11.03.2008

Tak zwane konta rozliczeniowe są kontami pomocniczymi. Służą do rozliczenia złożonych transakcji gospodarczych. Takie konta można prowadzić do rozliczenia wynagrodzeń, zakupu, produkcji itp. Ich liczba zależy od charakteru działalności jednostki i uznania kierownictwa. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK