REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem nieruchomości lub lokalu - zapisy w księgach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Jesionowska

REKLAMA

Jakie prawa i obowiązku ma wynajmujący? Czy kaucja zwrotna wpływa na wynik finansowy okresu? W jaki sposób płatność czynszu wpływa na ewidencję księgową? Jak właściwie zaksięgować refakturę mediów? Czy remont w wynajmowanym lokalu jest ulepszeniem w obcym środku trwałym?

Umowa najmu została określona w art. 659-679 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi unormowaniami, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Przedmiotem tej umowy mogą być wszelkie rzeczy, zarówno ruchome, np. maszyny, jak i nieruchomości. Należy przy tym podkreślić, że umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie.

Na mocy przepisów kodeksu cywilnego, do podstawowych obowiązków wynajmującego należą:

- wydanie rzeczy najemcy w stanie przydatnym do umówionego użytku,

- utrzymywanie przedmiotu najmu w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy, to bowiem wynajmującego obciążają naprawy, usuwanie usterek, jak również przeprowadzanie remontów kapitalnych,

- w sytuacji gdy przedmiot najmu ulegnie zniszczeniu z przyczyn, za które odpowiada wynajmujący, jest on zobowiązany do przywrócenia go do stanu poprzedniego - jeżeli to możliwe, albo do rozwiązania umowy poprzez wypowiedzenie; najemcy przysługuje wówczas roszczenie odszkodowawcze.

Natomiast do podstawowych obowiązków najemcy należą:

- płacenie czynszu,

- czynienie drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem rzeczy np. malowanie ścian, drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych,

- używanie rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowanie nad nią pieczy,

- po zakończeniu umowy zwrot przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym, z tym że nie ponosi on odpowiedzialności za normalne zużycie rzeczy.

Najważniejszą sprawą przy najmie nieruchomości jest prawidłowe sporządzenie umowy najmu. Od jej postanowień zależeć będzie późniejsze rozliczenie dokonanego najmu w księgach rachunkowych.

Kaucja

Przy zawarciu umowy najmu wynajmujący może pobrać kaucję, która będzie stanowić dla niego zabezpieczenie prawidłowego wykonania umowy oraz ewentualnej utraty należności od najemcy.

Umowa najmu nieruchomości powinna szczegółowo określać wysokość pobranej kaucji, jej charakter, sposób i moment rozliczenia kaucji w konkretnych sytuacjach lub też jej zwrot w przypadku niewykorzystania.

Tak więc, w zależności od postanowień umowy, kaucja może:

- podlegać zwrotowi po wygaśnięciu umowy najmu,

- podlegać zarachowaniu na poczet spłaty zobowiązania z tytułu czynszu,

- stanowić odszkodowanie za odstąpienie przez najemcę od zawarcia umowy lub odszkodowanie za zniszczenie (pogorszenie stanu) przedmiotu umowy.

Od sposobu zaś jej rozliczenia zależeć będzie też sposób księgowania kaucji.

Zapisy w księgach wynajmującego:

1) wpływ kaucji: Wn konto „Rachunek bankowy” lub „Kasa”/Ma konto „Pozostałe rozrachunki”,

2) zwrot kaucji: Wn konto „Pozostałe rozrachunki”/Ma konto „Rachunek bankowy” lub „Kasa”,

3) zaliczenie kaucji na poczet zaległego czynszu: Wn konto „Pozostałe rozrachunki”/Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami”,

4) przepadek kaucji - zaliczenie kaucji do przychodów jako odszkodowanie: Wn konto „Pozostałe rozrachunki”/Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne”.

Natomiast w księgach najemcy:

1) wpłata kaucji: Wn konto „Pozostałe rozrachunki”/Ma konto „Rachunek bankowy” lub „Kasa”,

2) zwrot kaucji: Wn konto „Rachunek bankowy” lub „Kasa”/Ma konto „Pozostałe rozrachunki”,

3) przepadek kaucji: Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”/Ma konto „Pozostałe rozrachunki”,

4) zaliczenie kaucji na poczet spłaty zobowiązania z tytułu czynszu: Wn konto „Rozrachunki z dostawcami”/Ma konto „Pozostałe rozrachunki”.

Należy podkreślić, że wpłata kaucji nie rzutuje na wysokość wyniku finansowego najemcy, gdyż wydatek ten nie jest kosztem działalności operacyjnej w rachunku zysków i strat. Kosztami takimi są wyłącznie wydatki o charakterze definitywnym, trwałym i niepodlegającym zwrotowi.

Jedynie w przypadku odstąpienia najemcy od umowy najmu lub gdy umowa nie zostanie zrealizowana prawidłowo (np. lokal zostanie zwrócony w pogorszonym stanie), kaucję należy zaliczyć na poczet odszkodowania na rzecz wynajmującego. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. f ustawy o rachunkowości. W tej sytuacji wpłacona kaucja musi być potraktowana jako koszt pozostałej działalności operacyjnej.

Ewidencja kaucji w bilansie

Kaucję należy również ująć w bilansie. I tak, w przypadku wynajmującego zobowiązanie z tytułu pobranej kaucji należy ująć w pozycji B.III.2 lit. I pasywów jako „Inne zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek”. W rachunku zysków i strat kwotę otrzymanej (zapłaconej) kaucji należy ująć jako „Inne przychody operacyjne” w pozycji G.III wariantu kalkulacyjnego, lub w poz. D.III. w przypadku sporządzania wariantu porównawczego.

Natomiast najemca musi kaucję ująć w pozycji B.II.2 lit. C) aktywów jako „Inne należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek”. W rachunku zysków i strat kwotę zapłaconej kaucji należy wykazać jako „Inne koszty operacyjne” w pozycji H.III. wariantu kalkulacyjnego lub w pozycji E.III wariantu porównawczego.

Skutki podatkowe zapłaconej kaucji

W świetle podatku dochodowego pobrana kaucja nie będzie stanowiła przychodu, gdyż podlega zwrotowi lub rozliczeniu. Jednakże sposób rozliczenia kaucji będzie miał wpływ na przychody i koszty, i to zarówno po stronie wynajmującego, jak i najemcy. Zwrot kaucji zgodnie z umową nie będzie powodował u najemcy powstania przychodów, a u wynajmującego nie będzie kosztem podatkowym. Jednakże, w przypadku gdy kaucja podlega rozliczeniu (w całości bądź w części) jako odszkodowanie z tytułu odstąpienia od umowy lub jako odszkodowanie za zniszczenie lub pogorszenie przedmiotu umowy najmu, wówczas u wynajmującego będziemy mieć do czynienia z przychodem podatkowym. Natomiast u najemcy nie będzie kosztem podatkowym, gdyż przepadek kaucji nie stanowi wydatku, który ma związek z uzyskaniem przychodu.

W odniesieniu do podatku od towarów i usług ważne jest, by umowa najmu określała zwrotny charakter kaucji (pismo Ministerstwa Finansów z 24 maja 1997 r., nr PP1-7203-88/96/ZD). Związane jest to z tym, że pobranie kaucji zwrotnej, która jest najemcy zwracana w całości po zakończeniu umowy, nie jest obrotem w rozumieniu przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i nie rodzi obowiązku podatkowego. Kaucja nie podlega opodatkowaniu, gdyż ma charakter zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy najmu i w całości podlega zwrotowi po wygaśnięciu umowy.

Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć wyrok z 29 kwietnia 1999 r. (I SA/Wr 1861/97) Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, iż „jeżeli - zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a kwoty kaucji gwarancyjnej jako podlegającej zwrotowi nie można uznać za należnej skarżącym - nie można również zaliczyć jej do podstawy opodatkowania tym podatkiem. W przypadku bowiem kaucji gwarancyjnej istotny jest jej charakter zabezpieczający prawidłowość wykonania zobowiązania, czyniący z niej świadczenie zwrotne, co oznacza, że po jego zrealizowaniu uprawnionemu podmiotowi przysługuje roszczenie o zwrot kwoty kaucji. Kwota ta nie może zatem być uznana za należną skarżącym z tytułu sprzedaży towarów, skoro miała ona jedynie spełniać rolę zabezpieczenia dla banku wykonania całości świadczenia przez kupującego towar”. Mimo że wyrok został wydany w oparciu o przepisy starej ustawy o podatku od towarów i usług, to znajduje on zastosowanie również i w obowiązującym stanie prawnym.

Należy więc pamiętać, że kaucji nie trzeba dokumentować fakturą VAT, gdyż nie stanowi ona czynności podlegającej opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynsz za wynajem nieruchomości

Podstawowym obowiązkiem, który wynika z umowy najmu, jest uiszczanie czynszu pieniężnego umówionego przez strony umowy. Każda umowa najmu powinna regulować co najmniej wysokość czynszu lub sposób określania jego wysokości, sposób i termin jego płatności.

W umowie powinien też być określony termin doręczenia faktury dokumentującej uiszczenie czynszu.

Dla celów rachunkowych istotne znaczenie będzie miał termin zapłaty czynszu wynikający z umowy najmu. W praktyce wyróżnia się 3 rodzaje czynszów:

- płatny z góry,

- płatny miesięcznie,

- płatny z dołu.

Czynsz płatny z góry

Kiedy mamy do czynienia z czynszem płatnym z góry, to musimy go ująć w księgach rachunkowych najemcy jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Taki sposób postępowania - zgodny z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości - zapewnia przestrzeganie zasady współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, wyrażającej się tym, że do aktywów danego okresu sprawozdawczego należy zaliczać koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych. Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów występują wówczas, gdy moment poniesienia kosztów wyprzedza znacznie wpływ tych kosztów na efekty działalności gospodarczej w postaci przychodów. Gdybyśmy ujęli je w całości w okresie sprawozdawczym, w którym je poniesiono, obniżylibyśmy wynik finansowy za ten okres i to w istotnym stopniu. Dlatego też czynsz płatny z góry należy ująć w rozliczeniach międzyokresowych kosztów.

W bilansie zaś ten koszt należy prezentować w dwóch grupach, tj. jako długoterminowe rozliczenia miedzyokresowe (Aktywa trwałe - poz. A.V.2.) i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe (Aktywa obrotowe - poz. B.IV.).

W księgach rachunkowych operacja dotycząca czynszu płatnego z góry może wyglądać następująco:

1) faktura dokumentująca poniesienie kosztu czynszu za najem lokalu (dla uproszczenia pominięto VAT): Wn konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” (w analityce: czynsz za lokal)/Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”,

2) rozliczenie aktywowanego kosztu czynszu za najem lokalu w części przypadającej za dany okres sprawozdawczy: Wn konto „Usługi obce” (w analityce: czynsz za lokal)/Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” (w analityce: czynsz za lokal),

3) w przypadku prowadzenia równolegle ewidencji kosztów wg miejsc ich powstawania: Wn konto „Koszty wydziałowe” lub „Koszty ogólnego zarządu”/Ma konto „Rozliczenie kosztów”.

Czynsz płatny z dołu

Jeśli mamy do czynienia z czynszem płatnym z dołu, to należy go ujmować w księgach najemcy z chwilą korzystania z usługi jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy, do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów zalicza się koszty dotyczące danego okresu sprawozdawczego, które nie zostały jeszcze poniesione, ale są spodziewane lub przewidywane i powstaną w przyszłości. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów są wykazywane w pasywach bilansu (Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania - poz. IV.2), w podziale na krótkoterminowe i długoterminowe.

Ewidencja księgowa czynszu płatnego z dołu może wyglądać następująco:

1) utworzenie i uzupełnienie rezerwy na koszty czynszu za najem lokalu, której wartość jest oszacowana na podstawie umowy najmu: Wn konto „Usługi obce” (w analityce: czynsz za lokal)/Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” (w analityce: czynsz za lokal),

2) rzeczywiste koszty czynszu najmu lokalu (dla uproszczenia pominięto zapis VAT): Wn konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” (w analityce: czynsz za lokal)/Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”.

Jeżeli przyszłe koszty potwierdzone fakturami okażą się inne niż utworzona rezerwa, to trzeba będzie dokonać korekty kosztów usług obcych albo wysokości utworzonej rezerwy.

Czynsz opłacany za okres bieżący

Strony mogą również zastrzec w umowie najmu, że czynsz będzie płatny miesięcznie. Stanowić on wówczas będzie koszt działalności operacyjnej najemcy w okresie jego poniesienia. Oznacza to, że wpływa on też w całości na wysokość wyniku finansowego za dany okres sprawozdawczy. Zaś jego ewidencja zależeć będzie od przyjętej metody ewidencji kosztów w danej jednostce.

W praktyce stosuje się trzy metody ewidencji kosztu:

- metoda uproszczona - z zastosowaniem kont zespołu 4 „Koszty według rodzajów”,

- metoda uproszczona - z użyciem kont zespołu 5 „Koszty według miejsc powstawania”,

- metoda pełna - w oparciu o konta zespołu 4 i 5.

Ewidencja księgowa czynszu płatnego miesięcznie może wyglądać następująco:

1) czynsz z tytułu najmu lokalu (dla ułatwienia pominięto zapis VAT): Wn konto „Usługi obce” (w analityce: czynsz za lokal)/Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”,

2) w przypadku prowadzenia równolegle ewidencji kosztów wg miejsc ich powstawania: Wn konto „Koszty wydziałowe” lub „Koszty ogólnego zarządu”/Ma konto „Rozliczenie kosztów”.

Refakturowanie usług związanych z najmem lokalu

Bardzo często z umowy najmu wynika też konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z najmem lokalu, jak np. za usługi telekomunikacyjne, dostawy energii elektrycznej, cieplnej, gazu, wody, wywóz śmieci itp.

Faktury za tzw. media wystawiane są na wynajmującego, który może wydatki te przenieść na najemcę. W takiej sytuacji mamy właśnie do czynienia z refakturowaniem.

Co prawda przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują terminu „refakturowanie”, jednakże jest to proces ugruntowany przez wieloletnią praktykę.

Również Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku dopuszczalności „refakturowania”. W piśmie z 14 lipca 1995 r., nr PP3-8218-311/95/MR ministerstwo poinformowało, że „w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług nie występuje pojęcie refakturowania. Pojęcie takie występuje w mowie potocznej. Zgodnie z art. 2 ustawy 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne czynności wymienione w tym przepisie. W przypadku refakturowania mamy do czynienia z sytuacją, gdy jeden podmiot nabywa usługę, którą następnie odsprzedaje innemu podmiotowi, przy czym sprzedający nie jest bezpośrednim usługodawcą. Zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem, czynność polegająca na sprzedaży usług podlega opodatkowaniu. Czynności te, jeżeli wykonywane są przez podatników podatku od towarów i usług, powinny być udokumentowane fakturami lub rachunkami uproszczonymi”.

Co prawda pismo zostało wystosowane pod rządami starej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, to jednak jest ono również aktualne w obowiązującym stanie prawnym w tym zakresie.

Aby prawidłowo dokonać refakturowania, musimy pamiętać o kilku prawidłowościach, tj.:

- przedmiotem refakturowania muszą być usługi,

- sprzedaż (a właściwie odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu, bez jakiejkolwiek marży narzuconej przez odsprzedającego,

- podmiot, który dokonuje refakturowania, wystawia na rzecz nabywcy fakturę (refakturę), z uwzględnieniem tej samej stawki VAT (bądź stosując zwolnienie od podatku), która widnieje na fakturze pierwotnej wystawionej przez usługodawcę,

- w umowie między kontrahentami powinno być zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu (refakturowaniu) danego rodzaju czynności.

Jeżeli którykolwiek z powyższych warunków nie zostanie spełniony, to dokonanie refakturowania jest niemożliwe. Oznacza to, że świadczenie, które miało być refakturowane, należy potraktować jako świadczenie nowej usługi.

Dla najemcy koszty refakturowanych usług stanowią koszty działalności operacyjnej. W księgach rachunkowych ewidencjonuje się je w okresie ich poniesienia zgodnie z rodzajem danych usług, tj. na poszczególnych kontach zespołu 4 - „Zużycie materiałów i energii” oraz „Usługi obce”.

Ewidencja księgowa refakturowania może przebiegać następująco:

1) faktura VAT dokumentująca zakup usług np. wywozu nieczystości: Wn konto „Rozliczenie zakupu” (wartość netto) i Wn konto „VAT naliczony i jego rozliczenie” (VAT)/Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”(kwota brutto),

2) rozliczenie zakupionej usługi: Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5/Ma konto „Rozliczenie zakupu”,

3) faktura VAT wystawiona przez wynajmującego finalnemu odbiorcy (najemcy) - refakturowanie usług: Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami” (kwota brutto)/Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne” (wartość netto) i Ma konto „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego” (VAT).

Ulepszenia w wynajmowanym lokalu

Bardzo często najemca musi w wynajmowanym lokalu poczynić nakłady na wykonanie niezbędnych prac, by móc w pełni prowadzić działalność gospodarczą. Takie nakłady stanowią w księgach rachunkowych ulepszenia w obcych środkach trwałych.

Trzeba jednak podkreślić, że ulepszenia należy odróżnić od ponoszonych w trakcie użytkowania lokalu wydatków remontowych, do których ponoszenia najemca jest obowiązany w świetle przepisów kodeksu cywilnego. Ulepszenia, o które nam chodzi, to nakłady polegające na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji, powodujące zwiększenie wartości użytkowej tego środka, np. wstawienie ścianek działowych, wymiana stolarki okiennej, zamontowanie rolet, okratowanie okien, wyłożenie glazurą pomieszczeń socjalnych itp.

W związku z tym, że mamy do czynienia z obcym środkiem trwałym, poniesione przez nas koszty na ulepszenie nie mogą powiększać jego wartości, gdyż figuruje on w ewidencji właściciela, a nie użytkownika. Ulepszenia w obcych środkach trwałych stanowią więc w księgach rachunkowych jednostki odrębne obiekty inwentarzowe i klasyfikowane są w odpowiednich grupach, w zależności od środka trwałego, którego dotyczą.

Nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego księgowane powinny być na bieżąco (w momencie poniesienia) na koncie „Środki trwałe w budowie”.

Prawidłowy zapis tego zdarzenia powinien przedstawiać się następująco: Wn konto „Środki trwałe w budowie”/Ma konto „Rozliczenie zakupu” albo „Rachunek bankowy”, „Kasa”, „Pozostałe rozrachunki”, „Koszty działalności pomocniczej”.

Po zakończeniu zaś ulepszenia należy całą wartość wyksięgować z konta „Środki trwałe w budowie” i wprowadzić jako odrębny środek trwały o nazwie „Ulepszenie w obcym środku trwałym”, co może wyglądać następująco: Wn konto „Środki trwałe” (w analityce: „Ulepszenie w obcym środku trwałym”)/Ma konto „Środki trwałe w budowie”. Tak ustalona wartość początkowa stanowi podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się na ogólnych zasadach wynikających z ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że należy ich dokonywać zgodnie z art. 32 ustawy, tj. drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. O długości okresu amortyzacji może decydować sam najemca, ustalając indywidualną stawkę amortyzacyjną, uwzględniającą przewidywany czas trwania umowy najmu.

Zapis w tym zakresie powinien wyglądać następująco:

Wn konto „Koszty według rodzajów” (w analityce: „Amortyzacja”)/Ma konto „Odpisy umorzeniowe środków trwałych” (w analityce: „Odpisy umorzeniowe ulepszenia w obcym środku trwałym”). Należy pamiętać, że amortyzację rozpoczyna się nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a kończy - nie później niż z chwilą zrównania sumy odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową tego środka trwałego lub rozwiązania umowy najmu.

Ulepszenie w obcym środku trwałym - ujecie podatkowe

Przy rozliczaniu ulepszenia w obcym środku trwałym należy pamiętać również o stronie podatkowej. Przepisy ustaw podatkowych nie definiują określenia „inwestycje w obcych środkach trwałych”. W praktyce przyjmuje się, że inwestycją tą są nakłady poniesione na ulepszenie, adaptację lub modernizację istniejącego środka trwałego używanego na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Pomimo braku jasnej definicji, nie bez znaczenia pozostają unormowania art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które pozwalają na dokonywanie amortyzacji od ulepszeń w obcych środkach trwałych, i to niezależnie od okresu ich używania. Jednakże - ustalając stawki amortyzacyjne dla inwestycji w obcych środkach trwałych - należy uwzględnić przepisy art. 16j ust. 4 ustawy, co oznacza, że stawki te mogą być ustalone indywidualnie, z tym że dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. W przypadku środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT, okres amortyzacji powinien wynosić:

- 24 miesiące - gdy ich wartość początkowa nie przekracza 25 000 zł,

- 36 miesięcy - gdy ich wartość początkowa jest wyższa od 25 000 zł i nie przekracza 50 000 zł,

- 60 miesięcy - w pozostałych przypadkach.

W odniesieniu zaś dla środków transportu, w tym samochodów osobowych, okres amortyzacji powinien wynosić 30 miesięcy.

W myśl art. 16g ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych ustala się stosując cenę nabycia lub koszt wytworzenia oraz ewentualnie koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania ich do używania.

W przypadku przyjęcia dla celów bilansowych okresów amortyzacji krótszych niż określone w przepisach podatkowych, odpisy amortyzacyjne w kwocie przekraczającej wielkość obliczoną wg przepisów podatkowych nie będą uznane za koszty uzyskania przychodu.

Podstawa prawna:

l ustawa z 16 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.),

l ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.),

l ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Joanna Jesionowska

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System ICS-2 w transporcie drogowym i kolejowym – na to muszą uważać przewoźnicy. Od kwietnia 2025 r. ostatni etap wdrażania

Import Control System 2 (ICS2) ma służyć do przekazywania informacji o ładunkach między Unią Europejską a krajami trzecimi, a jego zadaniem jest uszczelnienie handlu z państwami spoza UE. Od kwietnia 2025 r. rozpoczął się ostatni etap wdrażania systemu ICS-2 dla sektora transportu drogowego i kolejowego.

Rząd źle oszacował dochody z VAT-u - największego źródła dochodów budżetowych. Eksperci: ogromna pomyłka i wzrost deficytu

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024 roku wpływy netto z tytułu podatku VAT wyniosły 287,7 mld zł, zaś brutto – 475,3 mld zł. To więcej niż w 2023 roku. Natomiast zgodnie z założeniami ustawy budżetowej na rok 2024, dochody z tytułu podatku VAT określono w wysokości 316,4 mld zł. Po nowelizacji zostały one obniżone do 293,5 mld zł. Za to o 14,6% spadły rok do roku zwroty z tytułu ww. podatku, tj. do wartości 187,6 mld zł. Eksperci komentujący te dane zauważają, że wyniki resortu rozminęły się z prognozami. Jednocześnie podkreślają, że zmniejszyła się tzw. luka VAT.

Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

REKLAMA

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA