Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Korekta w księgach powinna być przeprowadzona w miesiącu otrzymania zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia. W takiej sytuacji powinno się zmniejszyć koszty wynagrodzeń.
UZASADNIENIE
Zgodnie z przepisami wynagrodzenia są kosztem uzyskania przychodu w momencie wypłaty. W przypadku nadpłaty wynagrodzenia pracownikowi pracodawca odprowadził składki ZUS i podatek dochodowy od nadpłaconej kwoty i zaliczył koszty nadpłaconego wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodu. Nie ma jednak potrzeby korygowania kosztów wstecz zarówno w księgach rachunkowych, jak i w deklaracjach podatkowych. Inaczej będzie w przypadku deklaracji ZUS. Te muszą zostać skorygowane w miesiącu, którego korekta dotyczy (styczeń).
Otrzymany przez spółkę zwrot dotyczy nadpłaconego wynagrodzenia, dlatego powinien korygować właśnie koszty wynagrodzeń. Choć z analizy przepisów updop można by wywnioskować, że kwota zwróconych przez pracownika nienależnie pobranych wynagrodzeń stanowi przychód spółki, to dla czytelnego zaprezentowania zapisów w księgach rachunkowych nie jest błędem zmniejszenie kosztów wynagrodzeń. Jednocześnie pozwoli to na pokazanie faktycznych obrotów na tym koncie.
1. Wpływ na konto spółki nadpłaconego wynagrodzenia:
Wn „Rachunek bankowy”,
Ma „Rozrachunki z pracownikami”.
2. Korekta kosztów wynagrodzenia o kwotę otrzymanego zwrotu:
Wn „Rozrachunki z pracownikami”,
Ma „Koszty wynagrodzeń”.
• art. 12 ust. 1 pkt 1, ust. 4 pkt 6a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238
Wioletta Chaczykowska
księgowa z licencją MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat