REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować umorzenie zobowiązania

AP
inforCMS

REKLAMA

Nasza firma zrezygnowała z części zobowiązania w zamian za to, że inwestor zrezygnował z gwarancji danej mu przez naszą firmę na prace, które wykonaliśmy. Nie wystawiliśmy na to żadnej faktury korygującej. Jak w takiej sytuacji zaksięgować umorzenie części zobowiązania?

Bartosz Wincek

biegły rewident, menedżer w dziale audytu Deloitte

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z rodzajem świadczeń wzajemnych, polegających na tym, że: a) firma umarza część należności z tytułu wykonanych prac na rzecz inwestora, umorzenie nie ma charakteru korekty zrealizowanej sprzedaży, b) inwestor zwalnia firmę z obowiązku świadczenia ochrony gwarancyjnej, zdefiniowanej zapewne w pierwotnej umowie o współpracy.

W efekcie realizacji tych świadczeń mają miejsce następujące zdarzenia: a) firma i inwestor dokonują, w drodze na przykład pisemnego porozumienia lub aneksu do umowy, wyceny i uzgodnienia parytetu wymiany świadczeń. Wycena sprowadza się w zasadzie do ustalenia wartości ochrony gwarancyjnej, b) firma rezygnuje z dochodzenia umorzonej części należności, c) ochrona gwarancyjna wygasa.

Instytucja gwarancji jest zależna od postanowień umowy pomiędzy kupującym i sprzedającym (w kodeksie cywilnym mówi się o dokumencie gwarancyjnym przekazywanym kupującemu przez sprzedającego). Zatem zgodnie z wolą stron umowy istnieje możliwość zwolnienia sprzedającego z obowiązku pełnienia funkcji gwaranta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy firma i inwestor dokonały już wyceny wzajemnych świadczeń, pozostaje odzwierciedlenie tej transakcji w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych obu podmiotów. My zajmiemy się analizą tego, w jaki sposób transakcję powinna ująć firma, czyli podmiot umarzający część swoich należności od inwestora. Przed dokonaniem zmian w księgach rachunkowych firma posiada: a) należności z tytułu wykonanych prac na rzecz inwestora oraz b) rezerwę na naprawy gwarancyjne (rezerwa może być skutkiem współpracy z jednym lub wieloma podmiotami zewnętrznymi). Domniemanie obecności rezerwy na gwarancje w księgach rachunkowych firmy pochodzi z art. 35d ust. 1 ustawy o rachunkowości, który mówi między innymi, że rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c) ustawy o rachunkowości, należności umorzone powinny w całości obciążyć pozostałe koszty operacyjne. Ponieważ w opisanej powyżej sytuacji mamy do czynienia z umorzeniem części należności handlowych w zamian za zwolnienie firmy z roli gwaranta, uzgodniona część tych należności powinna zostać odniesiona w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Pozostaje jeszcze kwestia rezerwy na naprawy gwarancyjne.

Autopromocja

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur

Kup książkę:

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur

W wyniku zwolnienia firmy z obowiązków gwaranta, rezerwa powinna zostać rozwiązana w części odpowiadającej szacunkom dokonanym przez firmę w odniesieniu do spodziewanych kosztów napraw gwarancyjnych z umowy z inwestorem. Rozwiązanie rezerwy następuje w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o rachunkowości.

Słusznie w zapytaniu zwraca się uwagę na fakt, że firma nie wystawiła żadnej faktury korygującej. Korekty sprzedaży mogą przecież odnosić się jedynie do już zrealizowanej sprzedaży i takich jej zmiennych, jak zafakturowane ceny, ilości itp. Natomiast opisana w zapytaniu sytuacja dotyczy ustalenia warunków rezygnacji i zwolnienia dostawcy (firmy) z obowiązku świadczenia ochrony gwarancyjnej. Jest więc zdarzeniem niezależnym w stosunku do wykonanych i zafakturowanych prac.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

(AP)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c)-d) oraz art. 35d ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  REKLAMA