| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy wartość opakowań zabezpieczających materiały zwiększa cenę nabycia

Czy wartość opakowań zabezpieczających materiały zwiększa cenę nabycia

Jesteśmy firmą budowlaną. Prowadzimy pełną księgowość. Kupiliśmy płytki, które zostały przywiezione na palecie (bezzwrotnej). Na fakturze jest wyszczególniona pozycja płytek oraz pozycja palety transportowej. Jak zaksięgować taką fakturę? Czy wartość palety można doliczyć do wartości płytek i zaksięgować razem jako materiały?


RADA

Wartość palety bezzwrotnej to koszt związany z zakupem. Dlatego można ją doliczyć do wartości płytek i zwiększyć ich cenę nabycia.

UZASADNIENIE

Opakowanie to wytwór o określonej konstrukcji, którego zadaniem jest zabezpieczenie towaru lub otoczenia w trakcie transportu i przechowywania. Pełni często funkcję narzędzia marketingowego zachęcającego swoim estetycznym wyglądem oraz przekazem marketingowym (danymi na temat produktu) do nabycia towaru.

Opakowania możemy podzielić na następujące kategorie:

opakowania jednostkowe będące opakowaniem pojedynczych produktów, zazwyczaj stosowane w obrocie detalicznym,

opakowania zbiorcze będące opakowaniem co najmniej dwóch opakowań jednostkowych, zazwyczaj stosowane w procesach transportu i magazynowania,

opakowania transportowe będące opakowaniem produktów luzem lub opakowań jednostkowych (zbiorczych), stosowane w procesach transportu i magazynowania.

Opakowania można też podzielić pod względem możliwości ich dalszego wykorzystania - na opakowania jednorazowego użytku lub wielokrotnego użytku. Opakowania wielokrotnego użytku mogą być zwrotne lub bezzwrotne.

Obrót opakowaniami jest różnorodny, dlatego ewidencja księgowa zależy od tego, z jakimi opakowaniami mamy do czynienia. Na przykład własne opakowania wielokrotnego użytku ewidencjonuje się na osobnym koncie syntetycznym i odpisuje w koszty w momencie przekazania do używania albo dopiero w momencie wycofania z użytkowania.

Bezzwrotne opakowanie, które nie będzie wykorzystane w dalszej działalności i prawdopodobnie stanowi odpad - zwiększa cenę nabycia aktywów.

W omawianym przypadku mamy do czynienia z bezzwrotnym opakowaniem. Ponieważ kupujący nie będzie go wykorzystywał w swojej działalności, następuje jego wycofanie z użytku. Należy je traktować jako opakowanie jednorazowego użytku.

W przypadku materiałów ustawa o rachunkowości daje możliwości stosowania dwóch metod wyceny początkowej:

• według ceny nabycia, tj. wartość opakowań zalicza się do ceny nabycia materiałów,

• według ceny zakupu, tj. wartość opakowań obciąża koszty w momencie zakupu - jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki.

Należy też pamiętać o stosowanym rachunku kosztów. Koszty zakupu wyodrębnia się osobno wtedy, gdy dotyczą zapasów materiałów lub dotyczą materiałów, które nie są zużywane na jednym placu budowy, lub dotyczą zakupu materiałów na cele ogólnogospodarcze.

Koszty zakupu wyodrębnia się osobno tylko wówczas, gdy wielkość ich jest nieznaczna i zaliczenie ich do kosztów okresu bieżącego nie zniekształciłoby wyniku finansowego. Zaleca się jednak, aby koszty zakupu zwiększyły cenę nabycia materiałów.

Przykład

Spółka budowlana kupiła płytki, które zostały dostarczone na palecie. Paleta nie podlega zwrotowi.

Faktura zakupu:

wartość brutto - 12 200 zł,

wartość netto płytek - 9800 zł,

wartość netto palety - 200 zł,

VAT naliczony - 2200 zł.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie faktury:

Wn„Rozliczenie zakupu” 10 000

Wn„VAT naliczony” 2 200

Ma„Rozrachunki z dostawcami” 12 200

2. Dostawa towaru:

Wn„Materiały” 10 000

Ma„Rozliczenie zakupu” 10 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 28 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Maria Rubinkowska

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »