REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przy korekcie sprzedaży eksportowej powstaną różnice kursowe

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu spółka wyeksportowała towar i wystawiła fakturę na 9000 USD. W tym samym miesiącu otrzymała SAD, w którym zastosowano kurs 2,1538 PLN/USD. Po odebraniu dostawy przez odbiorcę okazało się, że przez pomyłkę wysłano inny zestaw. Kontrahent zwrócił towar. W związku z tym spółka otrzymała SAD zwrotny, w którym kurs wynosił 2,1222 PLN/USD. Czy na tej transakcji powstaną różnice kursowe, skoro na dokumentach SAD są różne kursy walut?

RADA

Autopromocja

W omawianym przypadku nie powstaną różnice kursowe. Ewidencję towarów w księgach rachunkowych należy przeprowadzić na podstawie wystawionej przez spółkę faktury korygującej. Do wyceny należy przyjąć kurs, jaki zastosowano do przeliczenia faktury pierwotnej.

UZASADNIENIE

Zwrot towarów skutkuje tym, że po stronie sprzedawcy dochodzi do zmniejszenia przychodu uzyskanego z ich sprzedaży. Dlatego gdy kontrahent zwróci towar, sprzedawca musi wystawić fakturę korygującą do wcześniej wystawionego dokumentu sprzedaży i wysłać jeden egzemplarz nabywcy. Od tego momentu przychód przestaje być należny i powinien być skorygowany w miesiącu, w którym towary zostały zwrócone.

Ponieważ faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości, punktem odniesienia dla niej jest faktura pierwotna. Wobec tego przeliczenia na złote wartości korekty sprzedaży należy dokonać według kursu zastosowanego w dniu wystawienia faktury pierwotnej. Nie ma tu znaczenia fakt, że na dokumentach celnych zastosowano różne kursy walut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności więc od tego, jaką metodę rozliczania różnic jednostka wybrała, będzie to kurs:

• celny (z pierwotnego dokumentu SAD) - w przypadku wyboru rachunkowej metody rozliczania różnic kursowych,

• średni NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (w odniesieniu do faktury pierwotnej) - w przypadku wyboru podatkowej metody rozliczania różnic kursowych.

W tej sytuacji nie powstaną różnice kursowe.

Przykład

Spółka wyeksportowała w czerwcu towar o wartości 9000 USD. Do rozliczania różnic kursowych jednostka stosuje przepisy ustawy o rachunkowości.

Ustalając wartość przychodów w złotych, przyjęła więc kurs celny, który wynosił 2,1538 PLN/USD. Po odbiorze przesyłki kontrahent zgłosił pomyłkę w dostawie i w konsekwencji zwrócił towar do sprzedawcy. Spółka wystawiła fakturę korygującą i po otrzymaniu SAD zwrotnego skorygowała przychód.

Ewidencja księgowa

1. Sprzedaż towarów (eksport). Wartość przychodu po przeliczeniu na złotówki wynosi: 9000 USD × 2,1538 PLN/USD = 19 384,20 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 19 384,20

Ma „Przychody ze sprzedaży” 19 384,20

2. Zaksięgowanie kosztu własnego sprzedaży, który wynosił 16 000 zł:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 16 000,00

Ma „Towary” 16 000,00

3. Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towaru - korekta przychodu:

Wn „Przychody ze sprzedaży” 19 384,20

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 19 384,20

4. Równolegle następuje korekta kosztu własnego i przyjęcie towarów do magazynu:

Wn „Towary” 16 000,00

Ma „Koszt własny sprzedaży” 16 000,00

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czy korygując eksport, należy posiadać dokument potwierdzający odbiór faktury korygującej

Korygując eksport, dostawę wewnątrzwspólnotową lub dostawę, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, podatnik nie musi posiadać dokumentu potwierdzającego odbiór faktury korygującej. W związku z tym podatnik zmniejsza obrót po wystawieniu faktury korygującej, bez względu na to, kiedy dotrze ona do odbiorcy. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dostawa - mimo wywozu poza terytorium kraju - nie spełnia definicji eksportu (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT) lub dostawy wewnątrzwspólnotowej (art. 13 ustawy o VAT), a miejsce jej opodatkowania jest w Polsce, sprzedawca musi otrzymać potwierdzenie faktury korygującej.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 12 i 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 2 pkt 8, art. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA