Do jakich kosztów zaliczyć wydatki na badania i szkolenia pracowników
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Koszty badań lekarskich wstępnych, okresowych czy kontrolnych pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji należy ewidencjonować w układzie kalkulacyjnym na koncie kosztów wydziałowych. Na koncie tym należy także ująć koszty szkoleń tych pracowników.
uzasadnienie
Jednostki, które wybrały ewidencję rozliczania kosztów według funkcji lub według rodzajów i równocześnie według funkcji, muszą dokonywać zapisów kosztów na kontach zespołu 5. W takim ujęciu rachunek kosztów w układzie kalkulacyjnym obejmuje klasyfikację kosztów z podziałem na bezpośrednie i pośrednie w odniesieniu do produkowanego wyrobu. Podziału kosztów pośrednich dokonuje się według rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej oraz miejsc ich powstawania. Zadaniem kalkulacji tego typu jest zatem rzeczywista i wiarygodna wycena produkowanych wyrobów według precyzyjnie określonego kosztu ich wytworzenia.
W układzie kalkulacyjnym koszty bezpośrednie to koszty, które mogą być przypisane konkretnemu produktowi na podstawie odpowiedniej dokumentacji źródłowej. Do tej grupy można zaliczyć koszty płac bezpośrednich i koszty materiałów bezpośrednich.
Koszty pośrednie stanowią tę grupę kosztów, których nie można w sposób bezpośredni przypisać produktom lub rodzajowi prowadzonej działalności. Mogą to być np. koszty: wydziałowe, zarządu, zakupu, sprzedaży i handlowe. Ich podziału na poszczególne produkty można dokonać z wykorzystaniem tzw. kluczy rozliczeniowych.
Zasady rozliczeń kosztów pośrednich, w tym kosztów wydziałowych, określa art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości:
Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakim znajduje się w dniu wyceny. Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowanych remontów. (...)
Zatem koszty wydziałowe działalności podstawowej są kosztami pośrednio związanymi z produkcją. Do kosztów tych należy zaliczyć m.in.:
• szkolenia bhp pracowników produkcyjnych,
• remonty budynków gospodarczych,
• oświetlenie i ogrzewanie budynków produkcyjnych,
• koszty utrzymania czystości,
które należy rozliczyć według tzw. wskaźnika stabilizującego.
REKLAMA
Natomiast kosztami zarządu, zwanymi również kosztami ogólnozakładowymi, są wydatki związane z kierowaniem całokształtem działalności jednostki. Będą to koszty związane z utrzymaniem zarządu jednostki oraz komórek organizacyjnych o charakterze ogólnozakładowym, a w szczególności z utrzymaniem biur i budynków ogólnozakładowych, utrzymaniem terenu, ochroną mienia, z bezpieczeństwem i higieną pracy, ze szkoleniami pracowników biurowych, oraz koszty dotyczące podatków i opłat lokalnych.
Koszty badań lekarskich pracowników bezpośrednio produkcyjnych są kosztami pośrednimi stałymi. Także koszty szkoleń, np. bhp czy innych, które dotyczą pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji, stanowią pośrednie koszty stałe, zaliczane jako wydziałowe.
• art. 28 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
Justyna Tarantowicz
księgowa
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat