reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ewidencja księgowa

Jak ewidencjonować wykorzystane skonto

Aktualizacja: 30.05.2008

Spółka otrzymuje od kontrahenta 2% skonto, które jest realizowane w momencie wcześniejszego uregulowania zobowiązania. Czy wykorzystane skonto zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru, czy powinno być księgowane jako „Pozostałe przychody operacyjne”? »

Jak wykazać w księgach obrót zapasami

Aktualizacja: 26.05.2008

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych operacje związane z towarami oraz materiałami (odpady - złom stalowy) z własnej produkcji? Przedsiębiorstwo prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5. »

Jak ujmować w księgach koszty prac rozwojowych

Aktualizacja: 20.05.2008

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zakupiła koncept (projekt) wraz ze wstępną dokumentacją przemysłowej maszyny do drylowania owoców. W przyszłości po dopracowaniu projektu, wypróbowaniu i badaniach działania maszyny oraz zgłoszeniu do urzędu patentowego spółka będzie produkować takie maszyny i wprowadzi je na rynek. Spółka zaksięgowała koszty zakupu praw do maszyny jako wartości niematerialne i prawne. Nie są one amortyzowane. Czy księgowania są prawidłowe? »

Jak ewidencjonować rozliczenia ze wspólnikiem spółki cywilnej

Aktualizacja: 19.05.2008

Jesteśmy spółką cywilną. Jak należy zaksięgować: zwrot wydatków poniesionych przez wspólnika, związanych z prowadzeniem spraw spółki oraz wypłatę z zysku na cele osobiste wspólnika oraz prowizję bankową od tej wypłaty? »

Jak zaksięgować kradzież towaru ze sklepu

Aktualizacja: 16.05.2008

W naszym sklepie nastąpiła kradzież towaru. Została powiadomiona Policja, która wszczęła postępowanie. Zostało ono jednak umorzone. Byliśmy ubezpieczeni i firma ubezpieczeniowa wypłaciła już odszkodowanie. Jak zaksięgować w pkpir skradziony towar i otrzymane odszkodowanie? »

Jak wykazać w księgach składki emerytalne refundowane przez PFRON

Aktualizacja: 16.05.2008

Spółka zatrudnia osoby niepełnosprawne. Ponieważ liczba osób zatrudnionych jest niższa niż 25, PFRON refunduje ich składki emerytalne. Jak wykazać te składki w księgach? »

Jak ewidencjonować obciążenia podatkowe nabytego środka trwałego

Aktualizacja: 14.05.2008

W styczniu 2008 roku zakupiliśmy od likwidatora pewnej spółki używaną specjalistyczną maszynę produkcyjną za kwotę 20 000 zł netto. Wedle naszego rozpoznania jest to cena rynkowa. W ofercie sprzedaży likwidator oświadczył, że maszyna wolna jest od praw osób trzecich i obciążeń. Dziś wiemy, że likwidowana spółka ma duże kłopoty finansowe, w przeszłości nie płaciła również podatków. Czy nasza spółka z o.o., jako nabywca środka trwałego od likwidowanej spółki, będzie odpowiadać za jej zobowiązania podatkowe zgodnie z art. 112 Ordynacji podatkowej? Jeśli tak, to czy wydatki z tym związane zaksięgować jako powiększenie wartość środka trwałego (maszyna jest instalowana i remontowana i nie będzie jeszcze oddana do użytkowania przez najbliższe trzy miesiące)? »

Jak rozliczać koszty kampanii marketingowej

Aktualizacja: 08.05.2008

Spółka działająca w branży kosmetycznej prowadzi kampanię marketingową własnych produktów poprzez rozdawanie próbek, prezentów z logo firmy, prowadzenie szkoleń itd. Czy tego rodzaju akcja stanowi dla spółki koszt reklamy? Jak to prawidłowo zaksięgować? »

Jak księgować ubezpieczenia grupowe pracowników

Aktualizacja: 06.05.2008

Spółka wykupiła ubezpieczenie grupowe dla pracowników. Wstępnie zapłaciła za nie w całości, jednak część składki zostanie potracona z wynagrodzenia pracowników. Jak to zaksięgować? »

Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia

Aktualizacja: 30.04.2008

W styczniu z powodu błędu systemu płacowego pracownikowi nadpłacono wynagrodzenie. Koszty wynagrodzenia zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (styczeń). Pracownik zwrócił pieniądze w marcu. Kiedy należy dokonać korekty w księgach? Czy korekta będzie polegała na zmniejszeniu kosztów wynagrodzeń, czy zwiększy przychody? »

Jak ująć w księgach przyjęcie i zwrot depozytu

Aktualizacja: 30.04.2008

Spółka przyjęła w depozyt towary. Jak ująć w księgach przyjęcie depozytu i jego zwrot? Jak wycenić przyjęty towar? »

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż środka trwałego wprowadzonego do spółki aportem

Aktualizacja: 29.04.2008

Jak powinnam zaksięgować sprzedaż budynku i samochodu wprowadzonego do spółki z o.o. aportem? Wniesiony aport podwyższył kapitał zakładowy. Co się dzieje przy sprzedaży środków trwałych wprowadzonych aportem z kapitałem zakładowym? Proszę o podanie, na jakich kontach powinnam zaewidencjonować taką sprzedaż. »

Jak ewidencjonować dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Aktualizacja: 28.04.2008

Jak rozliczyć księgowo otrzymane z urzędu gminy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika po zdanym egzaminie? »

Różnice kursowe w księgach przy stosowaniu metody podatkowej

Aktualizacja: 25.04.2008

Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe od 2007 r. Jak powinny być rozliczane różnice kursowe, jeżeli spółka stosuje zasady ustawy podatkowej. »

Jak ustalić wartość początkową importowanego środka trwałego

Aktualizacja: 24.04.2008

Spółka kupiła środek trwały z importu. W jaki sposób powinniśmy ustalić jego wartość początkową oraz jaki kurs zastosować do wyceny? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama