REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w księgach rozliczyć fakturę zakupową

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W październiku otrzymaliśmy fakturę zakupową za usługi wykonane z listopada. Jak ją poprawnie zaksięgować? Od razu w październiku na zobowiązania, czy poprzez konto rozliczeniowe z zespołu 3, a potem w listopadzie przeksięgować na zobowiązania za pomocą dowodu księgowego PK. Księgując do października, VAT wprowadzamy do przeniesienia na listopad?

GRZEGORZ LEWIŃSKI

REKLAMA

Autopromocja

dział audytu, Grupa Gumułka Audyt

W opisanej sytuacji, gdy usługę wykonano i odebrano, ale brak jest jeszcze faktury, która wpłynie do jednostki w następnym miesiącu, mamy do czynienia z dostawą niefakturowaną. Rozwiązaniem ewidencyjnym stosowanym w takiej sytuacji jest konto „Rozliczenie zakupu usług”. Ewidencja księgowa na tym koncie dzielona jest na dwa momenty: rzeczowy związany z fizycznym wykonaniem usługi oraz prawnofinansowy związany z otrzymaniem i zaakceptowaniem faktury. Wspomniane momenty czasowe mogą wystąpić jednocześnie lub też w innych okresach sprawozdawczych. Dzięki użyciu konta „Rozliczenie zakupu usług” możliwe jest rozdzielenie ewidencyjne wymienionych momentów. Dzięki niezależnemu od siebie księgowaniu wartości zrealizowanych usług i zobowiązań wobec dostawcy możliwa jest konfrontacja dostawy z fakturą, ujęcie rezultatów kontroli ilościowo-jakościowej oraz przeprowadzenie ewentualnej korekty zobowiązań wobec dostawcy.

Odebranie wykonanej (niezafakturowanej) usługi powinno być potwierdzone dowodem pod datą jej wykonania - może być to np. protokół odbioru. Dowód taki potwierdza wykonanie niezafakturowanej usługi i jest podstawą do wystawienia polecenia księgowania dokumentującego ujęcie w księgach rachunkowych. Faktura natomiast potwierdza dokonanie sprzedaży wykonanej usługi i w księgach odbiorcy stanowi podstawę rozliczenia zakupionej usługi. Otrzymanie faktury jest momentem powstania zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz rodzi skutki podatkowe (VAT i podatki dochodowe).

Zapisy księgowe związane z rozliczeniem zakupu usług w momencie odebrania usługi (w przykładzie październik) na podstawie dowodu PK są następujące: strona Wn konta 40 „Koszty według rodzajów” i/lub konta zespołu 5 (w przypadku usług obciążających koszty); (wartość netto), strona Ma konta 30 „Rozliczenie zakupu” (wartość netto).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zapisy księgowe związane z rozliczeniem zakupu usług w momencie otrzymania faktury (w przykładzie listopad) są następujące: strona Wn konta 30 „Rozliczenie zakupu” (wartość brutto), strona Ma konta 21 „Rozrachunki z dostawcami” (wartość brutto), strona Wn konta 22 „VAT naliczony i jego rozliczenie” (VAT naliczony), strona Ma konta 30 „Rozliczenie zakupu” (VAT naliczony).

Na koniec okresu konto „Rozliczenie zakupu usług” może wykazywać saldo kredytowe, które oznacza wykonane roboty i usługi obce nie zafakturowane do końca okresu. Do bilansu wchodzi ono do pozycji pasywów „Zobowiązania z tytułu dostaw i usług”. Konto „Rozliczenie zakupu usług” nie powinno wykazywać salda debetowego. Oznaczałoby to, po pierwsze, wcześniejsze niż moment odbioru usługi księgowanie faktury (co jest nieprawidłowością) oraz po drugie zawyżoną wartość faktury w porównaniu z wartością wykonanej usługi.

Zaprezentowany powyżej sposób ewidencji zakupu usług świadczonych przez inne podmioty gospodarcze może być stosowany na bieżąco bądź tylko w przypadku wystąpienia wykonanych, a nie zafakturowanych do końca miesiąca usług obcych. Wybór zastosowanego rozwiązania przez jednostkę powinien być zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości opisany w jej polityce rachunkowości.


PODSTAWA PRAWNA

Art. 10 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

Wymiana tachografów w 2025 r. Komisja Europejska wprowadziła okres przejściowy. Edukacja zamiast kar - co to oznacza w praktyce?

Komisja Europejska niespodziewanie wprowadziła okres przejściowy dla przewoźników, którzy nie zdążyli wymienić tachografów na najnowsze modele G2V2. Do końca lutego 2025 roku służby kontrolne w krajach UE mają stosować łagodniejsze podejście, rezygnując z kar na rzecz edukacji. Choć dla wielu firm transportowych to ulga, ekspert Inelo przestrzega - dokument nie daje pełnej gwarancji ochrony przed mandatami. Co więcej, sierpniowy termin wymiany kolejnej generacji tachografów nie przewiduje takiego ułatwienia.

REKLAMA

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jak to zrobić i kiedy warto

Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.

Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

REKLAMA

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

REKLAMA