reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ewidencjonować w księdze koszty przesyłki pokrywane przez kupującego

Jak ewidencjonować w księdze koszty przesyłki pokrywane przez kupującego

Prowadzę działalność polegającą na sprzedaży artykułów metalowych przez internet. Koszty wysłania paczek z zakupionym towarem są pokrywane przez nabywcę. W jaki sposób powinnam ewidencjonować w księdze koszty przesyłki pokrywane przez kupującego?

RADA

Otrzymywane przez Panią kwoty z tytułu sprzedawanych towarów powinna Pani ujmować w kolumnie 7 księgi, zaś kwoty na pokrycie kosztów przesyłki powinny być ujęte w kolumnie 8 księgi.

UZASADNIENIE

Ponieważ zgodnie ze słownikiem zawartym w § 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów używane w nim pojęcie „przychodu” oznacza przychód w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych, to odpowiedź na Pani pytanie należy rozpocząć od odwołania się do art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią ustępu 1 tego artykułu za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się:

kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się ponadto dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Z przedstawionego pytania wynika, że oprócz należności za sprzedawany towar otrzymuje Pani również należności na pokrycie kosztów wysyłki tych towarów. Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej definicje przychodu, należy uznać, że otrzymywane przez Panią kwoty stanowią przychód podlegający ewidencji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 20 czerwca 2006 r. nr PD-2/415/105/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdził, że:

Podatnik prowadząc działalność w zakresie sprzedaży wysyłkowej, ponosi szereg kosztów związanych z tą sprzedażą i mimo iż pośredniczy on tylko w przekazywaniu opłaty pocztowej między klientem a urzędem pocztowym, to opłata ta wpłacana na jego konto przez nabywcę stanowi część kwoty należnej z tytułu sprzedaży danego towaru.

Ewidencjonowanie w poszczególnych kolumnach księgi otrzymywanych kwot będzie zależało od ich kwalifikacji. I tak, w kolumnie 7 powinno się wpisywać przychody ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług. W kolumnie 8 powinny zaś być wpisywane pozostałe przychody. Ponieważ ustawodawca wymienił tylko przykładowo rodzaje przychodów, jakie powinny być wpisywane w kolumnie 8, takie jak m.in. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika, to należy uznać, że ma on charakter otwarty. W związku z tym otrzymywane przez Panią kwoty z tytułu sprzedawanych towarów powinna Pani ujmować w kolumnie 7 księgi, zaś kwoty otrzymywane na pokrycie kosztów przesyłki powinny być ujęte w kolumnie 8 księgi.

- § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz.1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229

Anna Zawadzka

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama