REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić różnice kursowe przy płatności ratalnej

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka sprzedająca towar kontrahentowi zagranicznemu ustaliła, że zapłata nastąpi w czterech równych ratach. Jak w takiej sytuacji obliczać różnice kursowe?

 

 

RADA

Różnice kursowe należy obliczać proporcjonalnie do otrzymanej na rachunek bankowy należności, z zastosowaniem kursu kupna ustalonego przez bank obsługujący spółkę.

UZASADNIENIE

Bieżące operacje gospodarcze w walutach obcych należy ujmować w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

l kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,

l średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji.

Jeżeli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których bank, z którego usług korzysta jednostka, lub Narodowy Bank Polski nie ustalają kursu, to kurs tych walut należy określić w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, której kurs jest ustalany przez Narodowy Bank Polski.

Wynika z tego, że wystawiając fakturę w walucie obcej, należy zastosować średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, obowiązujący na dzień wystawienia faktury. W momencie wpływu należności na rachunek bankowy spółka stosuje do wyceny kurs kupna waluty określony przez bank obsługujący jednostkę. Nie ma tu znaczenia, że na konto wpłynęła tylko część należności. W takiej sytuacji różnice kursowe należy obliczać za każdym razem proporcjonalnie do otrzymanej kwoty.

Przykład

Spółka sprzedała kontrahentowi zagranicznemu towar o wartości 100 000 euro. Ustalono, że płatność nastąpi w czterech równych ratach, tj. po 25 000 euro. Kurs euro obowiązujący w dniu wystawienia faktury wynosił 3,4866 PLN/EUR.

Ewidencja księgowa:

1. Faktura dokumentująca sprzedaż towaru: 100 000 euro × 3,4866 PLN/EUR = 348 660 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 348 660

Ma „Przychody ze sprzedaży” 348 660

2. Wpływ pierwszej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4752 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4752 PLN/EUR = 86 880 zł

Wn „Rachunek walutowy” 86 880

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 86 880

3. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4752 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = -285 zł

Wn „Koszty finansowe” 285

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 285

4. Wpływ drugiej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4910 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4910 PLN/EUR = 87 275 zł

Wn „Rachunek walutowy” 87 275

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 87 275

5. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4910 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = 110 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 110

Ma „Przychody finansowe” 110

- w analityce „Dodatnie różnice kursowe”

6. Wpływ trzeciej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4920 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4920 PLN/EUR = 87 300 zł

Wn „Rachunek walutowy” 87 300

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 87 300

7. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4920 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = 135 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 135

Ma „Przychody finansowe” 135

- w analityce „Dodatnie różnice kursowe”

8. Wpływ czwartej, ostatniej raty. Kurs kupna waluty stosowany przez bank wynosił 3,4500 PLN/EUR. Wartość otrzymanej należności: 25 000 euro × 3,4500 PLN/EUR = 86 250 zł

Wn „Rachunek walutowy” 86 250

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 86 250

9. Ustalenie różnic kursowych w stosunku do otrzymanej kwoty: 25 000 euro × (3,4500 PLN/EUR - 3,4866 PLN/EUR) = -915 zł

Wn „Koszty finansowe” 915

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 915

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jaki kurs zastosować do wyceny przychodów do celów podatkowych

Według przepisów ustawy o podatkach dochodowych uzyskiwane przychody należy przeliczać po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Istnieje zatem rozbieżność w tym zakresie między ustawą o rachunkowości a ustawą podatkową. Jednak od roku 2009 zmienią się przepisy ustawy o rachunkowości w kwestii dotyczącej wyceny przychodów (kosztów) wyrażonych w walutach obcych. Ich brzmienie dostosowano do przepisów podatkowych. W związku z tym od nowego roku do wyceny przychodów i kosztów w walutach obcych zastosowanie będzie miał średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu/poniesienia kosztu. Do tego czasu jednostki powinny albo odrębnie ustalać wycenę dla celów rachunkowych i podatkowych lub - jeśli wartości nie są istotne - do wyceny przyjąć kurs ustalany dla celów podatkowych.

l art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393


Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA