| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak prawidłowo zaksięgować samochód przeznaczony do odsprzedaży

Jak prawidłowo zaksięgować samochód przeznaczony do odsprzedaży

Zakupiliśmy cysternę z przeznaczeniem do odsprzedaży. Ponieważ przed sprzedażą postanowiliśmy wyremontować samochód, zaksięgowaliśmy cały samochód na inwestycje. Firma jest stacją paliw i nie zajmujemy się sprzedażą samochodów, więc jest to przypadek jednorazowy. Czy możemy to zaksięgować na towary do odsprzedaży zamiast w inwestycje. Ujęcie tego samochodu w towarach zamiast w inwestycjach poprawiłoby wygląd rocznego sprawozdania finansowego.


Marek Ociepka

główny księgowy, Grupa Gumułka Kancelaria Prawa Finansowego

Ustawa o rachunkowości definiuje inwestycje jako aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również w wyniku transakcji handlowych. W szczególności inwestycjami są aktywa finansowe oraz te nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych o podanym wyżej charakterze.

W rezultacie na podstawie powyższej definicji o zaliczeniu składnika aktywów do inwestycji decyduje cel jego nabycia - określany jako chęć uzyskania w przyszłości bezpośrednich korzyści ekonomicznych. W bilansie inwestycje wykazywane są jako składniki aktywów trwałych bądź aktywów obrotowych, w zależności od ich charakteru. Składniki aktywów przeznaczone do zużycia bądź do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego ujmuje się w aktywach obrotowych.

Jeżeli okres ten jest dłuższy niż 12 miesięcy, składniki te wykazywane są w bilansie w odpowiedniej pozycji inwestycji długoterminowych.

Z kolei, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, rzeczowe aktywa obrotowe to materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Zgodnie z pkt 18a wyżej wymienionego artykułu aktywa rzeczowe, o których mowa powyżej, uznaje się za aktywa obrotowe w przypadkach gdy są one przeznaczone do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy.

Z uwagi na to, iż zakupiono cysternę w celu jej odsprzedaży, nie została ona przeznaczona ani też przekazana do użytkowania. Zakup ten nie zostanie zatem również odnotowany w ewidencji środków trwałych jednostki.

Jeżeli więc odsprzedaż przewidywana jest w ciągu kolejnych 12 miesięcy od dnia bilansowego, składnik zostanie zaliczony do aktywów obrotowych, w przeciwnym razie należy go wykazać jako „inne inwestycje długoterminowe”.

Dodatkowo należy również zauważyć, iż w przypadku zakupu samochodów będących przedmiotem dalszej odsprzedaży istnieje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich zakupie w pełnej kwocie - na podstawie art. 89 ust. 4 pkt 7a ustawy o podatku od towarów i usług.

(AP)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

n Art. 89 ust. 4 pkt 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK