REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy rozliczyć różnice kursowe w księgach rachunkowych

Emilia Fedio-Kędra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Klient nabył w tym roku towar. 10 proc. wartości faktury zapłacił przed nabyciem towaru w sierpniu, a 80 proc. zapłaty nastąpiło po dostawie w październiku. Czy różnice kursowe powinny zostać rozliczone osobno, tj. dla zapłaconych 10 proc. wartości, a potem dla pozostałej wartości?

Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

REKLAMA

Autopromocja

• kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,

• średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji.

Powstałe na ten dzień różnice kursowe odnosi się na mocy art. 30 ust. 4 ustawy o rachunkowości odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych lub, w uzasadnionych przypadkach, do kosztu wytworzenia produktów, ceny nabycia towarów, ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środków trwałych w budowie lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami ustawy różnice kursowe powinny zostać rozliczone w dacie uregulowania poszczególnych części zobowiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo spółka nabyła towar 2 sierpnia 2007 r. (również data faktury) od dostawcy zagranicznego. Wartość faktury 200 000 euro. 10 proc. wartości faktury zostało uregulowane 10 sierpnia 2007 r. 80 proc. wartości faktury zapłacono 25 października 2007 r. Fizyczna dostawa towarów miała miejsce 25 października 2007 r. Dla uproszenia nie wprowadzamy cła oraz podatku VAT.

1. Zobowiązanie ujmujemy w księgach rachunkowych spółki w dniu 2 sierpnia przeliczone wg średniego kursu NBP, chyba że w zgłoszeniu celnym został ustalony inny kurs. W przykładzie przyjmujemy, że 2 sierpnia obowiązujący kurs średni NBP euro wynosił 3,85, natomiast kurs ustalony w dokumencie celnym wynosił 3,82 zł/euro. W tej sytuacji obowiązującym kursem jest kurs 3,82 zł/euro. Zobowiązanie wprowadzamy do ksiąg zapisem: strona Wn konta „Rozliczenie zakupu”, strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami” - 200 000 euro x 3,82 zł = 764 000 zł.

2. Spłaty części (10 proc.) zobowiązania 10 sierpnia. Do wyceny przyjmujemy kurs sprzedaży euro banku, z którego usług korzysta jednostka - 3,85 zł.

Zrealizowane różnice kursowe - różnice pomiędzy kursem z dnia powstania rozrachunku (2 sierpnia) a kursem zastosowanym w momencie rozliczenia części zobowiązania:

Wartość spłaconego zobowiązania: 10 proc. x 200 000 euro x 3,85 = 77 000 zł.: strona Wn konta „Rozrachunki z dostawcami”, strona Ma „Rachunek bieżący”. Ujemne różnice kursowe - koszty finansowe 20 000 euro x (3,85-3,82) = 600 zł: strona Wn konta „Koszty finansowe”, strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami”.

Przyjęcie towarów do magazynu - 764 000 zł: strona Wn konta „Towary”, strona Ma „Rozliczenie zakupu”.

3. Spłatą części (80 proc.) wartości zobowiązania w dniu 25 października:

Do wyceny przyjmujemy kurs sprzedaży euro banku, z którego usług korzysta jednostka 3,84 zł/euro. Wartość spłaconego zobowiązania: 80 proc x 200 000 euro x 3,84 zł/euro = 614 400 zł.: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami”.

Różnice kursowe: 160 000 euro x (3,84-3,82) = 3200 zł (ujemne różnice kursowe - koszty finansowe): strona Wn konta „Koszty finansowe”, strona Ma „Rozrachunki z dostawcami”.

EMILIA FEDIO-KĘDRA

specjalista w departamencie projektów audytorskich PKF Consult

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA