REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę dokumentującą półroczny najem

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu 2007 r. nasza spółka otrzymała fakturę za najem maszyn budowlanych w okresie 1 grudnia 2007 r. - 31 maja 2008 r. Czy fakt, że usługa będzie wykonywana w przyszłości, ma znaczenie dla możliwości odliczenia VAT z otrzymanej faktury? Czy poniesiony koszt musimy rozbijać na poszczególne miesiące, czy możemy odnieść jednorazowo w koszty w miesiącu otrzymania faktury? Czy to samo rozwiązanie można przyjąć dla celów podatkowych i bilansowych?

RADA

Autopromocja

Jeżeli spółka ocenia, że kwota uiszczonej z góry opłaty za najem nie wpływa istotnie na jej wynik finansowy, to nie ma przeszkód, by dla celów bilansowych wartość faktury odnieść w koszty jednorazowo. Należy jednak pamiętać, że dla celów podatkowych jest to koszt pośredni, wykraczający poza rok podatkowy, i jako taki podlega uwzględnieniu w kosztach podatkowych proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy.

Fakt, że usługa nie została jeszcze wykonana, w przypadku usług najmu nie ma znaczenia dla możliwości odliczenia VAT przez nabywcę. Spółka ma prawo rozliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości zapłacony z góry czynsz najmu to koszt dotyczący w części przyszłych okresów, stanowiący co do zasady tytuł do dokonywania czynnych rozliczeń międzyokresowych (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stopniowe odpisywanie poniesionego wydatku w koszty dla celów rachunkowych nie jest jednak wymogiem bezwzględnie obowiązującym. Jeżeli według oceny jednostki koszt ten nie wpływa w istotny sposób na jej wynik finansowy, to wówczas - korzystając z zasady istotności, możliwe jest jednorazowe odpisanie poniesionego wydatku w koszty.

Niestety, takiego uproszczenia nie można zastosować dla celów podatku dochodowego.

Opłata za najem to typowy koszt pośredni prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 4d updop koszty pośrednie podlegają uwzględnieniu w kosztach podatkowych w momencie poniesienia. Jeżeli jednak - tak jak w omawianym przypadku - poniesiony koszt wykracza poza rok podatkowy, to spółka nie może uwzględnić go w kosztach jednorazowo. Zakaz ten wynika z dalszej części artykułu regulującego moment potrącania kosztów pośrednich. Stanowi on, że jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. W przypadku pytającej spółki oznacza to, że w 2007 r. będzie mogła uwzględnić w kosztach podatkowych 1/6 wartości faktury, a pozostałą część dopiero w 2008 r. (jednorazowo w styczniu lub w ratach miesięcznych, jeżeli spółka rozlicza koszt najmu w czasie).

Wątpliwości pytającej spółki budzi też prawidłowy moment dla odliczenia VAT z otrzymanej faktury. Co do zasady - określonej w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT - jeżeli podatnik otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę towarów bądź wykonanie usługi, które jeszcze nie zostały dokonane, prawo do odliczenia podatku przysługuje w momencie nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel lub z chwilą wykonania usługi. Jednak w omawianym przypadku ograniczenie to nie będzie miało zastosowania. Ustawodawca nie stawia tego warunku dla faktur dokumentujących czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7 oraz 9-11 ustawy o VAT, wśród których znajdują się m.in. usługi najmu. Spółka może więc odliczyć VAT już w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.

PRZYKŁAD

W grudniu 2007 r. spółka otrzymała fakturę za wynajem maszyn budowlanych za okres 1 grudnia - 31 maja 2007 r. na łączną wartość 18 000 zł + 22% VAT. Spółka uznała, że kwota czynszu istotnie wpływa na wynik finansowy i podjęła decyzję o jej rozliczaniu w czasie.

1. Faktura otrzymana od wynajmującego

Wn konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 21 960,00 zł

2. Rozliczenie otrzymanej faktury

Autopromocja

Wn konto 402„Usługi obce” 18 000,00 zł

Wn konto 223„VAT naliczony i jego rozliczenie” 3 960,00 zł

Ma konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

3. Przeksięgowanie kosztów najmu do rozliczenia w czasie

Wn konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 18 000,00 zł

Ma konto 490„Rozliczenie kosztów” 18 000,00 zł

4. Rata czynszu w części dotyczącej grudnia (18 000/6)

Wn konto 490„Rozliczenie kosztów” 3 000,00 zł

Ma konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 3 000,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 39 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, art. 86 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA