REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składniki majątku o niskiej wartości - ewidencja księgowa

Katarzyna Domżała
W jaki sposób należy ewidencjonować szczotki, grzebienie, peleryny itp., a jak fotele i inne meble w salonie fryzjerskim? Gdzie można je zakwalifikować?

rada

W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli zakupione przedmioty nie spełniają warunków zaliczenia ich do środków trwałych, można zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie przekazania ich do używania.

uzasadnienie

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Do środków trwałych zaliczamy rzeczowe aktywa trwałe, których przewidywany okres użyteczności jest dłuższy niż rok i które są przeznaczone na potrzeby jednostki, są kompletne i zdatne do użytku. Dodatkowo z podatkowego punktu widzenia do środków trwałych zaliczamy te aktywa, których wartość początkowa przekracza 3500 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wartość początkowa nabywanych składników majątku (szczotek, grzebieni, peleryn, jak również foteli i innych mebli do zakładu fryzjerskiego) nie przekracza 3500 zł, a przewidywany okres ich użytkowania jest krótszy niż rok, można ich wartość odpisać bezpośrednio w koszty.

Jeżeli podatnik po upływie roku nadal będzie korzystał z danego składnika majątku na cele działalności gospodarczej, wówczas powinien go zakwalifikować do środków trwałych. W tym przypadku należy zapłacić odsetki związane z zaliczeniem do kosztów wydatków na nabycie tego przedmiotu.

Autopromocja

Przeliczanie dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r. (PDF)

Kup ebook:

Przeliczanie dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r. (PDF)

Jeśli wartość zakupionych składników majątku nie przekroczy 3500 zł, ale przewidywany okres ich użytkowania będzie dłuższy niż rok, możemy je wykazać na dwa sposoby:

l jako niskocenne środki trwałe, które można zamortyzować jednorazowo, lub

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

l wartość zakupu zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu w momencie faktycznego przekazania do użytkowania.

W przypadku mebli należy zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy konstrukcji tworzą po zamontowaniu całość. Jeżeli tak, to z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczenia, że ich zakup był dokonywany oddzielnie i udokumentowany odrębnymi fakturami. Ich wartość początkową ustala się na podstawie ceny całego zestawu.

Jeśli natomiast każdy z mebli może być użytkowany samodzielnie, to wartością początkową takiego składnika majątku będzie wartość jego poszczególnych elementów.

Przykład

Salon fryzjerski zakupił 4 krzesła obrotowe o wartości netto 600 zł każde oraz po 20 sztuk szczotek, grzebieni i peleryn, odpowiednio po 15, 10 i 25 zł netto.

Ponieważ są to składniki o niskiej wartości początkowej, postanowiono odnieść ich wartość bezpośrednio w koszty w momencie przekazania ich do zużycia.

Dodatkowo zamontowano szafki połączone ze sobą blatem. Na meble otrzymano dwie faktury: jedna dotycząca szafek górnych - wartość 1500 zł, druga dotycząca szafek dolnych wraz z blatem - wartość 2100 zł.

Łączna wartość mebli przekroczyła 3500 zł, a przewidywany okres ich używania będzie dłuższy niż rok, wobec tego zostały uznane za środki trwałe.

Ewidencja księgowa

1. Zakup krzeseł obrotowych:

Wn „Materiały” 2 400

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 2 400

2. Zakup szczotek, grzebieni i peleryn:

Wn „Materiały” 1 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 1 000

3. Oddanie do używania:

a) 4 krzeseł obrotowych

Wn „Zużycie materiałów” 2 400

Ma „Materiały” 2 400

b) po 10 sztuk grzebieni, szczotek i peleryn

Wn „Zużycie materiałów” 500

Ma „Materiały” 500

4. Zakup mebli:

Wn „Środki trwałe” 3 600

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 3 600

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 

W przypadku prowadzenia ewidencji w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy kierować się zapisami rozporządzenia MF w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Według tego rozporządzenia wyposażeniem są rzeczowe składniki majątku związane z prowadzoną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, do środków trwałych.

W przypadku zaliczenia nabytych składników majątku do wyposażenia należy pamiętać o prowadzeniu ewidencji wyposażenia. Obowiązek prowadzenia ewidencji dotyczy wyposażenia, którego wartość początkowa przekracza 1500 zł.

l art. 22a, 22d, 22f, 22g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

l art. 16a, 16d, 16h, 16i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

l rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Katarzyna Domżała

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA