| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczać wzajemne rozrachunki

Jak rozliczać wzajemne rozrachunki

Spółka świadczy usługi na rzecz kontrahentów, którzy jednocześnie są dla niej dostawcami. Czy trzeba tworzyć kompensatę należności i zobowiązań w postaci pisemnej (potwierdzenia sald), czy wystarczy uzgodnić to drogą telefoniczną i dokonać przelewu różnicy między zobowiązaniami i należnościami? Kto może podpisać zgodność sald należności i zobowiązań?


RADA

Rozliczenie wzajemnych należności i zobowiązań z tytułu dostaw może nastąpić np. poprzez złożenie dostawcy oświadczenia o dokonaniu potrącenia. W przypadku stałych dostawców warunki takiego rozliczenia można ustalić w umowie i przyjąć np. rozliczanie saldami. Za potwierdzenia sald należności i zobowiązań zawsze odpowiada kierownik jednostki, nawet jeżeli obowiązki w zakresie rachunkowości wypełnia inna osoba.

UZASADNIENIE

W ustawie o rachunkowości obowiązuje zakaz kompensat, zgodnie z którym nie można kompensować ze sobą wartości różnych co do rodzaju aktywów i pasywów, związanych z nimi przychodów i kosztów oraz zysków i strat nadzwyczajnych.

W przedstawionym problemie mamy do czynienia z wzajemnym rozliczeniem należności i zobowiązań. Do potrącenia wzajemnego wierzytelności stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Na podstawie art. 498 k.c., gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości, oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Należy przy tym mieć na względzie warunki zawarte w art. 499 k.c., zgodnie z którym potrącenia dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Dlatego nie powinno się poprzestać jedynie na uzgodnieniach telefonicznych. Oświadczenie woli jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania firmy. Reprezentacja z kolei wynika z formy prawnej i stosunków wewnętrznych jednostki.

Jeżeli wzajemne rozrachunki dotyczą stałych dostawców (odbiorców), warunki wzajemnego rozliczenia można ustalić w umowie, przyjmując rozliczanie saldami. W przypadku jednorazowych usług rozliczenia należy dokonać na podstawie złożonego oświadczenia o wzajemnym potrąceniu.

Przy potwierdzaniu sald trzeba mieć na względzie zapisy ustawy o rachunkowości. Okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów to element rachunkowości. Odpowiedzialność za wykonywanie określonych ustawą obowiązków ponosi kierownik jednostki, również w przypadku, gdy obowiązki te zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, przy czym przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK