REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka z o.o. zawarła z kontrahentem z Hiszpanii umowę na obsługę serwisową. Umowa dotyczy napraw dokonywanych w ramach udzielonej gwarancji na urządzenia sprzedawane w Polsce przez hiszpańskiego kontrahenta. Za wykonane w danym miesiącu usługi spółka będzie wystawiać fakturę w euro. Kontrahent podał nam swój hiszpański numer NIP. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia tej usługi dla celów VAT?

Proszę o przedstawienie w księgach rachunkowych spółki operacji związanych z zawartą umową, ze szczególnym uwzględnieniem kursów walut właściwych dla przeliczenia wystawionej faktury i otrzymanej zapłaty.

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Usługi serwisowe zaliczane są do kategorii usług na ruchomym majątku rzeczowym. W omawianym przypadku miejsce świadczenia, a więc i opodatkowania tych usług, będzie się znajdować w Polsce.

Wystawioną w walucie obcej fakturę dla celów podatku dochodowego należy przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast dla celów VAT, co do zasady, należy zastosować kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce świadczenia określa miejsce stałego zamieszkania podatnika.

Od tej zasady ustawodawca przewiduje jednak wyjątki.

Jednym z nich jest szczególne określenie miejsca opodatkowania dla usług na ruchomym majątku rzeczowym, do której to kategorii należą będące przedmiotem zapytania usługi serwisowe. Miejscem świadczenia tego typu usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT), z pewnymi zastrzeżeniami (określonymi w art. 28 ustawy o VAT). Wspomniane zastrzeżenie dotyczy sytuacji, w której:

• nabywca usług podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane,

• towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Przy spełnieniu obu tych warunków miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer identyfikacji podatkowej.

W omawianym przypadku usługi serwisowe są wykonywane w Polsce, a naprawiane urządzenia nie są z Polski wywożone, dlatego wykonane usługi będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, z zastosowaniem stawki podstawowej.

Potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska odnajdujemy m.in. w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z 28 listopada 2006 r. (sygn. 1433/NG/GV/443-108/2006/LŚ).

Przeliczenie waluty obcej

W obecnie obowiązującym stanie prawnym fakturę wystawioną w walucie obcej przeliczamy:

• dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 updop),

REKLAMA

• dla celów VAT - według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury (w sytuacji gdy faktura została wystawiona w obowiązującym terminie), a jeżeli tego dnia kurs nie został jeszcze wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Gdy faktura nie zostanie wystawiona w obowiązującym terminie, przeliczenia należy dokonać według kursu średniego NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego (§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT).

Aby uniknąć kłopotliwego w praktyce stosowania dwóch różnych kursów walut, można określić w polityce rachunkowości, że faktury są wystawiane do godz. 12 (przed ogłoszeniem kursu średniego NBP na dany dzień). Zapis ten umożliwi zastosowanie jednolitego kursu dla celów VAT i podatku dochodowego.

Należy również pamiętać o zachowaniu wymogu formalnego określonego w § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przepis ten nakazuje, by kwota VAT na fakturze była wyrażona w walucie polskiej.

Przeliczenia otrzymanej zapłaty dokonujemy według kursu kupna banku obsługującego jednostkę z dnia otrzymania wpłaty.

PRZYKŁAD

15 września spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Hiszpanii fakturę w wysokości brutto 6466,00 euro (5300,00 netto + 1166,00 VAT) w związku z wykonanymi naprawami gwarancyjnymi. Kurs średni NBP z 14 września wynosił 3,84 PLN/EUR. Ponieważ zgodnie z zapisami polityki rachunkowości faktury wystawiane są do południa, ten sam kurs został zastosowany również dla celów VAT. Kontrahent dokonał zapłaty za fakturę 16 października. Kurs kupna banku obsługującego jednostkę wynosił w tym dniu 3,75 PLN/EUR.

Księgowania:

1. Faktura za sprzedane usługi (wartość w euro przeliczona według kursu 3,84 PLN/EUR):

Wn konto 201„Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 24 829,44 zł

Ma konto 701„Sprzedaż usług” 20 352,00 zł

Ma konto 222„Rozliczenie podatku VAT należnego” 4 477,44 zł

2. Zapłata za wystawioną fakturę

Wn konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 24 247,50 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 24 247,50 zł

3. Różnica kursowa ujemna od dokonanej zapłaty (3,84 - 3,75) × 6466,00 = 581,94

Wn konto 758„Ujemne różnice kursowe” 581,94 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 581,94 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3, art. 28 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1784

• § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

• art. 12 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA