REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przy korekcie sprzedaży eksportowej powstaną różnice kursowe

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu spółka wyeksportowała towar i wystawiła fakturę na 9000 USD. W tym samym miesiącu otrzymała SAD, w którym zastosowano kurs 2,1538 PLN/USD. Po odebraniu dostawy przez odbiorcę okazało się, że przez pomyłkę wysłano inny zestaw. Kontrahent zwrócił towar. W związku z tym spółka otrzymała SAD zwrotny, w którym kurs wynosił 2,1222 PLN/USD. Czy na tej transakcji powstaną różnice kursowe, skoro na dokumentach SAD są różne kursy walut?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

W omawianym przypadku nie powstaną różnice kursowe. Ewidencję towarów w księgach rachunkowych należy przeprowadzić na podstawie wystawionej przez spółkę faktury korygującej. Do wyceny należy przyjąć kurs, jaki zastosowano do przeliczenia faktury pierwotnej.

UZASADNIENIE

Zwrot towarów skutkuje tym, że po stronie sprzedawcy dochodzi do zmniejszenia przychodu uzyskanego z ich sprzedaży. Dlatego gdy kontrahent zwróci towar, sprzedawca musi wystawić fakturę korygującą do wcześniej wystawionego dokumentu sprzedaży i wysłać jeden egzemplarz nabywcy. Od tego momentu przychód przestaje być należny i powinien być skorygowany w miesiącu, w którym towary zostały zwrócone.

Ponieważ faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości, punktem odniesienia dla niej jest faktura pierwotna. Wobec tego przeliczenia na złote wartości korekty sprzedaży należy dokonać według kursu zastosowanego w dniu wystawienia faktury pierwotnej. Nie ma tu znaczenia fakt, że na dokumentach celnych zastosowano różne kursy walut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności więc od tego, jaką metodę rozliczania różnic jednostka wybrała, będzie to kurs:

• celny (z pierwotnego dokumentu SAD) - w przypadku wyboru rachunkowej metody rozliczania różnic kursowych,

• średni NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (w odniesieniu do faktury pierwotnej) - w przypadku wyboru podatkowej metody rozliczania różnic kursowych.

W tej sytuacji nie powstaną różnice kursowe.

Przykład

Spółka wyeksportowała w czerwcu towar o wartości 9000 USD. Do rozliczania różnic kursowych jednostka stosuje przepisy ustawy o rachunkowości.

Ustalając wartość przychodów w złotych, przyjęła więc kurs celny, który wynosił 2,1538 PLN/USD. Po odbiorze przesyłki kontrahent zgłosił pomyłkę w dostawie i w konsekwencji zwrócił towar do sprzedawcy. Spółka wystawiła fakturę korygującą i po otrzymaniu SAD zwrotnego skorygowała przychód.

Ewidencja księgowa

1. Sprzedaż towarów (eksport). Wartość przychodu po przeliczeniu na złotówki wynosi: 9000 USD × 2,1538 PLN/USD = 19 384,20 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 19 384,20

Ma „Przychody ze sprzedaży” 19 384,20

2. Zaksięgowanie kosztu własnego sprzedaży, który wynosił 16 000 zł:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 16 000,00

Ma „Towary” 16 000,00

3. Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towaru - korekta przychodu:

Wn „Przychody ze sprzedaży” 19 384,20

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 19 384,20

4. Równolegle następuje korekta kosztu własnego i przyjęcie towarów do magazynu:

Wn „Towary” 16 000,00

Ma „Koszt własny sprzedaży” 16 000,00

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czy korygując eksport, należy posiadać dokument potwierdzający odbiór faktury korygującej

Korygując eksport, dostawę wewnątrzwspólnotową lub dostawę, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, podatnik nie musi posiadać dokumentu potwierdzającego odbiór faktury korygującej. W związku z tym podatnik zmniejsza obrót po wystawieniu faktury korygującej, bez względu na to, kiedy dotrze ona do odbiorcy. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dostawa - mimo wywozu poza terytorium kraju - nie spełnia definicji eksportu (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT) lub dostawy wewnątrzwspólnotowej (art. 13 ustawy o VAT), a miejsce jej opodatkowania jest w Polsce, sprzedawca musi otrzymać potwierdzenie faktury korygującej.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 12 i 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 2 pkt 8, art. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA