REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logo na odzieży ochronnej w księgach

Teresa Fołta
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma budowlana zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy kupiła odzież ochronną przeznaczoną dla pracowników zatrudnionych na budowie. Na odzieży dodatkowo wykonano nadruk logo firmy. Jak ująć w księgach zakup odzieży i wydruk logo? Spółka prowadzi pełny rachunek kosztów.

rada

Autopromocja

Odzież ochronną należy ujmować w księgach jako rzeczowe aktywa obrotowe, których wydanie obciąża koszty świadczeń pracowniczych. W zespole 5 koszty te powinny być zaliczane do kosztów działalności produkcyjnej.

uzasadnienie

Odzież ochronną przeznaczoną dla pracowników zatrudnionych na budowie należy zakwalifikować do rzeczowych składników aktywów obrotowych oraz traktować jak materiały. Kierownik jednostki podejmuje decyzję o stosowaniu jednej z czterech metod ewidencji dla grup tych składników.

Najczęściej stosowane metody ewidencji materiałów to: ewidencja ilościowo-wartościowa, w której ujmuje się dla każdego składnika obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych (prowadzenie gospodarki magazynowej), odpisywanie w koszty wartości materiałów na dzień ich zakupu oraz nie później niż na dzień bilansowy ustalenie ich stanu, dokonanie wyceny tego stanu i korekta kosztów o wartość tego stanu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiały ujmuje się w księgach rachunkowych według ceny nabycia lub ceny zakupu. W danym przypadku ze względu na dodatkowe koszty z tytułu nadruku logo lepszym rozwiązaniem jest ujmowanie wartości odzieży w cenie nabycia. Na cenę tę składa się cena zakupu odzieży oraz cena wykonania nadruku. Spółka powinna ustalić cenę nabycia jednej sztuki każdego rodzaju odzieży ochronnej na podstawie odpowiedniej kalkulacji.

Przykład 1

Firma kupiła 500 sztuk odzieży roboczych i przyjęła je do magazynu według cen nabycia. Odzież wydawana jest pracownikom z magazynu na podstawie dowodów RW.

Ewidencja księgowa

1. Faktura VAT za zakup odzieży: 500 szt. × 60 zł/szt. = 30 000 zł

Wn „Rozliczenie zakupu” 30 000

Wn „VAT naliczony” 6 600

Ma „Zobowiązania z tytułu dostaw” 36 600

2. Faktura VAT za wykonanie nadruku logo firmy: 500 szt. × 7 zł/szt. = 3500 zł

Wn „Rozliczenie zakupu” 3 500

Wn „VAT naliczony” 770

Ma „Zobowiązania z tytułu dostaw” 4 270

3. Przyjęcie odzieży do magazynu:

Wn „Materiały” 33 500

Ma „Rozliczenie zakupu” 33 500

4. Wydanie odzieży pracownikom budowy - 200 sztuk: 200 szt. × 67 zł = 13 400 zł

Wn „Świadczenie na rzecz pracowników” 13 400

Ma „Materiały” 13 400

5. Przeniesienie kosztów na konta zespołu 5:

Wn „Rozliczenie kosztów” 13 400

Ma „Koszty działalności produkcyjnej” 13 400

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 2

Kupione 500 sztuk odzieży roboczej firma odpisuje w całości w ciężar kosztów w dniu zakupu. Wycena odzieży dokonywana jest według cen nabycia.

Na koniec okresu sprawozdawczego ustalany jest stan i wartość niewydanej pracownikom odzieży oraz dokonywana jest korekta odpowiednich kosztów.

Ewidencja księgowa

1. Faktura VAT za zakup odzieży: 500 szt. × 60 zł/szt. = 30 000 zł

Wn „Rozliczenie zakupu” 30 000

Wn „VAT naliczony” 6 600

Ma „Zobowiązania z tytułu dostaw” 36 600

2. Faktura VAT za wykonanie nadruku logo firmy: 500 szt. × 7 zł/szt. = 3500 zł

Wn „Rozliczenie zakupu” 3 500

Wn „VAT naliczony” 770

Ma „Zobowiązania z tytułu dostaw” 4 270

3. Odpis odzieży w koszty:

Wn „Świadczenie na rzecz pracowników” 33 500

Ma „Rozliczenie zakupu” 33 500

4. Ustalenie i wycena stanu na koniec okresu sprawozdawczego (spis z natury): 100 szt. × 67 zł = 6700 zł

Wn „Materiały” 6 700

Ma „Świadczenie na rzecz pracowników” 6 700

5. Przeniesienie kosztów na konta zespołu 5:

Wn „Rozliczenie kosztów” 26 800

Ma „Koszty działalności produkcyjnej”26 800

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 28 ust. 1 pkt 6, art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Teresa Fołta

biegły rewident

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA