REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować opłatę paliwową

Bożena Zdunek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na fakturze za przesyłki kurierskie kontrahent wykazał tzw. opłatę paliwową. Jak ją zaewidencjonować? Czy można ująć ją razem z kosztami transportu czy należy wykazać odrębnie w kosztach „Podatki i opłaty”?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Wartość tej opłaty można bezpośrednio zaliczyć do kosztów usług obcych razem z kosztami transportu.

UZASADNIENIE

Opłata paliwowa jest często wykazywana na fakturach wystawianych za wykonanie usług świadczonych przez firmy transportowe, spedycyjne czy kurierskie. Jest to dopłata paliwowa obliczana przez usługodawcę. Oznacza to, że poprzez wykazywane na fakturze kwoty dopłaty paliwowej usługobiorca partycypuje w kosztach paliwa zużytego na wykonanie transportu. Firmy transportowe doliczają opłatę paliwową według ustalonych przez siebie stawek. Na przykład opłata paliwowa może stanowić 4% wartości usługi transportu krajowego i 14% - transportu międzynarodowego.

Opłacie paliwowej podlega wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu pojazdów w rozumieniu prawa o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od ww. paliw silnikowych oraz gazu ciąży na:

• producencie paliw silnikowych lub gazu albo

• importerze paliw silnikowych lub gazu, albo

• podmiocie dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, paliw silnikowych lub gazu, albo

• innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych lub gazu.

Dlatego nie ma podstaw, żeby kupujący usługi kurierskie zaliczał tę opłatę do kosztów „Podatki opłaty”.

Należy zauważyć, że tak wyodrębniona opłata paliwowa w przypadku zakupu środka trwałego stanowi jego cenę nabycia.

Przykład

Spółka otrzymała fakturę:

1. Za usługi kurierskie na kwotę 1560 zł netto, w tym 15 zł zostało wyodrębnione jako opłata paliwowa:

• wartość netto faktury - 1560 zł,

VAT naliczony - 343,20 zł,

• wartość brutto - 1903,20 zł.

2. Za dostawę środka trwałego na kwotę 3500 zł, w tym 30 zł zostało wyodrębnione jako opłata paliwowa:

• wartość netto faktury - 3500 zł,

• VAT naliczony - 770 zł,

• wartość brutto - 4270 zł.

Ewidencja księgowa

1. Faktura za usługi kurierskie:

Wn „Usługi obce” 1 560,00

Wn „VAT naliczony” 343,20

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 1 903,20

2. Faktura za dostawę środka trwałego:

Wn „Środki trwałe w budowie” 3 500,00

Wn „VAT naliczony” 770,00

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 4 270,0

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• obwieszczenie Ministra Transportu i Budownictwa z 6 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2006 - M.P. z 2005 r. Nr 80, poz. 1144

• ustawa z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2571; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 666

Bożena Zdunek

księgowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA