reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy powstają różnice kursowe od faktur wystawionych przez krajowego dostawcę w walucie obcej

Czy powstają różnice kursowe od faktur wystawionych przez krajowego dostawcę w walucie obcej

Nasza spółka otrzymała fakturę w walucie obcej od krajowego dostawcy posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nami takich rozliczeń. Czy przy zapłacie za to zobowiązanie powstaną podatkowe różnice kursowe?


RADA

Tak, przy zapłacie powstaną różnice kursowe, które spółka może zaliczyć do kosztów/przychodów podatkowych.

UZASADNIENIE

Różnice kursowe wynikają ze zmiany kursu walut obcych między określonymi w przepisach momentami ustalenia kursów. Dla powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie łącznie następujących elementów:

• określenie przychodów/kosztów w fakturze w walucie obcej,

• otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

W omawianym przypadku zarówno koszt, jak i zapłata zostały poniesione w walucie obcej. Ponadto przepisy podatkowe nie uzależniają możliwości podatkowego rozliczania różnic kursowych od faktur wystawionych tylko przez nierezydentów. Kontrahent spółki posiada decyzję dewizową na prowadzenie rozliczeń z daną spółką w walucie obcej. Dlatego dokonując zapłaty w walucie obcej za zobowiązanie wyrażone również w walucie obcej, spółka jest zobowiązana do ustalenia różnic kursowych zwiększających odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Różnice kursowe powstaną tylko w stosunku do wartości netto faktury, ponieważ kwotę VAT mależną kontrahentowi trzeba uregulować w złotówkach. VAT należy wykazać i odprowadzić do US również w złotych polskich.

Zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

Przykład

Spółka otrzymała od dostawcy krajowego posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nią transakcji w walucie obcej fakturę o wartości netto 5000 euro, VAT - 1100 euro. Na fakturze umieszczono dane dotyczące przeliczenia wartości netto sprzedaży na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, który wynosił 3,6211 PLN/EUR. Równowartość VAT w złotych wykazano na fakturze w kwocie 3982,55 zł, stosując do przeliczenia kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury, który wynosił 3,6205 PLN/EUR.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie faktury dokumentującej zakup towarów:

a) wartość netto

5000 euro × 3,6211 PLN/EUR = 18 105,50 zł

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama