REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane bezpośrednio z należności

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane przez bank w przypadku wpływu środków z zagranicy? Kontrahent przekazuje pełną kwotę zapłaty, a na rachunek bankowy spółki wpływa kwota pomniejszona o pobraną prowizję w wysokości 7 euro. Czy w takiej sytuacji do wyceny prowizji i należności zastosowanie będzie miał ten sam kurs? Jak to zaksięgować?

RADA

Autopromocja

Prowizje bankowe pobrane przez bank stanowią koszty usług obcych. W omawianym przypadku potrąconą z należności prowizję należy przeliczyć po kursie sprzedaży banku, z którego usług spółka korzysta. Do wyceny otrzymanej należności stosuje się kurs kupna.

UZASADNIENIE

Operacje wyrażone w walutach obcych należy ująć w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po kursie:

• kupna walut stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta - w przypadku sprzedaży walut lub zapłaty należności,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta - w przypadku kupna walut lub zapłaty zobowiązań,

• średnim NBP ustalonym dla danej waluty (chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie został ustalony inny kurs) - w przypadku pozostałych operacji.

Do wyceny pobranej przez bank prowizji należy zastosować kurs sprzedaży banku z dnia jej pobrania. Otrzymaną należność ewidencjonuje się w pełnej kwocie na koncie rozrachunkowym, przyjmując do wyceny kurs kupna banku. Pobraną prowizję należy potraktować jako odrębną transakcję obciążającą koszty usług obcych. W przypadku prowadzenia również ewidencji kosztów według miejsc ich powstawania koszty bankowe księguje się na koncie zespołu 5.

Prawo podatkowe traktuje prowizje bankowe jako koszty, które należy przeliczać po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Przykład

Spółka sprzedała kontrahentowi z Niemiec towar o wartości 1000 euro.

Kurs średni NBP zastosowany do wyceny przychodu wynosił 3,5166 PLN/EUR.

Na rachunek bankowy spółki wpłynęła należność od kontrahenta za sprzedany towar. Ostateczna wartość należności została pomniejszona o kwotę 7 euro stanowiącą prowizję bankową pobraną przez bank. Kurs kupna waluty stosowany przez bank obsługujący spółkę - 3,4952 PLN/EUR. Kurs sprzedaży zastosowany do przeliczenia pobranej prowizji - 3,4986 PLN/EUR.

1. Faktura sprzedaży:

1000 euro × 3,5166 PLN/EUR = 3516,60 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 3 516,60

Ma „Sprzedaż towarów” 3 516,60

2. Wpływ należności od kontrahenta w kwocie pomniejszonej o pobraną prowizję:

a) rozliczenie otrzymanej należności w pełnej wysokości z zastosowaniem kursu kupna banku

1000 euro × 3,4952 PLN/EUR = 3495,20 zł

Wn „Rachunek bankowy” 3 495,20

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 3 495,20

b) rozliczenie pobranej prowizji - przeliczenie po kursie sprzedaży banku z dnia pobrania prowizji

7 euro × 3,4986 PLN/EUR = 24,49 zł

Wn „Usługi obce” 24,49

- w analityce „Prowizje bankowe”

Ma „Rachunek bankowy” 24,49

3. Rozliczenie różnic kursowych od otrzymanej należności:

1000 euro (3,4952 PLN/EUR - 3,5166 PLN/EUR) = -21,40 zł

Wn „Koszty finansowe” 21,40

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 21,40

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prowizji bankowych obciążających dostawcę towarów, pobieranych przez bank z tytułu regulowania należności, nie powinno się przeliczać po kursie, jaki zastosowano do wyceny otrzymanej należności, czyli po kursie kupna banku, z którego usług spółka korzysta. Zastosowanie kursu kupna do prowizji bezpośrednio potraconej z należności spowodowałoby, że pobierane przez bank prowizje byłyby różnie wyceniane, np. te za prowadzenie rachunku - według kursu sprzedaży, a opłaty potrącane z otrzymywanych należności - według kursu kupna. Ponadto takie podejście jest niezgodne z przepisami ustawy o rachunkowości, ponieważ art. 30 ust. 2 ustawy wyraźnie wskazuje, że przelicznikiem właściwym do wyceny w księgach rachunkowych rozchodu walut obcych, w tym również prowizji, jest kurs sprzedaży.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA