REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy rozliczyć różnice kursowe w księgach rachunkowych

Emilia Fedio-Kędra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Klient nabył w tym roku towar. 10 proc. wartości faktury zapłacił przed nabyciem towaru w sierpniu, a 80 proc. zapłaty nastąpiło po dostawie w październiku. Czy różnice kursowe powinny zostać rozliczone osobno, tj. dla zapłaconych 10 proc. wartości, a potem dla pozostałej wartości?

Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

Autopromocja

• kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,

• średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji.

Powstałe na ten dzień różnice kursowe odnosi się na mocy art. 30 ust. 4 ustawy o rachunkowości odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych lub, w uzasadnionych przypadkach, do kosztu wytworzenia produktów, ceny nabycia towarów, ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środków trwałych w budowie lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami ustawy różnice kursowe powinny zostać rozliczone w dacie uregulowania poszczególnych części zobowiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo spółka nabyła towar 2 sierpnia 2007 r. (również data faktury) od dostawcy zagranicznego. Wartość faktury 200 000 euro. 10 proc. wartości faktury zostało uregulowane 10 sierpnia 2007 r. 80 proc. wartości faktury zapłacono 25 października 2007 r. Fizyczna dostawa towarów miała miejsce 25 października 2007 r. Dla uproszenia nie wprowadzamy cła oraz podatku VAT.

1. Zobowiązanie ujmujemy w księgach rachunkowych spółki w dniu 2 sierpnia przeliczone wg średniego kursu NBP, chyba że w zgłoszeniu celnym został ustalony inny kurs. W przykładzie przyjmujemy, że 2 sierpnia obowiązujący kurs średni NBP euro wynosił 3,85, natomiast kurs ustalony w dokumencie celnym wynosił 3,82 zł/euro. W tej sytuacji obowiązującym kursem jest kurs 3,82 zł/euro. Zobowiązanie wprowadzamy do ksiąg zapisem: strona Wn konta „Rozliczenie zakupu”, strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami” - 200 000 euro x 3,82 zł = 764 000 zł.

2. Spłaty części (10 proc.) zobowiązania 10 sierpnia. Do wyceny przyjmujemy kurs sprzedaży euro banku, z którego usług korzysta jednostka - 3,85 zł.

Zrealizowane różnice kursowe - różnice pomiędzy kursem z dnia powstania rozrachunku (2 sierpnia) a kursem zastosowanym w momencie rozliczenia części zobowiązania:

Wartość spłaconego zobowiązania: 10 proc. x 200 000 euro x 3,85 = 77 000 zł.: strona Wn konta „Rozrachunki z dostawcami”, strona Ma „Rachunek bieżący”. Ujemne różnice kursowe - koszty finansowe 20 000 euro x (3,85-3,82) = 600 zł: strona Wn konta „Koszty finansowe”, strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami”.

Przyjęcie towarów do magazynu - 764 000 zł: strona Wn konta „Towary”, strona Ma „Rozliczenie zakupu”.

3. Spłatą części (80 proc.) wartości zobowiązania w dniu 25 października:

Do wyceny przyjmujemy kurs sprzedaży euro banku, z którego usług korzysta jednostka 3,84 zł/euro. Wartość spłaconego zobowiązania: 80 proc x 200 000 euro x 3,84 zł/euro = 614 400 zł.: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami”.

Różnice kursowe: 160 000 euro x (3,84-3,82) = 3200 zł (ujemne różnice kursowe - koszty finansowe): strona Wn konta „Koszty finansowe”, strona Ma „Rozrachunki z dostawcami”.

EMILIA FEDIO-KĘDRA

specjalista w departamencie projektów audytorskich PKF Consult

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA