REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

W związku z kończącym się podstawowym okresem umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego planujemy skorzystać z przewidzianej w umowie opcji wykupu.

Czy jeżeli ze względu na niską wartość wykupu samochodu (ok. 2500 zł) zdecydujemy o niezaliczaniu go do środków trwałych, konieczne będzie prowadzenie ewidencji przebiegu dla tego pojazdu? Czy tak niska cena zakupu może zostać zakwestionowana przez urząd skarbowy? Czy dokonując wykupu samochodu, możemy odliczyć część VAT, biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie trwania umowy leasingowej wykorzystaliśmy już limit 6000 zł? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia w księgach rachunkowych spółki planowanych operacji.

RADA

Spółka zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji przebiegu samochodów niestanowiących składników jej majątku. Fakt niezaliczenia wykupionego samochodu do środków trwałych przez spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może budzić wątpliwości, czy stanowi on „składnik majątku” w myśl przepisów podatkowych (a tym samym, czy prowadzić ewidencję przebiegu, czy też nie). Dlatego by uniknąć ewentualnych sporów z organem podatkowym (czy wykupiony samochód jest składnikiem majątku, czy też nie), spółka powinna skorzystać z opcji wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych, a następnie dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania tego środka do używania.

Jeżeli wartość wykupionego samochodu nie będzie niższa od tzw. hipotetycznej wartości netto, to taka operacja nie powinna być kwestionowana przez organy podatkowe.

Niezależnie od faktu, że w trakcie trwania umowy spółka wykorzystała limit odliczenia 6000 zł podatku, w momencie wykupu samochodu będzie jej przysługiwać nowy limit odliczenia. Szczegóły wraz z przykładem liczbowym - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingu firmy zazwyczaj korzystają z opcji zakupu samochodu po cenie istotnie odbiegającej od jego wartości rynkowej. Często wartość ta nie przekracza 3500 zł, co daje podatnikom możliwość wyboru w zakresie zaliczenia zakupionego samochodu do środków trwałych.

Wątpliwość podatnika budzą ewentualne skutki bezpośredniego odniesienia w koszty wartości dokonanego zakupu. Wiąże się to zapewne z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten określa, że kosztów uzyskania przychodu nie stanowią wydatki z tytułu używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdu.

Nie wydaje się, by intencją ustawodawcy było nakładanie tego typu ograniczenia w stosunku do wydatków dotyczących samochodu stanowiącego własność spółki tylko dlatego, że nie został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Należy jednak nadmienić, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawodawca mówi wprost o analogicznym ograniczeniu w stosunku do samochodów osobowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych.

WAŻNE!

Aby uniknąć ewentualnych sporów z organem podatkowym (czy wykupiony samochód jest składnikiem majątku, czy też nie), a jednocześnie wartość zakupu odnieść w koszty bezpośrednio po zakupie, spółka może skorzystać z opcji wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych, a następnie dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania tego środka do używania (art. 16d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wartość, po jakiej został zakupiony samochód, nie powinna budzić wątpliwości organu podatkowego, jeżeli nie będzie niższa od tzw. hipotetycznej wartości netto. Wartość tę należy szacować, odejmując od wartości początkowej przedmiotu leasingu odpisy amortyzacyjne przypadające na okres umowy leasingowej, obliczone przy użyciu metody degresywnej z uwzględnieniem współczynnika 3.

Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, to zastosowanie będzie miał art. 17c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazany przepis upoważnia organ podatkowy do wyceny transakcji w wysokości wartości rynkowej, w sytuacji gdy cena przedmiotu leasingu pierwotnie określona przez strony umowy jest niższa od jego hipotetycznej wartości netto.

Odnośnie do odliczenia VAT z tytułu wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu, należy podkreślić, że kupno samochodu stanowi odrębną od wcześniejszej umowy leasingu operacyjnego transakcję, dla której przysługuje odrębny limit odliczenia VAT. Dlatego spółka będzie miała prawo do odliczenia 60% podatku, nie więcej niż 6000 zł - oczywiście przy założeniu istnienia związku dokonanego zakupu z wykonywaniem przez spółkę czynności opodatkowanych.

PRZYKŁAD

Spółka zawarła 3-letnią umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Po upływie podstawowego okresu umowy skorzystała z opcji wykupu samochodu za cenę 2000 zł + 22% VAT. Zakupiony samochód został uwzględniony w ewidencji środków trwałych i zamortyzowany jednorazowo w miesiącu oddania do używania.

Wartość początkowa samochodu w księgach rachunkowych leasingodawcy wynosiła 90 000 zł.

Obliczenie wartości hipotetycznej netto:

Odpisy amortyzacyjne w kolejnych latach:

1. rok: 90 000 × 20% × 3 = 54 000

2. rok: (90 000 - 54 000) × 20% × 3 = 21 600

W trzecim roku amortyzacja obliczona zostaje według metody liniowej, ponieważ odpis obliczony według stawki degresywnej byłby niższy.

3. rok: 90 000 × 20% = 18 000

Hipotetyczna wartość netto = 90 000 - (54 000 + 21 600 + 18 000) = 0

Księgowania:

1. Faktura VAT - zakup samochodu po zakończeniu umowy leasingu 2000 + 440 VAT

Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu” 2440 zł

Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki”

(w analityce: konto imienne leasingodawcy) 2440 zł

2. Rozliczenie dokonanego zakupu

a) VAT naliczony podlegający odliczeniu: 440 × 60% = 264 zł

Wn konto 223 „VAT naliczony i jego rozliczenie” 264 zł

b) Przyjęcie środka trwałego (OT) - wartość netto faktury wraz z częścią VAT niepodlegającą odliczeniu: 2000 + 176 zł

Wn konto 010 „Środki trwałe” 2176 zł

c) Wartość brutto faktury zakupu

Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu” 2440 zł

3. Jednorazowy odpis amortyzacyjny w miesiącu oddania samochodu do używania

Wn konto 408 „Amortyzacja” 2176 zł

Ma konto 070 „Umorzenie środków trwałych” 2176 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

- art. 16 ust. 1 pkt 51, art. 16d ust. 1, art. 17c pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589

- art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA