REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane bezpośrednio z należności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane przez bank w przypadku wpływu środków z zagranicy? Kontrahent przekazuje pełną kwotę zapłaty, a na rachunek bankowy spółki wpływa kwota pomniejszona o pobraną prowizję w wysokości 7 euro. Czy w takiej sytuacji do wyceny prowizji i należności zastosowanie będzie miał ten sam kurs? Jak to zaksięgować?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Prowizje bankowe pobrane przez bank stanowią koszty usług obcych. W omawianym przypadku potrąconą z należności prowizję należy przeliczyć po kursie sprzedaży banku, z którego usług spółka korzysta. Do wyceny otrzymanej należności stosuje się kurs kupna.

UZASADNIENIE

Operacje wyrażone w walutach obcych należy ująć w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po kursie:

• kupna walut stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta - w przypadku sprzedaży walut lub zapłaty należności,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta - w przypadku kupna walut lub zapłaty zobowiązań,

• średnim NBP ustalonym dla danej waluty (chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie został ustalony inny kurs) - w przypadku pozostałych operacji.

Do wyceny pobranej przez bank prowizji należy zastosować kurs sprzedaży banku z dnia jej pobrania. Otrzymaną należność ewidencjonuje się w pełnej kwocie na koncie rozrachunkowym, przyjmując do wyceny kurs kupna banku. Pobraną prowizję należy potraktować jako odrębną transakcję obciążającą koszty usług obcych. W przypadku prowadzenia również ewidencji kosztów według miejsc ich powstawania koszty bankowe księguje się na koncie zespołu 5.

Prawo podatkowe traktuje prowizje bankowe jako koszty, które należy przeliczać po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Przykład

Spółka sprzedała kontrahentowi z Niemiec towar o wartości 1000 euro.

Kurs średni NBP zastosowany do wyceny przychodu wynosił 3,5166 PLN/EUR.

Na rachunek bankowy spółki wpłynęła należność od kontrahenta za sprzedany towar. Ostateczna wartość należności została pomniejszona o kwotę 7 euro stanowiącą prowizję bankową pobraną przez bank. Kurs kupna waluty stosowany przez bank obsługujący spółkę - 3,4952 PLN/EUR. Kurs sprzedaży zastosowany do przeliczenia pobranej prowizji - 3,4986 PLN/EUR.

1. Faktura sprzedaży:

1000 euro × 3,5166 PLN/EUR = 3516,60 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 3 516,60

Ma „Sprzedaż towarów” 3 516,60

2. Wpływ należności od kontrahenta w kwocie pomniejszonej o pobraną prowizję:

a) rozliczenie otrzymanej należności w pełnej wysokości z zastosowaniem kursu kupna banku

1000 euro × 3,4952 PLN/EUR = 3495,20 zł

Wn „Rachunek bankowy” 3 495,20

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 3 495,20

b) rozliczenie pobranej prowizji - przeliczenie po kursie sprzedaży banku z dnia pobrania prowizji

7 euro × 3,4986 PLN/EUR = 24,49 zł

Wn „Usługi obce” 24,49

- w analityce „Prowizje bankowe”

Ma „Rachunek bankowy” 24,49

3. Rozliczenie różnic kursowych od otrzymanej należności:

1000 euro (3,4952 PLN/EUR - 3,5166 PLN/EUR) = -21,40 zł

Wn „Koszty finansowe” 21,40

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 21,40

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prowizji bankowych obciążających dostawcę towarów, pobieranych przez bank z tytułu regulowania należności, nie powinno się przeliczać po kursie, jaki zastosowano do wyceny otrzymanej należności, czyli po kursie kupna banku, z którego usług spółka korzysta. Zastosowanie kursu kupna do prowizji bezpośrednio potraconej z należności spowodowałoby, że pobierane przez bank prowizje byłyby różnie wyceniane, np. te za prowadzenie rachunku - według kursu sprzedaży, a opłaty potrącane z otrzymywanych należności - według kursu kupna. Ponadto takie podejście jest niezgodne z przepisami ustawy o rachunkowości, ponieważ art. 30 ust. 2 ustawy wyraźnie wskazuje, że przelicznikiem właściwym do wyceny w księgach rachunkowych rozchodu walut obcych, w tym również prowizji, jest kurs sprzedaży.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA