REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć nagrody dla pracowników

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody wypłacone pracownikom z zysku stanowią formę wynagrodzenia. I w taki właśnie sposób należy je zaewidencjonować.

Zysk wygenerowany przez spółkę w trakcie roku podatkowego może być przeznaczony na przykład na wypłaty nagród dla pracowników. W tym przypadku należy pamiętać o dodatkowych obowiązkach spółek związanych z podziałem wyniku finansowego. Przykładowo w przypadku spółek akcyjnych należy obowiązkowo dokonywać odpisu 8 proc. zysku każdego roku obrotowego, do momentu gdy kapitał zapasowy osiągnie 1/3 wysokości kapitału zakładowego. Należy to zaewidencjonować zapisem: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konta 802 - Kapitał zapasowy.

REKLAMA

Autopromocja

Następnie walne zgromadzenie zobowiązane jest pozostałą część zysku przeznaczyć na wypłatę dywidendy należnej akcjonariuszom (księgowanie wartości dywidendy brutto będzie przebiegało w następujący sposób: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konta 257 Rozrachunki z akcjonariuszami).

Należy pamiętać, że jeżeli z części zysku zostanie wypłacona pracownikom nagroda, będzie stanowiła ona formę wynagrodzenia. Podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wartości nagród muszą zatem zostać pomniejszone również o składki ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W księgach rachunkowych można to zaewidencjonować następującym zapisem:

1. Nagrody dla pracowników przyznane uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konto 231 - Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń.

2. Obciążenia, które musi pokryć pracownik:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konto 220 - Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z ZUS).

b) Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Podatek od osób fizycznych).

3. Składki ZUS obciążające pracodawcę: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, Ma konto 220 - Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z ZUS).

WAŻNE

Spółka może podzielić wynik finansowy, jeżeli jej sprawozdanie finansowe zostanie zatwierdzone przez odpowiedni organ. Dodatkowe obowiązki ciążą na spółkach, które zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Podział wyniku bez spełnienia tego warunku będzie nieważny z mocy prawa. Taki sam skutek będzie miało wydanie przez biegłego rewidenta negatywnej opinii o sprawozdaniu lub odmowa jej wydania

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 53 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA