REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć nagrody dla pracowników

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody wypłacone pracownikom z zysku stanowią formę wynagrodzenia. I w taki właśnie sposób należy je zaewidencjonować.

Zysk wygenerowany przez spółkę w trakcie roku podatkowego może być przeznaczony na przykład na wypłaty nagród dla pracowników. W tym przypadku należy pamiętać o dodatkowych obowiązkach spółek związanych z podziałem wyniku finansowego. Przykładowo w przypadku spółek akcyjnych należy obowiązkowo dokonywać odpisu 8 proc. zysku każdego roku obrotowego, do momentu gdy kapitał zapasowy osiągnie 1/3 wysokości kapitału zakładowego. Należy to zaewidencjonować zapisem: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konta 802 - Kapitał zapasowy.

Autopromocja

Następnie walne zgromadzenie zobowiązane jest pozostałą część zysku przeznaczyć na wypłatę dywidendy należnej akcjonariuszom (księgowanie wartości dywidendy brutto będzie przebiegało w następujący sposób: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konta 257 Rozrachunki z akcjonariuszami).

Należy pamiętać, że jeżeli z części zysku zostanie wypłacona pracownikom nagroda, będzie stanowiła ona formę wynagrodzenia. Podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wartości nagród muszą zatem zostać pomniejszone również o składki ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W księgach rachunkowych można to zaewidencjonować następującym zapisem:

1. Nagrody dla pracowników przyznane uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, strona Ma konto 231 - Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń.

2. Obciążenia, które musi pokryć pracownik:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konto 220 - Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z ZUS).

b) Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Podatek od osób fizycznych).

3. Składki ZUS obciążające pracodawcę: strona Wn konta 820 - Rozliczenie wyniku finansowego, Ma konto 220 - Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z ZUS).

WAŻNE

Spółka może podzielić wynik finansowy, jeżeli jej sprawozdanie finansowe zostanie zatwierdzone przez odpowiedni organ. Dodatkowe obowiązki ciążą na spółkach, które zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Podział wyniku bez spełnienia tego warunku będzie nieważny z mocy prawa. Taki sam skutek będzie miało wydanie przez biegłego rewidenta negatywnej opinii o sprawozdaniu lub odmowa jej wydania

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 53 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA