REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powstają różnice kursowe od faktur wystawionych przez krajowego dostawcę w walucie obcej

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka otrzymała fakturę w walucie obcej od krajowego dostawcy posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nami takich rozliczeń. Czy przy zapłacie za to zobowiązanie powstaną podatkowe różnice kursowe?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Tak, przy zapłacie powstaną różnice kursowe, które spółka może zaliczyć do kosztów/przychodów podatkowych.

UZASADNIENIE

Różnice kursowe wynikają ze zmiany kursu walut obcych między określonymi w przepisach momentami ustalenia kursów. Dla powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie łącznie następujących elementów:

• określenie przychodów/kosztów w fakturze w walucie obcej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

W omawianym przypadku zarówno koszt, jak i zapłata zostały poniesione w walucie obcej. Ponadto przepisy podatkowe nie uzależniają możliwości podatkowego rozliczania różnic kursowych od faktur wystawionych tylko przez nierezydentów. Kontrahent spółki posiada decyzję dewizową na prowadzenie rozliczeń z daną spółką w walucie obcej. Dlatego dokonując zapłaty w walucie obcej za zobowiązanie wyrażone również w walucie obcej, spółka jest zobowiązana do ustalenia różnic kursowych zwiększających odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Różnice kursowe powstaną tylko w stosunku do wartości netto faktury, ponieważ kwotę VAT mależną kontrahentowi trzeba uregulować w złotówkach. VAT należy wykazać i odprowadzić do US również w złotych polskich.

Zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

Przykład

Spółka otrzymała od dostawcy krajowego posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nią transakcji w walucie obcej fakturę o wartości netto 5000 euro, VAT - 1100 euro. Na fakturze umieszczono dane dotyczące przeliczenia wartości netto sprzedaży na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, który wynosił 3,6211 PLN/EUR. Równowartość VAT w złotych wykazano na fakturze w kwocie 3982,55 zł, stosując do przeliczenia kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury, który wynosił 3,6205 PLN/EUR.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie faktury dokumentującej zakup towarów:

a) wartość netto

5000 euro × 3,6211 PLN/EUR = 18 105,50 zł

Wn „Rozliczenie zakupu” 18 105,50

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 18 105,50

b) VAT

1100 euro × 3,6205 PLN/EUR = 3982,55 zł

Wn „VAT naliczony” 3 982,55

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 3 982,55

2. Przyjęcie towaru do magazynu:

Wn „Towary” 18 105,50

Ma „Rozliczenie zakupu” 18 105,50

3. Uregulowanie części zobowiązania wobec kontrahenta - VAT

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 3 982,55

Ma „Rachunek bankowy” 3 982,55

4. Zapłata pozostałej kwoty zobowiązania - 5000 euro. Kurs sprzedaży banku w dniu przeprowadzenia transakcji wynosił 3,7112 PLN/EUR:

5000 euro × 3,7112 PLN/EUR = 18 556 zł

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 18 556,00

Ma „Rachunek bankowy” 18 556,00

5. Rozliczenie różnic kursowych:

18 105,50 zł - 18 556,00 zł = -450,50 zł

Wn „Koszty finansowe” 450,50

- w analityce „Ujemne różnice kursowe”

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 450,50

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kiedy powstają dodatnie i ujemne różnice kursowe

Zgodnie z przepisami podatkowymi dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

• § 9 rozporządzenia MF z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798

• art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA