| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Inwentaryzacja > Zasada "zamkniętych drzwi" przy inwentaryzacji

Zasada "zamkniętych drzwi" przy inwentaryzacji

Przeprowadzenie inwentaryzacji umożliwia weryfikację rzetelności i aktualności ewidencji, a także pozwala na przyjrzenie się temu, w jaki sposób wygląda ochrona i zarządzanie majątkiem jednostki. Obowiązek rzetelnego i przejrzystego przedstawienia sytuacji majątkowej firmy określa art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wiarygodność danych zaistnieje tylko wtedy, gdy mogą one zostać porównane ze stanem rzeczywistym. Jedną z zasad, dzięki której można osiągnąć zamierzony cel inwentaryzacji, jest zasada „zamkniętych drzwi”.

Inwentaryzacja musi być przeprowadzona w sposób prawidłowy, rzetelny i wiarygodny, a jednostka musi ją przeprowadzi z uwzględnieniem właściwych terminów i częstotliwości, które są określone w ustawie o rachunkowości.

Aby we właściwy sposób jednostka realizowała cele inwentaryzacji należy wziąć pod uwagę określone zasady inwentaryzacji. Jedną z tych zasad jest zasada „zamkniętych drzwi”. Zasada ta zobowiązuję do dokonywania spisu, o ile jest to możliwe, przy zamkniętych drzwiach, co oznacza, że podczas przeprowadzania inwentaryzacji nie będzie dokonywany obrót magazynowy, który jest często kłopotliwy i jednocześnie utrudnia inwentaryzację. Przyjęcie tej zasady umożliwia niezakłócony przebieg prac inwentaryzacyjnych. Taka możliwość pojawia się podczas dni wolnych od pracy lub też po godzinach pracy. Zasada ta dotyczy też faktu, iż stan musi zostać ustalony na określony dzień.

Jak inwentaryzować niskocenne środki trwałe

Jeśli nie można uniknąć ruchu magazynowego, należy postępować w sposób, który w dalszej kolejności wyeliminuje problemy dotyczące rozliczenia inwentaryzacji. Wyników spisu z natury, który jest przeprowadzony w czynnym magazynie nie da się bezpośrednio porównać z danymi zawartymi z ewidencji księgowej. Wtedy należy je poprawić o przychody i rozchody, które miały miejsce podczas dokonywania spisu. Tak więc jeśli dana jednostka nie może sobie pozwolić na zamknięcie magazynu podczas dokonywania spisu z natury należy ograniczyć ruch składników do minimum. Można też wykonać szereg czynności, które ograniczają ruch składników inwentaryzowanych. Jest to: powołanie tymczasowego magazynu dostaw,  pobór składników majątku (przed przeprowadzeniem inwentaryzacji) w większej ilości niż zazwyczaj miało to miejsce, czyli takiej ilości, która umożliwi normalne funkcjonowanie jednostki podczas przeprowadzania spisu, a także przeprowadzenie inwentaryzacji w dniach wolnych od pracy lub też po godzinach pracy.

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Należy pamiętać podczas przeprowadzania inwentaryzacji majątku o możliwym ruchu środków trwałych i wyposażenia. Warto pozbawić prawa do wprowadzania zmian w ewidencji pracowników, którzy byli dotychczas do tego uprawnieni i nadać uprawienia do potwierdzania tej dokumentacji pracownikowi wyższego szczebla (lub komisji inwentaryzacyjnej). Można również wystosować komunikat do wszystkich pracowników o rozpoczęciu inwentaryzacji z prośbą o wstrzymanie przenoszenia wyposażenia ruchomego pomiędzy lokalizacjami. Szczególnie istotne jest by nadać środkom trwałym i elementom wyposażenia indywidualną numerację, która pozwoli precyzyjnie wskazać konkretny przedmiot i w ten sposób uniknąć sytuacji, iż wyposażenie jest spisywane kilkukrotnie, ponieważ zostało przeniesione do innego pomieszczenia.

Czytaj także

Ekspert:

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zdjęcia

Zasada "zamkniętych drzwi"
Zasada "zamkniętych drzwi"

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »