Ewidencja księgowa posezonowej obniżki cen
REKLAMA
REKLAMA
Porada pochodzi z serwisu:
REKLAMA
Posezonowa obniżka cen w księgach rachunkowych
Posezonowe obniżki cen towarów (zwane też przeceną) są powszechną praktyką gospodarczą. Mają na celu pozbycie się towarów, których upłynnienie w późniejszym czasie może być utrudnione lub niemożliwe. Powodami przeceny towarów mogą być:
• uszkodzenie, zepsucie,
• zbliżający się termin przydatności do spożycia,
• zmiana mody, upływ sezonu,
• sytuacja gospodarcza, w tym konkurencja i postęp techniczny.
W wyniku finansowym, zgodnie z zasadą ostrożności, należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej aktywów.
Skutki podatkowe i bilansowe otrzymania darowizny
UWAGA!
Dokonana przez jednostkę obniżka cen towarów może powodować ich sprzedaż z niższą marżą, po cenie zakupu lub nawet poniżej ceny zakupu. Każde obniżenie ceny towaru jednostka powinna w racjonalny sposób uzasadnić, udokumentować i ująć w księgach rachunkowych.
SŁOWNICZEK
Aktywa (w tym towary) to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor).
Odpisy aktualizujące z tytułu obniżenia cen
Jak wynika z definicji aktywów, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości, w znaczącej części lub w całości, przewidywanych korzyści ekonomicznych, to zachodzi trwała utrata wartości (art. 28 ust. 7 ustawy). Sytuacja taka jest uregulowana w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów”.
INFORFK: "Czy w związku z posezonową obniżką cen towarów należy tworzyć odpis aktualizujący" >>
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Jeśli więc zapasy towarów nie przyniosą w przyszłości przewidywanych korzyści ekonomicznych, wskazane jest obniżenie ich ceny. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto. Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości zalicza się - stosując art. 34 ust. 5 uor - do pozostałych kosztów operacyjnych. Odpisów z tytułu utraty wartości zapasów na ogół nie można odpisać w koszty podatkowe.
Sprawozdanie finansowe w trakcie likwidacji spółki
Odpis aktualizujący w bilansie
W bilansie utworzony odpis aktualizujący wartość towarów koryguje wartość bilansową zapasu towarów w pozycji B.I.4. „Towary” aktywów bilansu.
W rachunku zysków i strat odpisy aktualizujące wartość towarów należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych i ująć w pozycji:
• E.II. „Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych” - w przypadku sporządzania wersji porównawczej rachunku zysków i strat, lub
• H.II. „Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych” - w odniesieniu do jednostek sporządzających rachunek zysków i strat w wersji kalkulacyjnej.
Skutki bilansowe i podatkowe przekazania gratisów
Informacje o kwotach i przyczynach utworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów należy również podać w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do rachunku zysków i strat w pozycji „Wysokość odpisów aktualizujących wartość zapasów”.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Posezonowa obniżka cen w księgach rachunkowych" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat