| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ewidencjonować kredyt na zakup środka trwałego

Jak ewidencjonować kredyt na zakup środka trwałego

Spółka zaciągnęła w banku kredyt na zakup środka transportu (naczepy). Bank przyznał kredyt i na podstawie otrzymanej faktury przelał wymaganą kwotę na konto sprzedawcy naczepy, ustanawiając jednocześnie zastaw rejestrowy (sądowy). Co miesiąc bank potrąca z rachunku bieżącego spółki ratę i naliczone odsetki. W jaki sposób należy ująć w księgach rachunkowych takie zdarzenia?


RADA

Ustanowienie zastawu rejestrowego (sądowego) nie wiąże się z ewidencją księgową, jednak należy ujawnić to w informacji dodatkowej. Przelanie przez bank kwoty kredytu bezpośrednio na konto kontrahenta trzeba wykazać na jego koncie rozrachunkowym. Odsetki i prowizje od kredytów za okres budowy środka trwałego należy ująć na koncie „Środki trwałe w budowie”, natomiast odsetki spłacane po przyjęciu środka trwałego do użytkowania obciążają konto „Koszty finansowe”.

UZASADNIENIE

Bank może zabezpieczyć udzielony kredyt, ustanawiając zastaw rejestrowy na rzeczach lub na zbywalnych prawach majątkowych dłużnika. Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego należy ujawnić w informacji dodatkowej zastawy ustanowione na majątku spółki. Udzielenie kredytu może nastąpić poprzez:

1. Przelanie kwoty kredytu bezpośrednio na rachunek kontrahenta (sprzedającego):

Wn „Rozrachunki z dostawcami”,

Ma „Kredyty bankowe”.

2. Przekazanie kwoty kredytu na rachunek bieżący jednostki:

Wn „Rachunek bieżący”,

Ma „Kredyty bankowe”.

Saldo Ma konta „Kredyty bankowe” wskazuje poziom zadłużenia spółki z tytułu pozyskanego kredytu. Wykazuje się je w pasywach bilansu jako zobowiązania długoterminowe lub krótkoterminowe - w zależności od okresu, na jaki kredyt zaciągnięto.

Odsetki i prowizje od kredytów za czas budowy środka trwałego należy ująć na koncie zespołu „Środki trwałe w budowie”. Po przyjęciu środka trwałego do użytkowania odsetki obciążają konto „Koszty finansowe”.

Przykład

30 marca bank przyznał spółce A kredyt inwestycyjny w kwocie 1 000 000 zł na zakup maszyny produkcyjnej. Okres kredytowania wynosi pięć lat, oprocentowanie kredytu - 7% w skali roku. Spłata kredytu wraz z odsetkami następuje piątego dnia miesiąca, przy czym pierwszym miesiącem spłaty jest maj.

1 kwietnia spółka otrzymała od kontrahenta B fakturę za zakup maszyny o wartości brutto 1 000 000 zł, którą przedstawiła w banku. Na tej podstawie bank przelał kontrahentowi B wymaganą kwotę. Na majątku spółki ustanowiono zastaw w wysokości kwoty kredytu wraz z odsetkami, tj. 1 350 000 zł.

5 maja bank pobrał ratę kredytową:

• kapitał - 16 667 zł,

• odsetki - 5833 zł.

Kupiona maszyna wymaga posadowienia na fundamencie, którego wykonanie spółka A zleciła firmie C. Kwota kontraktu netto wynosi 100 000 zł. Usługa została wykonana w maju i rozliczona fakturą VAT uregulowaną przez spółkę A.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »