reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Inwentaryzacja > Jak inwentaryzować niskocenne środki trwałe

Jak inwentaryzować niskocenne środki trwałe

W zasadach (polityce) rachunkowości mamy zapisane, że środki trwałe powyżej 1500 zł do 3500 zł są wprowadzane do ewidencji środków trwałych i amortyzowane jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania. Czy całkowicie zamortyzowane niskocenne środki trwałe należy inwentaryzować drogą spisu z natury?

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

RADA

Tak, należy je inwentaryzować drogą spisu z natury (jeśli oczywiście nie są to środki trwałe, do których dostęp jest znacznie utrudniony – te inwentaryzuje się drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników).

UZASADNIENIE

Ustawa o rachunkowości (art. 26 ust. 1) bezpośrednio nakłada obowiązek inwentaryzacji środków trwałych, przy czym może być ona dokonywana:

• drogą spisu z natury (art. 26 ust. 1 pkt 1 uor) – w przypadku większości środków trwałych,

• metodą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników (art. 26 ust. 1 pkt 3 uor) – w przypadku środków trwałych, do których dostęp jest znacznie utrudniony.

Zasady przeprowadzania inwentaryzacji metodą weryfikacji

Niezależnie od stosowanej metody inwentaryzacji wszystkie środki trwałe muszą zostać zinwentaryzowane. Dotyczy to także środków trwałych tzw. niskocennych, które zgodnie z polityką rachunkowości w dniu oddania do używania są całkowicie amortyzowane.

Inwentaryzacja niskocennych środków trwałych stanowi nie tylko sposób zweryfikowania istnienia tych składników majątku (kontrola majątku), ale również pozwala na rozliczanie osób materialnie za nie odpowiedzialnych.

Przypomnijmy, że istnieje możliwość dokonywania inwentaryzacji środków trwałych raz w ciągu 4 lat, w przypadku gdy znajdują się one na terenie strzeżonym (art. 26 ust. 3 pkt 3 uor). Jeżeli jednostka stosuje takie uproszczenie, to w latach, w których nie dokonuje spisu z natury niskocennych środków trwałych, powinna dokonać ich inwentaryzacji drogą weryfikacji (na każdy dzień bilansowy).

Spis z natury jako jedna z form inwentaryzacji


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 26 ust. 1 i 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1100


Irena Pazio

główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama