reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Do jakich kosztów zaliczyć wydatki na badania i szkolenia pracowników

Do jakich kosztów zaliczyć wydatki na badania i szkolenia pracowników

Na jakie konto kosztów w układzie kalkulacyjnym powinny być księgowane koszty szkoleń i badań lekarskich pracowników bezpośrednio produkcyjnych? Czy są to koszty wydziałowe działalności podstawowej, czy koszty ogólne zarządu (koszty ogólnogospodarcze)?


rada

Koszty badań lekarskich wstępnych, okresowych czy kontrolnych pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji należy ewidencjonować w układzie kalkulacyjnym na koncie kosztów wydziałowych. Na koncie tym należy także ująć koszty szkoleń tych pracowników.

uzasadnienie

Jednostki, które wybrały ewidencję rozliczania kosztów według funkcji lub według rodzajów i równocześnie według funkcji, muszą dokonywać zapisów kosztów na kontach zespołu 5. W takim ujęciu rachunek kosztów w układzie kalkulacyjnym obejmuje klasyfikację kosztów z podziałem na bezpośrednie i pośrednie w odniesieniu do produkowanego wyrobu. Podziału kosztów pośrednich dokonuje się według rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej oraz miejsc ich powstawania. Zadaniem kalkulacji tego typu jest zatem rzeczywista i wiarygodna wycena produkowanych wyrobów według precyzyjnie określonego kosztu ich wytworzenia.

W układzie kalkulacyjnym koszty bezpośrednie to koszty, które mogą być przypisane konkretnemu produktowi na podstawie odpowiedniej dokumentacji źródłowej. Do tej grupy można zaliczyć koszty płac bezpośrednich i koszty materiałów bezpośrednich.

Koszty pośrednie stanowią tę grupę kosztów, których nie można w sposób bezpośredni przypisać produktom lub rodzajowi prowadzonej działalności. Mogą to być np. koszty: wydziałowe, zarządu, zakupu, sprzedaży i handlowe. Ich podziału na poszczególne produkty można dokonać z wykorzystaniem tzw. kluczy rozliczeniowych.

Zasady rozliczeń kosztów pośrednich, w tym kosztów wydziałowych, określa art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości:

Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakim znajduje się w dniu wyceny. Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowanych remontów. (...)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama