REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić różnice kursowe przy płatności ratalnej

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka sprzedająca towar kontrahentowi zagranicznemu ustaliła, że zapłata nastąpi w czterech równych ratach. Jak w takiej sytuacji obliczać różnice kursowe?

 

 

RADA

Różnice kursowe należy obliczać proporcjonalnie do otrzymanej na rachunek bankowy należności, z zastosowaniem kursu kupna ustalonego przez bank obsługujący spółkę.

UZASADNIENIE

Bieżące operacje gospodarcze w walutach obcych należy ujmować w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

l kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,

l średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji.

Jeżeli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których bank, z którego usług korzysta jednostka, lub Narodowy Bank Polski nie ustalają kursu, to kurs tych walut należy określić w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, której kurs jest ustalany przez Narodowy Bank Polski.

Wynika z tego, że wystawiając fakturę w walucie obcej, należy zastosować średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, obowiązujący na dzień wystawienia faktury. W momencie wpływu należności na rachunek bankowy spółka stosuje do wyceny kurs kupna waluty określony przez bank obsługujący jednostkę. Nie ma tu znaczenia, że na konto wpłynęła tylko część należności. W takiej sytuacji różnice kursowe należy obliczać za każdym razem proporcjonalnie do otrzymanej kwoty.

Przykład

Spółka sprzedała kontrahentowi zagranicznemu towar o wartości 100 000 euro. Ustalono, że płatność nastąpi w czterech równych ratach, tj. po 25 000 euro. Kurs euro obowiązujący w dniu wystawienia faktury wynosił 3,4866 PLN/EUR.

Ewidencja księgowa:

1. Faktura dokumentująca sprzedaż towaru: 100 000 euro × 3,4866 PLN/EUR = 348 660 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 348 660

Ma „Przychody ze sprzedaży” 348 660

2. Wpływ pierwszej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4752 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4752 PLN/EUR = 86 880 zł

Wn „Rachunek walutowy” 86 880

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 86 880

3. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4752 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = -285 zł

Wn „Koszty finansowe” 285

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 285

4. Wpływ drugiej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4910 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4910 PLN/EUR = 87 275 zł

Wn „Rachunek walutowy” 87 275

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 87 275

5. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4910 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = 110 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 110

Ma „Przychody finansowe” 110

- w analityce „Dodatnie różnice kursowe”

6. Wpływ trzeciej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4920 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4920 PLN/EUR = 87 300 zł

Wn „Rachunek walutowy” 87 300

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 87 300

7. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4920 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = 135 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 135

Ma „Przychody finansowe” 135

- w analityce „Dodatnie różnice kursowe”

8. Wpływ czwartej, ostatniej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4500 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4500 PLN/EUR = 86 250 zł

Wn „Rachunek walutowy” 86 250

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 86 250

9. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4500 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = -915 zł

Wn „Koszty finansowe” 915

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 915

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jaki kurs zastosować do wyceny przychodów do celów podatkowych

Według przepisów ustawy o podatkach dochodowych uzyskiwane przychody należy przeliczać po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Istnieje zatem rozbieżność w tym zakresie między ustawą o rachunkowości a ustawą podatkową. Jednak od roku 2009 zmienią się przepisy ustawy o rachunkowości w kwestii dotyczącej wyceny przychodów (kosztów) wyrażonych w walutach obcych. Ich brzmienie dostosowano do przepisów podatkowych. W związku z tym od nowego roku do wyceny przychodów i kosztów w walutach obcych zastosowanie będzie miał średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu/poniesienia kosztu. Do tego czasu jednostki powinny albo odrębnie ustalać wycenę dla celów rachunkowych i podatkowych lub - jeśli wartości nie są istotne - do wyceny przyjąć kurs ustalany dla celów podatkowych.

l art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393


Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA