REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w księgach zakup środków trwałych sfinansowanych z PFRON

Maryla Piotrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup środka trwałego dla osoby niepełnosprawnej? Zakup ten będzie refundowany z PFRON. Czy środek trwały będzie mógł być amortyzowany? Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT? Jak rozliczyć otrzymane dofinansowanie?

RADA

Autopromocja

Środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia środków trwałych zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Następnie zwiększają one stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych.

UZASADNIENIE

Zasady dofinansowania pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne reguluje ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne spełniające określone warunki, może otrzymać, na wniosek, ze środków Funduszu, zwrot kosztów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności,

• adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych,

• adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w zakładzie pracy.

UWAGA!

Zwrot kosztów związanych z przystosowaniem istniejących lub tworzonych stanowisk pracy dotyczy wyłącznie dodatkowych kosztów pracodawcy wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Aktywa trwałe kupione ze środków PFRON księguje się na zasadach ogólnych. Odpisy amortyzacyjne przeprowadzane są zgodnie z polityką rachunkowości stosowaną w spółce. Należy jedynie pamiętać, że aby poszczególne składniki majątku można było zaliczyć do środków trwałych, muszą one być kompletne, zdatne do użytku, przeznaczone na potrzeby jednostki o okresie użytkowania dłuższym niż rok.

Kwotę otrzymanego z PFRON dofinansowania zakupu wyposażenia ewidencjonuje się następująco:

Wn „Rachunek bankowy”,

Ma „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”

- w analityce „Dofinansowanie z PFRON”.

Autopromocja

Konto „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” służy do zaksięgowania środków otrzymanych na zakup niefinansowych aktywów trwałych, jak również otrzymanych nieodpłatnie niefinansowych aktywów trwałych. Wartość tych przychodów podlega rozliczeniu w czasie w korespondencji z kontem „Pozostałe przychody operacyjne”, równoległe do odpisów amortyzacyjnych środków trwałych kupionych dzięki otrzymanym dotacjom lub otrzymanym nieodpłatnie aktywom trwałym.

Nabycie środka trwałego z otrzymanej na ten cel dotacji PFRON:

Wn „Środki trwałe”,

Ma „Rozrachunki z odbiorcami”.

Umorzenie oddanego do używania środka trwałego, kupionego z dotacji:

Wn „Amortyzacja”,

Ma „Umorzenie środków trwałych”.

Równoległe księgowanie (na podstawie polecenia księgowania):

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”

- w analityce „Dofinansowanie z PFRON”,

Ma „Pozostałe przychody operacyjne”.

 

Pracodawca, który uzyskał pomoc w kwocie wyższej od należnej, obowiązany jest do jej zwrotu w terminie do 15 lutego następnego roku. W tym samym terminie składa on informację o wysokości faktycznie poniesionych w okresie sprawozdawczym podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, która jest podstawą do ustalenia wysokości zwrotu.

Przykład

Spółka otrzymała dotację w wysokości 10 000 zł na zakup środka trwałego przeznaczonego dla pracownika niepełnosprawnego.

Państwowa Inspekcja Pracy wydała pozytywną opinię o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na tym stanowisku.

Całkowita wartość środka trwałego oddanego do używania wynosi 15 000 zł.

Spółka oceniła, że dodatkowy koszt przystosowania stanowiska pracy (montaż dodatkowych urządzeń) wyniósł 5000 zł, w związku z czym zobowiązana jest do zwrotu części otrzymanej dotacji, tj. 5000 zł.

Środek trwały będzie amortyzowany przez pięć lat.

1. Otrzymanie dotacji z PFRON na zakup środka trwałego:

Wn „Rachunek bankowy” 10 000,00

Ma „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 10 000,00

- w analityce „Dofinansowanie z PFRON”

2. Zakup środka trwałego oraz instalacja dodatkowych urządzeń:

Wn „Środki trwałe w budowie” 15 000,00

Wn „VAT naliczony” 3 300,00

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 18 300,00

3. Przeksięgowanie wszystkich kosztów związanych bezpośrednio z zakupem i montażem środka trwałego pod datą przekazania go do używania:

Wn „Środki trwałe” 15 000,00

Ma „Środki trwałe w budowie” 15 000,00

4. W następnym miesiącu naliczono i zaksięgowano amortyzację bilansową:

15 000 zł : 5 lat = 3000 zł

3000 zł : 12 miesięcy = 250 zł

Wn „Amortyzacja” 250,00

Ma „Umorzenie środków trwałych” 250,00

5. Równoległe księgowanie (na podstawie polecenia księgowania):

5000 zł : 5 lat = 1000 zł

1000 zł : 12 miesięcy = 83,33 zł

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 83,33

- w analityce „Dofinansowanie z PFRON”

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 83,33

Ponieważ z otrzymanej dotacji przedsiębiorca wykorzystał na przystosowanie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej tylko część pieniędzy, ma on obowiązek zwrócić na konto PFRON nienależne środki.

6. Zwrot na konto Funduszu niewykorzystanych środków:

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 5 000,00

- w analityce „Dofinansowanie z PFRON”

Ma „Rachunek bankowy” 5 000,00

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

UWAGA!

Dofinansowanie otrzymane z PFRON na zakup środków trwałych nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, a odpisy amortyzacyjne w proporcji do otrzymanego dofinansowania nie są kosztami uzyskania przychodów.

Prawo do odliczenia VAT od środków trwałych kupionych z dopłat uzyskanych z funduszu wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o VAT. Jeżeli przedsiębiorca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych, wówczas będzie miał zastosowanie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

• art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 3 ust. 1 pkt 15, art. 28 ust. 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 26 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz.U. Nr 123, poz. 776; ost.zm Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791

Maryla Piotrowska

główna księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA