Faktura korygująca musi dotyczyć tego samego okresu co sprzedaż
REKLAMA
REKLAMA
Firma przez pomyłkę wystawiła fakturę sprzedaży. W takim przypadku należy wystawić fakturę korygującą. Problem może pojawić się wówczas, gdy omyłkowo wystawiony dokument datowany jest w listopadzie 2007 r., a korekta sporządzona i wysłana do kontrahenta ma datę np. 23 stycznia 2008 r. Powstaje bowiem wątpliwość, z jaką datą zaksięgować fakturę korygującą - czy zaliczyć ją do roku obrotowego, w którym została otrzymana, czy do roku, w którym nastąpił błąd?
REKLAMA
Jakub Klin z M2 Audyt uważa, że omyłkowe wystawienie faktury sprzedaży powinno zostać skorygowane fakturą korygującą, którą należy ująć w księgach rachunkowych w okresie, w którym wystąpiły okoliczności związane z jej wystawieniem (np. zwrot towaru). Oznacza to, jak wyjaśnia ekspert, że w omawianym przypadku, gdy faktura sprzedaży nie powinna zostać w ogóle wystawiona, jej korektę należy ująć w tym samym okresie, w którym ujęto sprzedaż, czyli w listopadzie 2007 r. (przy założeniu, że nie zamknięto jeszcze ksiąg rachunkowych tego okresu), natomiast korekta ta nie wpłynie w żaden sposób na przychody oraz koszty 2008 roku.
- W analogiczny sposób należy ująć takie zdarzenie dla celów ustalenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym. Zatem jednostka powinna skorygować przychód podatkowy wykazany w 2007 roku o wartość faktury korygującej - twierdzi nasz rozmówca.
Odmienne będzie natomiast ujęcie podatku od towarów i usług od takiej faktury. Zgodnie z par. 16 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.), wystawca faktury korygującej ma prawo do ujęcia jej w rejestrze sprzedaży za okres, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury przez nabywcę.
Według Jakuba Klina wystawienie faktury korygującej spowoduje zmniejszenie podatku od towarów i usług należnego dopiero w okresie, w którym firma otrzyma potwierdzenie odbioru tej faktury przez kontrahenta.
Ważne!
Wystawienie faktury korygującej spowoduje zmniejszenie podatku od towarów i usług należnego dopiero w okresie, w którym firma otrzyma potwierdzenie odbioru tej faktury przez kontrahenta
AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat