REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wartość opakowań zabezpieczających materiały zwiększa cenę nabycia

Maria Rubinkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy firmą budowlaną. Prowadzimy pełną księgowość. Kupiliśmy płytki, które zostały przywiezione na palecie (bezzwrotnej). Na fakturze jest wyszczególniona pozycja płytek oraz pozycja palety transportowej. Jak zaksięgować taką fakturę? Czy wartość palety można doliczyć do wartości płytek i zaksięgować razem jako materiały?

RADA

Autopromocja

Wartość palety bezzwrotnej to koszt związany z zakupem. Dlatego można ją doliczyć do wartości płytek i zwiększyć ich cenę nabycia.

UZASADNIENIE

Opakowanie to wytwór o określonej konstrukcji, którego zadaniem jest zabezpieczenie towaru lub otoczenia w trakcie transportu i przechowywania. Pełni często funkcję narzędzia marketingowego zachęcającego swoim estetycznym wyglądem oraz przekazem marketingowym (danymi na temat produktu) do nabycia towaru.

Opakowania możemy podzielić na następujące kategorie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

opakowania jednostkowe będące opakowaniem pojedynczych produktów, zazwyczaj stosowane w obrocie detalicznym,

opakowania zbiorcze będące opakowaniem co najmniej dwóch opakowań jednostkowych, zazwyczaj stosowane w procesach transportu i magazynowania,

opakowania transportowe będące opakowaniem produktów luzem lub opakowań jednostkowych (zbiorczych), stosowane w procesach transportu i magazynowania.

Opakowania można też podzielić pod względem możliwości ich dalszego wykorzystania - na opakowania jednorazowego użytku lub wielokrotnego użytku. Opakowania wielokrotnego użytku mogą być zwrotne lub bezzwrotne.

Obrót opakowaniami jest różnorodny, dlatego ewidencja księgowa zależy od tego, z jakimi opakowaniami mamy do czynienia. Na przykład własne opakowania wielokrotnego użytku ewidencjonuje się na osobnym koncie syntetycznym i odpisuje w koszty w momencie przekazania do używania albo dopiero w momencie wycofania z użytkowania.

Bezzwrotne opakowanie, które nie będzie wykorzystane w dalszej działalności i prawdopodobnie stanowi odpad - zwiększa cenę nabycia aktywów.

W omawianym przypadku mamy do czynienia z bezzwrotnym opakowaniem. Ponieważ kupujący nie będzie go wykorzystywał w swojej działalności, następuje jego wycofanie z użytku. Należy je traktować jako opakowanie jednorazowego użytku.

W przypadku materiałów ustawa o rachunkowości daje możliwości stosowania dwóch metod wyceny początkowej:

• według ceny nabycia, tj. wartość opakowań zalicza się do ceny nabycia materiałów,

• według ceny zakupu, tj. wartość opakowań obciąża koszty w momencie zakupu - jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki.

Autopromocja

Należy też pamiętać o stosowanym rachunku kosztów. Koszty zakupu wyodrębnia się osobno wtedy, gdy dotyczą zapasów materiałów lub dotyczą materiałów, które nie są zużywane na jednym placu budowy, lub dotyczą zakupu materiałów na cele ogólnogospodarcze.

Koszty zakupu wyodrębnia się osobno tylko wówczas, gdy wielkość ich jest nieznaczna i zaliczenie ich do kosztów okresu bieżącego nie zniekształciłoby wyniku finansowego. Zaleca się jednak, aby koszty zakupu zwiększyły cenę nabycia materiałów.

Przykład

Spółka budowlana kupiła płytki, które zostały dostarczone na palecie. Paleta nie podlega zwrotowi.

Faktura zakupu:

wartość brutto - 12 200 zł,

wartość netto płytek - 9800 zł,

wartość netto palety - 200 zł,

VAT naliczony - 2200 zł.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie faktury:

Wn„Rozliczenie zakupu” 10 000

Wn„VAT naliczony” 2 200

Ma„Rozrachunki z dostawcami” 12 200

2. Dostawa towaru:

Wn„Materiały” 10 000

Ma„Rozliczenie zakupu” 10 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 28 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Maria Rubinkowska

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA