REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja kosztów rodzajowych zależy od potrzeb informacyjnych jednostki

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

We wrześniu firma dokonała zakupu modułu i wygrzewacza do kopiarki stanowiącej środek trwały. Średnio wymienia się je raz do roku. Koszt zakupu był wyższy niż 3500 zł brutto za każdą część. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych te zakupy (usługa obca czy zużycie materiałów eksploatacyjnych)?

RADA

Autopromocja

Nie ma sztywnych reguł ewidencji kosztów rodzajowych lub według funkcji na poszczególne konta wynikowe, dlatego spółka sama powinna dostosować sposób kwalifikacji kosztów do swoich potrzeb. Ewidencja tych kosztów zależy od tego, kto przeprowadził wymianę. Jeśli wymiany dokonuje firma zewnętrzna, wykorzystując własny materiał, to otrzymaną fakturę należy zaewidencjonować na koncie „Usługi obce”. Jeżeli zakupu i wymiany części dokonuje sama jednostka, wówczas części zamienne księguje się na koncie „Zużycie materiałów”.

UZASADNIENIE

Kwalifikując koszty do odpowiedniego rodzaju lub funkcji, należy kierować się treścią ekonomiczną danej operacji gospodarczej. Ważne są również oczekiwania kierownictwa co do informacji, jaką chcieliby uzyskać za pośrednictwem ksiąg rachunkowych.

Jeśli ponoszone koszty są dla jednostki istotne, wówczas w polityce rachunkowości powinno się opisać zasady kwalifikowania kosztów do odpowiednich rodzajów lub funkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli po zakupie i wymianie części zamiennych w postaci modułu i wygrzewacza kopiarka będzie wykonywała te same operacje i nie zmieni się jej wydajność oraz parametry techniczne, dzięki którym zwiększy się jakość wykonywanych operacji, wówczas wymianę tę należy zakwalifikować do kosztów bieżącego okresu sprawozdawczego.

Taka wymiana części powinna więc być potraktowana jako remont, ponieważ istotą remontu jest przywrócenie pierwotnej wartości użytkowej środka trwałego, nawet jeśli w wyniku postępu technicznego wymiana na identyczne części nie jest możliwa, a dostępne w sprzedaży części zamienne są nowocześniejsze.

Ustawa o rachunkowości nie precyzuje, do jakich kont rodzajowych powinno się kwalifikować poszczególne operacje gospodarcze. Można jednak posłużyć się wzorcowym planem kont, gdzie znajdziemy wskazówki, które mogą pomóc w rozwiązaniu wątpliwości co do sposobu kwalifikowania kosztów.

Ewidencjonując operacje gospodarcze, należy więc kierować się treścią ekonomiczną, z której wynika, czy dana operacja jest usługą remontową, czy też wiąże się z wydaniem materiałów z magazynu i dokonaniem wymiany części we własnym zakresie. Jeśli więc wymiany części zamiennych dokonuje firma zewnętrzna, która wystawia fakturę na usługę powiększoną o wartość materiałów, to księgowania można dokonać na koncie „Usługi obce”.

Jeżeli części zostały kupione przez jednostkę i przekazane do magazynu, to wydane z magazynu materiały do wymiany części w środku trwałym ewidencjonuje się na koncie „Zużycie materiałów”.

 

Warto wspomnieć, że kwota 3500 zł, wydana na zakup części zamiennych, nie ma wpływu na sposób kwalifikacji kosztów. Wartość wydatków ma natomiast znaczenie w przypadku, gdy środek trwały jest ulepszany, przerabiany lub rozbudowywany. Gdyby wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego przekroczyły kwotę 3500 zł, to w myśl przepisów podatkowych zwiększyłyby jego wartość początkową.

Z punktu widzenia bilansowego zwiększenie wartości środka trwałego nie ma zastosowania w danym przykładzie.

Przykład

1. Faktura za kupione części zamienne do środków trwałych:

Autopromocja

Wn„Rozliczenie zakupu” 8 000

Wn„VAT naliczony” 1 760

Ma„Rozrachunki z dostawcami” 9 760

2. Przyjęcie kupionych części zamiennych do magazynu:

Wn„Materiały” 8 000

Ma„Rozliczenie zakupu” 8 000

3. Wydanie części zamiennych w celu wykorzystania do remontu środka trwałego:

Wn„Koszty według rodzajów” 8 000

- w analityce „Zużycie materiałów”

Ma„Materiały 8 000

4. Księgowanie równoległe na kontach zespołu 5:

Wnodpowiednie konto zespołu 5 8 000

Ma„Rozliczenie kosztów” 8 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 10 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Joanna Gawrońska

biegły rewident

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA