REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę dokumentującą półroczny najem

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu 2007 r. nasza spółka otrzymała fakturę za najem maszyn budowlanych w okresie 1 grudnia 2007 r. - 31 maja 2008 r. Czy fakt, że usługa będzie wykonywana w przyszłości, ma znaczenie dla możliwości odliczenia VAT z otrzymanej faktury? Czy poniesiony koszt musimy rozbijać na poszczególne miesiące, czy możemy odnieść jednorazowo w koszty w miesiącu otrzymania faktury? Czy to samo rozwiązanie można przyjąć dla celów podatkowych i bilansowych?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli spółka ocenia, że kwota uiszczonej z góry opłaty za najem nie wpływa istotnie na jej wynik finansowy, to nie ma przeszkód, by dla celów bilansowych wartość faktury odnieść w koszty jednorazowo. Należy jednak pamiętać, że dla celów podatkowych jest to koszt pośredni, wykraczający poza rok podatkowy, i jako taki podlega uwzględnieniu w kosztach podatkowych proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy.

Fakt, że usługa nie została jeszcze wykonana, w przypadku usług najmu nie ma znaczenia dla możliwości odliczenia VAT przez nabywcę. Spółka ma prawo rozliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości zapłacony z góry czynsz najmu to koszt dotyczący w części przyszłych okresów, stanowiący co do zasady tytuł do dokonywania czynnych rozliczeń międzyokresowych (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stopniowe odpisywanie poniesionego wydatku w koszty dla celów rachunkowych nie jest jednak wymogiem bezwzględnie obowiązującym. Jeżeli według oceny jednostki koszt ten nie wpływa w istotny sposób na jej wynik finansowy, to wówczas - korzystając z zasady istotności, możliwe jest jednorazowe odpisanie poniesionego wydatku w koszty.

Niestety, takiego uproszczenia nie można zastosować dla celów podatku dochodowego.

REKLAMA

Opłata za najem to typowy koszt pośredni prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 4d updop koszty pośrednie podlegają uwzględnieniu w kosztach podatkowych w momencie poniesienia. Jeżeli jednak - tak jak w omawianym przypadku - poniesiony koszt wykracza poza rok podatkowy, to spółka nie może uwzględnić go w kosztach jednorazowo. Zakaz ten wynika z dalszej części artykułu regulującego moment potrącania kosztów pośrednich. Stanowi on, że jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. W przypadku pytającej spółki oznacza to, że w 2007 r. będzie mogła uwzględnić w kosztach podatkowych 1/6 wartości faktury, a pozostałą część dopiero w 2008 r. (jednorazowo w styczniu lub w ratach miesięcznych, jeżeli spółka rozlicza koszt najmu w czasie).

Wątpliwości pytającej spółki budzi też prawidłowy moment dla odliczenia VAT z otrzymanej faktury. Co do zasady - określonej w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT - jeżeli podatnik otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę towarów bądź wykonanie usługi, które jeszcze nie zostały dokonane, prawo do odliczenia podatku przysługuje w momencie nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel lub z chwilą wykonania usługi. Jednak w omawianym przypadku ograniczenie to nie będzie miało zastosowania. Ustawodawca nie stawia tego warunku dla faktur dokumentujących czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7 oraz 9-11 ustawy o VAT, wśród których znajdują się m.in. usługi najmu. Spółka może więc odliczyć VAT już w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.

PRZYKŁAD

W grudniu 2007 r. spółka otrzymała fakturę za wynajem maszyn budowlanych za okres 1 grudnia - 31 maja 2007 r. na łączną wartość 18 000 zł + 22% VAT. Spółka uznała, że kwota czynszu istotnie wpływa na wynik finansowy i podjęła decyzję o jej rozliczaniu w czasie.

1. Faktura otrzymana od wynajmującego

Wn konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 21 960,00 zł

2. Rozliczenie otrzymanej faktury

Wn konto 402„Usługi obce” 18 000,00 zł

Wn konto 223„VAT naliczony i jego rozliczenie” 3 960,00 zł

Ma konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

3. Przeksięgowanie kosztów najmu do rozliczenia w czasie

Wn konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 18 000,00 zł

Ma konto 490„Rozliczenie kosztów” 18 000,00 zł

4. Rata czynszu w części dotyczącej grudnia (18 000/6)

Wn konto 490„Rozliczenie kosztów” 3 000,00 zł

Ma konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 3 000,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 39 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, art. 86 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA